DomekIOgrodek.pl
Trzmielina oskrzydlona

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Stanly8853

Trzmielina oskrzydlona – jak uprawiać "płonący krzew"?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Trzmielina oskrzydlona to prawdziwa ozdoba jesieni. To właśnie o tej porze roku jej liście nabierają intensywnie czerwonej barwy, co przywodzi na myśl płomienie ognia. Kiedy inne rośliny obumierają, ona zachwyca pięknym wyglądem, dlatego warto zasadzić trzmielinę oskrzydloną w swoim ogrodzie.

Trzmielina oskrzydlona – wygląd

Ta wyjątkowa roślina z rodziny dławiszowatych to krzew liściasty o prostych, ale rozgałęzionych pędach z dużymi liśćmi. Zazwyczaj dorasta do 3 metrów wysokości, ale to zależy od odmiany – trzmielina oskrzydlona Compactus osiąga jedynie 1 metr wysokości.Powszechnie występuje w Azji, natomiast w Polsce nie znajdziemy jej w środowisku naturalnym, a jedynie w uprawie. To również częsta ozdoba zieleni miejskiej.Od maja do czerwca trzmielina oskrzydlona kwitnie, ale nie wygląda wtedy zbyt okazale. Dopiero we wrześniu i październiku pojawiają się na niej szkarłatne liście oraz owoce w postaci różowych torebek z pomarańczowymi nasionami w środku.Zimą roślina zrzuca liście, ale nie traci swojego uroku – nagie pędy pokrywają się wtedy tzw. listwą korkową w postaci charakterystycznych „skrzydełek”.

Uwaga! Owoce trzmieliny oskrzydlonej, chociaż chętnie zjadane przez ptaki, dla ludzi są trujące, dlatego roślina nie jest polecana do ogrodów, gdzie często przebywają małe dzieci.

Uprawa trzmieliny oskrzydlonej

Chociaż niezwykle okazała, trzmielina oskrzydlona jest przy tym łatwa w uprawie. Z powodzeniem rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych, jest odporna na mróz i suszę.

Nie wymaga również specjalnej gleby – wystarczy jej przepuszczalne i średnio suche podłoże.Jeśli jednak chcesz, by jesienią liście nabrały intensywnej barwy, zadbaj o to, by trzmielina oskrzydlona miała nasłonecznione stanowisko.Podlewanie trzmieliny oskrzydlonej jest konieczne w czasie suszy, zwłaszcza w przypadku młodych krzewów. Najlepiej podlewać ją rano lub wieczorem, nie mocząc przy tym liści. Nawozy są wskazane dwa razy do roku – wiosną i latem.Trzmielina oskrzydlona nie wymaga przycinania, o ile nie jest uprawiana w postaci żywopłotu.W innym przypadku podcina się wyłącznie pędy chore i uszkodzone.

Rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej

Roślinę możesz rozmnożyć samodzielnie, wykorzystując zebrane jesienią nasiona. Zasiej je we wrześniu, a po 1,5 roku pojawią się siewki. Możesz również kupić gotowe sadzonki.

Wśród metod rozmnażania trzmieliny oskrzydlonej znajdziesz również:

Rozmnażanie sadzonek z półzdrewniałych pędów, którym obcina się liście i wierzchołek, a następnie umieszcza w wypełnionym torfem i piaskiem pojemniku. Takie sadzonki można wysadzić do gruntu w marcu.Rozmnażanie zdrewniałych pędów, które obcina się jesienią i przechowuje przez zimę w miejscu o temperaturze 10°C, a zasadza wiosną.Rozmnażanie przez szczepienie na pędzie trzmieliny pospolitej, na którym mocuje się stopkę trzmieliny oskrzydlonej.

Trzmielina oskrzydlona – popularne odmiany

Trzmielina oskrzydlona ‘Macrophyllus’ o dużych poskręcanych liściachTrzmielina oskrzydlona ‘Compactus’, karłowata o zwartym kształcieTrzmielina oskrzydlona ‘Timber Creek’ dorastająca do 2 metrów, wyprostowana, szybkorosnącaTrzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ w kształcie kuli, o niewielkich liściachTrzmielina oskrzydlona ‘Silver Cloud’ o małych, zielonych liściach z jasnymi brzeżkamiTrzmielina oskrzydlona ‘Rudy Haag’, najmniejsza odmiana, osiągająca maksymalnie 1 m wysokości

Trzmielina oskrzydlona to piękna roślina, której różnorodne odmiany pozwalają na dopasowanie jej do własnych wymagań. Z powodzeniem zasadzisz ją w ogrodzie –„płonące krzewy” będą tworzyć piękną kompozycję z roślinami w innych kolorach, np. z zielonymi bukszpanami i cyprysikami.Taka mieszana rabata zwłaszcza jesienią będzie przyciągać wzrok feerią barw.Dla miłośników jednolitych kompozycji ogrodowych świetnym rozwiązaniem będzie żywopłot z trzmieliny oskrzydlonej.Jeżeli mieszkasz w mieście, również nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć w swoim mieszkaniu trzmielinę oskrzydloną – jej mniejsze odmiany świetnie sprawdzą się w doniczce na balkonie.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9877-trzmielina-oskrzydlonahttps://poradnikogrodniczy.pl/trzmielina-oskrzydlona-uprawa-rozmnazanie-cena-sadzonki.phphttps://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,19276544,trzmielina-oskrzydlona-euonymus-alatus.htmlhttps://fajnyogrod.pl/porady/trzmielina-oskrzydlona-plonacy-krzew-odmiany-sadzenie-uprawa-pielegnacja-wymagania/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >