DomekIOgrodek.pl
Świerk

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/GoranH

Świerk w ogrodzie – jaki gatunek wybrać?

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Marzysz o kawałku swojego własnego lasu w ogrodzie? Zasadź w nim świerki! Świerk to drzewo o wyjątkowej, majestatycznej urodzie, które nie wymaga wiele, by pięknie się rozrastać. Sprawdź najważniejsze zasady jego uprawy.

Świerk – charakterystyka i odmiany

Świerk to wiecznie zielone drzewo z rodziny sosnowatych, obejmujące około 35 gatunków. Występuje na półkuli północnej, gdzie stanowi jeden z głównych składników lasów iglastych.Świerki dorastają nawet do 90 m wysokości, ale w naszej strefie klimatycznej jest to zwykle ok. 40 m. Charakteryzują się ostro zakończoną, stożkowatą koroną, łuskowatą korą, zimozielonymi igłami i zwisającymi szyszkami.W Polsce w środowisku naturalnym rośnie tylko świerk pospolity – wiecznie zielone drzewo dorastające do 30-40 m. Stożkowata korona i rozrastające się na boki gałęzie czynią go klasyczną "choinką".Inne gatunki zostały sprowadzone z Ameryki Północnej i Azji, a wśród nich znajdziemy m.in.:Świerk ajański – pochodzący z Dalekiego Wschodu, odporny na niskie temperatury.W warunkach polskich dorasta do 15 m. Jego cechą charakterystyczną są dwubarwne igły: zielone z wierzchu i białe od spodu.Świerk biały – pochodzący z Ameryki Północnej, występujący zarówno w odmianach mikro (60 cm), jak i makro (do 12 m w uprawie ogrodowej). Mimo nazwy, jego igły są zielone, często mają srebrzysto-niebieski nalot.Świerk chiński – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin. Dorasta do 25 m wysokości, ale rośnie wolno. Igły są niebiesko-zielone, a kora jasna i łuszcząca się.Świerk czarny – występujący głównie na Alasce, gdzie dorasta do 20 m. W Polsce spotyka się go raczej w odmianie karłowej. Jego zielone igły mają od spodu niebieskie paski i wydzielają cytrynowy zapach.Świerk Brewera – gatunek pochodzący z USA, o charakterystycznym „płaczącym” pokroju. W środowisku naturalnym dorasta do 35 m wysokości, u nas niestety zaledwie do 5 m.

Jak uprawiać świerk w ogrodzie

W naszych warunkach najłatwiej uprawiać świerka pospolitego.Najlepiej wybrać dla niego chłodne stanowisko, ale z dostępem do światła, z gliniasto-piaszczystą glebą. Cień mógłby poskutkować u świerków gubieniem igieł i utratą koloru, a nawet atakiem chorób grzybowych.

Kupując sadzonkę, zwróć uwagę na to, czy z doniczki nie wystają jej korzenie – jest to niebezpieczne dla młodego drzewka i może skończyć się jego obumieraniem.Świerk możesz zasadzić o dowolnej porze, z wyjątkiem zimy, najlepiej jednak robić to wiosną lub latem.Sadzenie nie jest skomplikowane, ogranicza się zaledwie do kilku prostych kroków:Wykop dół głęboki na 50 cm i spulchnij glebę na dnie;Wyłóż dół kompostem;Umieść świerk na środku dołka i zasyp korzenie ziemią;Udepcz i podlej obficie.Jeśli sadzisz świerki jesienią, zabezpiecz młode drzewka przed niską temperaturą.

Najważniejsze po posadzeniu świerków jest ich regularne podlewanie, zwłaszcza jeżeli nastąpią letnie susze.Wśród zabiegów pielęgnacyjnych znajduje się przycinanie, które reguluje wzrost i kształt świerków.Jest to istotne zwłaszcza w przypadku uprawy świerków w formie żywopłotu.Przycinaj je wiosną, przed okresem wegetacyjnym, nigdy jesienią, co obniży odporność drzewa na niskie temperatury.

Świerk – najczęstsze choroby

Świerki nie są szczególnie wrażliwe na choroby. Często zdarza się natomiast brązowienie igieł, wynikające np. ze zbyt obfitego podlewania, co prowadzi do gnicia korzeni.Zalane świerki mogą również zostać zaatakowane przez fytoftorozę.Patogen ten poraża iglaki, zwłaszcza te osłabione egzemplarze, z poziomu gleby. Młode świerki, które zostaną zainfekowane, mogą przestać rosnąć.Starsze rośliny bardzo tracą na wyglądzie – ich igły stają się żółte, następnie ciemnieją. Niestety nie kończy się to na aspektach estetycznych, ponieważ porażony świerk zamiera. Dzieje się tak dlatego, że patogen wnika w tkanki drzewa i uniemożliwia mu pobieranie wody z korzeni do pędów.Fytoftoroza często atakuje pojedyncze pędy, np. na szczycie, więc drzewo na pierwszy rzut oka może wyglądać na zdrowe. Tymczasem podstępna choroba szybko postępuje, powodując zupełne przegnicie korzeni. Ważna jest szybka reakcja na zauważone objawy.Najistotniejsze jest włożenie wysiłku w zapobieganiu chorobom poprzez zapewnienie świerkom właściwego stanowiska uprawy, z przepuszczalnym podłożem, gdzie nie będzie zalegała woda.

Źródła:https://www.ziemovit.pl/poradnik/jak-sadzic-i-pielegnowac-swierkihttps://poradnikogrodniczy.pl/choroby-i-szkodniki-swierkow.phphttps://agrecol.pl/dra\_problem/fytoftoroza-iglakow/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >