DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Te lampy jesienią są absolutnym hitem. Poprawią twoje samopoczucie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 08.11.2023 21:36

Te lampy jesienią są absolutnym hitem. Poprawią twoje samopoczucie

lampy antydepresyjne
kadr z filmu pochodzi z kanału BeuerCompany na YouTube, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na zewnątrz coraz szybciej zapada zmrok. Promieniami słońca możemy cieszyć się naprawdę krótko, a większość z nas w tym czasie jest w pracy. Do tego dochodzi deszczowa pogoda. To wszystko może wpłynąć na nasze samopoczucie.

Światło słoneczne jest źródłem witaminy D3 i ma ogromny wpływ na samopoczucie. Jesienią i zimą brakuje nam promieni słońca, co może prowadzić nawet do poważnego obniżenia nastroju. O tej porze roku ratunkiem może być lampa antydepresyjna.

Jak działają lampy antydepresyjne?

Nasze otoczenie ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Jednak nie tylko bliscy, znajomi w pracy i niezdrowe nawyki wpływają na samopoczucie. Jesienią i zimą na nastrój oddziałuje też brak słońca. Jak może nam pomóc lampa antydepresyjna?

Lampy fototerapeutyczne mają imitować światło słoneczne i rekompensują brak naturalnych promieni. Dzięki tego typu lampom hamuje się wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zasypianie.

Lampy antydepresyjne wspomagają produkcję serotoniny — hormonu szczęścia. Mogą być niezwykle pomocne w czasie jesieni i zimy, kiedy brakuje nam promieni słońca. Jak używać takich urządzeń i gdzie je kupić?

 lampy antydepresyjne
Canva / Burst, Pexels

Jak używać lamp antydepresyjnych?

Lampy antydepresyjne będą idealne dla osób, które jesienią i zimą mają obniżony nastrój, są bardziej senne i brakuje im motywacji. Naświetlanie sztucznym światłem może znacząco wpłynąć na samopoczucie.

Dzięki terapii światłem w chłodniejszych miesiącach możemy zauważyć poprawę nastroju, ale to nie wszystko. Lampy antydepresyjne mogą wpłynąć też na jakość naszego snu. Jak się ich używa?

W promieniach lampy antydepresyjnej wystarczy spędzać 30 min dziennie. Nie musimy patrzeć w światło. Po dwóch tygodniach można zauważyć pierwsze efekty. Jak wybrać idealną lampę?

Jak wybrać lampę antydepresyjną?

Lampy do fototerapii muszą mieć odpowiednią moc. Efekty terapii światłem da się zauważyć przy lampie o mocy 2500 luksów, jednak specjaliści polecają mocniejsze urządzenia.

Lampy antydepresyjne możemy znaleźć w profesjonalnych sklepach. Przed zakupem należy sprawdzić, czy są one przebadane pod kątem fototerapii. Zwykłe lampy nie imitują światła słonecznego i nie przyniosą efektu.

Lampy antydepresyjne to dość drogi zakup. Ceny profesjonalnych modeli zaczynają się od 300 zł. Natomiast za profesjonalne i dobrze przebadane urządzenia trzeba zapłacić ponad 2 tys. zł. 

 lampy antydepresyjne
kadr z filmu na kanale O, choroba! Joanna Dronka - Skrzypczak na YouTube

Zobacz też: