Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:20

Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Plastikowe szambo
Pixabay/midascode

Szambo plastikowe to dobre i trwałe rozwiązanie na odprowadzanie ścieków. Przedstawiamy zalety – oraz kilka wad – przydomowej oczyszczalni ścieków wykonanej z plastiku. Sprawdź, czy jest to najlepsza opcja właśnie dla Ciebie. 

Szambo plastikowe: co to jest?

Szambo plastikowe to inna nazwa bezodpływowego zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego. Jest to bardzo popularne rozwiązanie odprowadzania nieczystości. Tego typu szambo jest nie tylko tanie jako produkt, ale także jego montaż jest łatwy i nie kosztuje dużo. Szambo charakteryzuje się bezawaryjnością. Co więcej, nie wymaga samodzielnej obsługi. Można zastosować to rozwiązanie na przykład na działce o niewielkiej powierzchni, na której nie ma możliwości stworzenia oczyszczalni biologicznej innego rodzaju. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w razie zapełnienia zbiornika musi on zostać opróżniony. Szambo plastikowe pod tym względem może generować nieco wysoki koszt eksploatacji. Finalnie wszystko zależne jest od częstotliwości wywożenia ścieków oraz powierzchni działki. Często tego typu szambo jest produkowane ze specjalnych odmian tworzywa sztucznego, na przykład z laminatów poliestrowo-szklanych. Szambo posiada charakterystyczny kształt walca. Posiada jedną komorę. Urządzenie wyposażone jest we właz kontrolno-rewizyjny. Dlatego warto wybrać szambo plastikowe? Jest to rozwiązanie nie tylko dość tanie, ale także po prostu łatwe do zastosowania. Poznaj kolejne zalety plastikowego szamba. 

Szambo plastikowe. Zalety

Szambo plastikowe to nie tylko dość tani sprzęt. Jest to także rozwiązanie, które wyróżnia się szczelnością. Oczywiste jest to, że ścieki z bezodpływowego zbiornika nie mogą dostawać się do gruntu oraz wód gruntowych – są toksyczne. Dlatego też pojemnik musi być całkowicie szczelny. Wykonanie go z tworzywa sztucznego jest gwarancją szczelności, ponieważ tego typu zbiornik nie posiada zgrzewów ani szwów, czyli miejsc szczególnie narażonych na pęknięcia. W rezultacie niepotrzebne jest stosowanie dodatkowego uszczelniania na miejscu montażu. Kolejną zaletą jest to, że szambo plastikowe jest lekkie. Do budowy zbiorników wykorzystuje się najczęściej polietylen o wysokiej gęstości albo żywice poliestrowe, czyli tak zwane laminaty. Zazwyczaj są one dodatkowo zazbrojone za pomocą włóknem szklanych. Tego typu substancje posiadają nieduży ciężar, szczególnie w porównaniu ze zbiornikami wykonanymi z betonu. W zależności od pojemności szambo może ważyć od 60 kilogramów do około 350 kilogramów. Największy pojemnik posiada 10 metrów sześciennych objętości. Dzięki temu, że szambo plastikowe jest tak lekkie, można je łatwo transportować i montować. Zbiornik można posadowić nawet w takim miejscu na działce, do którego nie może dotrzeć żaden pojazd.

Szambo plastikowe – wady

Szambo plastikowe jest trwałe, ponieważ tworzywo sztuczne, z którego jest wykonane, to materiał wytrzymały i odporny na korozję chemiczną. Jednak można znaleźć kilka wad tego typu urządzenia. Mimo wysokiego stopnia trwałości laminatów i polietylenu, szambo nie ma ogromnej wytrzymałości na spore obciążenie. Warto zwrócić uwagę na maksymalną grubość warstwy gleby, którą mogą przykryć zbiornik. Jeśli powinien zostać umieszczony dość głęboko, to lepiej zdecydować się na pojemnik o zwiększonej wytrzymałości (na przykład ze stali). Inna opcja to wzmocnienie gruntu nad zbiornikiem, na przykład za pomocą ułożenia żelbetowej płyty nośnej. W rezultacie szambo plastikowe jest zabezpieczone przed naciskiem gruntu. Tego typu wzmocnienie warstwy nad zbiornikiem warto także zastosować, kiedy znajduje się on pod planowanym miejscem parkowania samochodu. Eksperci wskazują, że niewielka waga szamba, która jest jedną z najczęściej podkreślanych zalet, może być także niestety wadą. Kiedy się tak dzieje? Problem może pojawia się, kiedy na działce jest sporo wód gruntowych. Mogą one zwyczajnie wypchnąć pojemnik na nieczystości na powierzchnię. Dlatego też warto zastosować płytę żelbetową, do której zostanie zakotwione szambo. Inna opcja to napełnienie wykopu na szambo plastikowe wodą przed ostateczny zasypaniem. Ta metoda sprawi, że na zbiornik nie powinny działać siły wód gruntowych. 

Jakie wymiary ma szambo plastikowe?

Wytrzymałe i lekkie szambo plastikowe może mieć pojemności od 1 metra sześciennego do ponad 70 metrów sześciennych. Jednak typowy zbiornik przeznaczony do zastosowania na prywatnej działce ma zalecaną maksymalną pojemność 10 metrów sześciennych. Aby osiągnąć taką pojemność można połączyć mniejsze szamba albo zdecydować się na jedno o dużych rozmiarach. Zbiornik musi być na tyle pojemny, aby można w nim było gromadzić ścieki przez około 10-14 dni. Przyjmuje się, że całkowite zużycie wody w ciągu dnia przez jednego domownika wynosi około 150-200 litrów. Stąd też orientacyjna maksymalna pojemność szamba dla czteroosobowej rodziny została wyznaczona na około 8-10 metrów sześciennych. Jeśli planowane jest częstsze wywożenie ścieków, zbiornik może być mniejszy. W jaki sposób wyznaczyć wymiary, jakie powinno mieć szambo plastikowe? Jest to dość indywidualna kwestia, którą warto skonsultować ze specjalistą. Pojemność zbiornika to orientacyjna wartość. Warto przede wszystkim kupić taki pojemnik, aby był dostosowany wielkością do wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje Twoje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Rozwiązanie tego typu będzie dla obu stron najlepsze zarówno pod względem wygody, jak i kosztów. Zbiornik na nieczystości musi zostać tak zamontowany, aby posiadał możliwość odpowietrzenia. Rura wentylacyjna musi zostać zamontowana na głębokości co najmniej pół metra nad poziomem gruntu.

Tagi: