DomekIOgrodek.pl
Drzewka owocowe

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/pasja1000

Szczepienie drzew owocowych – po co i jak to robić?

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Szczepienie drzew owocowych jest dobrym sposobem na ich rozmnażanie. Należy je wykonywać na początku roku. Aby drzewka się przyjęły, szczepienie trzeba wykonywać według kilku ogrodniczych zasad. Jak to prawidłowo przeprowadzić?

Kto z nas nie zna popularnego rozmnażania roślin poprzez szczepienie? Nasze babcie i mamy wielokrotnie ukorzeniały tzw. szczepki z kwiatów doniczkowych, a następnie hodowały kolejne egzemplarze. Wystarczyło ukorzenić szczepkę. Podobną metodę stosuje się przy drzewach owocowych, jednak wygląda to nieco inaczej.

Szczepienie drzew owocowych – od czego zacząć?

Podstawową zasadą szczepienia jest przeprowadzanie go w okresie spoczynku rośliny. Odpowiednim terminem jest przełom stycznia i lutego. Trzeba wyposażyć się w niezbędne akcesoria, takie jak: ostry nóż (może być tzw. szczepak), folia do szczepienia, ukorzenione podkładki, maść ogrodnicza oraz pędy rośliny. Wszystkie te rzeczy kupimy bez problemu w sklepach ogrodniczych. Co ważne, pędy, czyli tzw. zrazy, najlepiej jest pobrać z rośliny wczesną zimą. Natomiast do momentu szczepienia powinny być przechowywane w zimnym miejscu, zanurzone w wilgotnym piasku. Pędy muszą być równe średnicy ukorzenionej podkładki w miejscu do szczepienia.

Szczepienie drzew owocowych – krok po kroku

Pęd (zraz) ściśle łączymy z podkładką, a następnie związujemy paskiem folii do szczepienia. Miejsce styku smarujemy też maścią ogrodniczą. Zabezpiecza to przed parowaniem wody z rany oraz przedostawaniem się chorób do wnętrza pędu. Po wykonaniu tych czynności pęd przycinamy, pozostawiając 3-4 oczka nad powierzchnią podkładki. Miejsce tego cięcia także zabezpieczamy maścią. Zaszczepione w ten sposób pędy wraz z podkładkami przechowujemy w dobrze nawilżonym piasku, w zimnym miejscu, np. w piwnicy aż do wiosny. Wtedy jest możliwość ich posadzenia do gruntu. Latem należy jedynie przeciąć miejsca wiązań. To najszybszy sposób, który zapewnia młode drzewka jeszcze tego samego roku. Pierwsze owoce pojawiają się po kilku latach. Choć sposób wydaje się skomplikowany, przynosi zadowalające efekty.

Trudności przy szczepieniu – jak temu zaradzić?

Podstawową trudnością, jaka wysuwa się z metody szczepienia drzew owocowych ze zrazów, jest odpowiednie dopasowanie pędów i podkładki. Powierzchnię zrazów z początku trudno idealnie przyciąć, aby dobrze połączyły się z podkładką. Zwykle wymaga to nabrania wprawy. Często pierwsze zabiegi są nieudane, aż w końcu szczepienie przebiegnie z sukcesem. Można jednak znacznie ułatwić sobie zadanie, mając odpowiednie akcesoria. Jeśli użyjemy specjalnego sekatora przeznaczonego do szczepień, nacięcia na podkładce i zrazie będą idealnie dopasowane. Dzięki specjalnemu ostrzu jest to łatwiejsze. Warto zaopatrzyć się w taki sekator, jeśli chcemy uniknąć porażek nowicjusza.

Inne metody szczepienia drzew owocowych

Oprócz szczepienia poprzez zrazy stosuje się różne metody. Różnią się między sobą rodzajem cięcia pędów. Jedną z nich jest szczepienie w klin (sarnią nóżkę). Nazywana tak przez ogrodników metoda polega na wycięciu kawałka drewna w kształt trójkąta, a następnie zrazu z dwóch stron, tworząc klin pasujący do wycięcia w podkładce. Pozwala to uzyskać silne połączenie.Inną metodą jest tzw. kożuchowanie. Polega na ścięciu podkładki pod kątem prostym, a następnie rozcięciu kory w pionie. Krawędzie lekko się rozchyla, po czym zraz należy wcisnąć pod korę. Ta metoda jest dobra w przypadku kiedy podkładka jest grubsza niż zraz.

Szczepienie drzew owocowych wymaga nieco pracy oraz nabrania wprawy. Jeśli nie chcemy robić tego samodzielnie, możemy po prostu kupić nowe drzewko interesującego nas gatunku. Samodzielne rozmnażanie na pewno zachęci pasjonatów, ponieważ może przynieść dużo satysfakcji.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >