Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Te żarówki to najlepszy wybór do domu. Sporo zaoszczędzisz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.01.2024 19:16

Te żarówki to najlepszy wybór do domu. Sporo zaoszczędzisz

Żarówki energooszczędne
Canva/NARONGRIT

W czasach drożejących cen energii elektrycznej, poszukiwanie oszczędności nabiera zupełnie innego znaczenia. Dzisiaj standardem stało się wykorzystywanie specjalistycznego oświetlenia LED, które na dobre wyparło klasyczne żarówki.

Czy jednak oświetlenie LED i żarówki energooszczędne to wciąż optymalne rozwiązanie do oświetlenia wnętrz? Jakie żarówki najlepiej wybrać do domu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Jak właściwie zbudowane są żarówki energooszczędne (oświetlenie LED)? Tak naprawdę stosunkowo prosto. Posiadają one gwint, tak zwany trzonek, klasycznych żarówek E27 i E14, klosz ochronny i obudowę zbliżoną do zwykłych żarówek oraz elektronikę, która zastępuje klasyczne żarniki.

Serem oświetlenia LED jest układ zasilający oraz diody stanowiące źródło światła. Mając na uwadze złożoność układów znajdujących się w żarówce, zaskakuje to, jak tanie potrafią one być, nieprawdaż?

Żarówki energooszczędne 1.jpg
Canva/Bianca Birau's Images

Jak wybrać odpowiedni żarówki energooszczędne do domu?

Istotą wyboru oświetlenia jest oczywiście barwa światła podawana w Kelwinach (K), moc światła podanego w (W), czy sama cena oświetlenia. Jak się okazuje, przewaga żarówki energooszczędnej nad oświetleniem LED jest ogromna.

Żarówki LED zużywają bowiem kilkanaście razy mniej energii niż wysokojakościowa zwykła żarówka. Jakie będą zatem najlepsze żarówki energooszczędne? Te, które będą zużywać stosunkowo najmniej prądu.

Jakie żarówki energooszczędne wybrać

Przede wszystkim warto wybrać żarówki energooszczędne o możliwie niskiej mocy poboru prądu. To pozwoli Wam na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania żarówek.

Warto zaznaczyć, że żarówki energooszczędne LED, przy poborze prądu na poziomie 10-15 watów potrafią świecić tak samo, jak oświetlenie pobierające 60-100 watów. Czy zatem interes ten się opłaca? Biorąc pod uwagę ogólny rozrachunek, zdecydowanie tak.

Żarówki energooszczędne 2.jpg
Canva/Zephyr18, Getty Images