DomekIOgrodek.pl
tamaryszek

Pixabay/ykaiavu

Tamaryszek – Jak wyhodować kolorowe drzewko?

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ten niezwykle dekoracyjny krzew występuje także w formie małych drzewek. Tamaryszek, gdy kwitnie, wygląda jak z bajki. Poznaj tę niezwykłej urody roślinę i dowiedz się jak uprawiać ją w swoim własnym ogrodzie.


Tamaryszek liczy około 50 gatunków z rodziny tamaryszkowatych. Są wśród nich krzewy oraz małe drzewa. To rodzaj roślin typowo pustynnych. W naturze rosną na suchych i piaszczystych terenach północnej Afryki, Europy, Azji. Często wyrastają w wyschniętych korytach rzek. Nazwa pochodzi od hiszpańskiej rzeki Tamaris. Kwiaty tamaryszka są bardzo drobne i oblepiają pędy na całej długości. To czyni krzew jednym z najbardziej kolorowych i kwiecistych. Ma niezwykłe walory dekoracyjne. Z krótkiego pnia wyrasta okazała i puszysta korona z kwiatów. Pędy zazwyczaj lekko się pokładają. Z natury są odporne na szkodniki oraz choroby. 


Kwiecisty tamaryszek


W Polsce rośliny te nie są powszechnie znane, jednak uprawiane są zazwyczaj trzy gatunki. Są one do siebie bardzo podobne, z niewielkimi różnicami w rozmiarze kwiatów oraz terminie zakwitania. Tamaryszek drobnokwiatowy, jak sugeruje nazwa, ma bardzo drobne kwiatki. Kwitnie wiosną, pomiędzy kwietniem a czerwcem. Kwiaty są najbardziej obfite na końcówkach młodych pędów. Drugim gatunkiem występującym w Polsce jest tamaryszek francuski. Jest nieco bardziej puszysty. Dzieje się tak ze względu na większe kwiaty, zbierające się w wiechy. Kwitnienie w tym przypadku wypada na lato. Tamaryszek pięciopręcikowy to trzeci z uprawianych w naszym kraju tamaryszków. Jest łudząco podobny do francuskiego. Ma również taką samą porę kwitnienia.

Najniższym z gatunków jest tamaryszek drobnokwiatowy. Reszta dorasta do wysokości 2-3 metrów. Wśród nich są odmiany o różowych i ciemnoróżowych kwiatach.


Tamaryszek i jego uprawa


Tamaryszek z natury przyzwyczajony jest do gleb zasolonych i piaszczystych. Dobrze znosi suszę, dlatego jest uznawany za mało wymagającą i łatwą w uprawie roślinę. Nie należy zatem martwić się, jeśli nie mamy na swoim ogrodzie żyznej gleby. Lekkie i przepuszczalne, a nawet jałowe podłoże będzie idealne. W tym przypadku ciężkie i podmokłe ziemie nie sprawdzą się. Tamaryszki lubią dużo słońca. Na takich stanowiskach więc należy je sadzić. Wówczas odwdzięczą się obfitym kwitnieniem. Poradzą sobie również w półcieniu, ale w tym przypadku będą bardziej zielone. Natomiast jeśli podadzimy je w zupełnym cieniu – prawdopodobnie będą zamierać. 

Zalecane jest, aby sadzenie przeprowadzać wiosną. Latem i w czasie suszy należy podlewać rośliny, zwłaszcza młode. Starsze okazy doskonale radzą sobie z niedoborem wody. Nawożenie nie jest konieczne. Krzewy nie potrzebują nawozów mineralnych, ponieważ pędy magazynują sól. Jeśli już chcemy wspomóc roślinę, należy wybierać mało intensywne i długo działające nawozy organiczne, używając ich oszczędnie. Może to być naturalny kompost. Nie jest to jednak konieczne do rozwoju i kwitnienia tamaryszka.

Rośliny zimują w gruncie, jednak nie zawsze są mrozoodporne. Podczas srogich zim mogą przemarzać. Aby temu zapobiec, po pierwszych przymrozkach warto je okryć np. agrowłókniną na sezon zimowy. 


Tamaryszek – jak przeprowadzać cięcie?


Aby zapewnić jak najbardziej bujne kwitnienie oraz prawidłowy rozwój tamaryszka, jego cięcie jest niezbędnym zabiegiem. Pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd i zagęszczać koronę nowymi pędami. Pierwsze cięcie trzeba wykonać po posadzeniu. Skraca się pędy o połowę. To bardzo pobudza roślinę do wzrostu. W zależności od gatunku późniejsze przycinanie przeprowadza się o różnych porach. Drobnokwiatowy powinno się przycinać po okresie kwitnienia. Pędy, które przekwitły należy skracać mniej więcej o 1/3 długości. Można usuwać także stare pędy, które pozostały u podstawy rośliny. To samo robimy ze słabymi i uszkodzonymi. Z kolei tamaryszki francuskie i pięciopręcikowe powinno się ciąć podczas wczesnej wiosny, w marcu lub kwietniu. Wówczas warto usunąć nadmiernie rozrośnięte pędy – przycina się je nawet o 2/3. Krótsze z nich i młodsze należy skracać o połowę. Również w tych przypadkach usuwa się uszkodzone, wiotkie pędy oraz takie, które wrastają do wnętrza korony.

Dodatkowo, w każdym z gatunków należy przeprowadzać cięcie odmładzające. Co kilka lat trzeba usuwać najstarsze pędy.


Tamaryszki łatwo się rozmnażają poprzez ukorzenienie pędów. Najczęściej wcale nie chorują. Wyjątkiem mogą być rośliny posadzone na wilgotnych terenach. Ze względu na swoją odporność, rośliny polecane są także osobom początkującym w ogrodnictwie. Kwitnące przez całe lato drzewko tworzy romantyczną scenerię dla ogrodów i zachwyci każdego.

Podobne artykuły

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej >