DomekIOgrodek.pl
Tulipanowiec Amerykański

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Krakowianin

Tulipanowiec amerykański – ozdobne drzewo w Twoim ogrodzie

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tulipanowiec amerykański jest drzewem, które na swoich gałęziach tworzy kwiaty przypominające tulipany. Jest polecany do dużych ogrodów, choć istnieją mniejsze odmiany. Zyskuje coraz większą popularność w Polsce, gdyż dobrze radzi sobie w naszym klimacie.

Tulipanowiec amerykański, jak sugeruje nazwa, pochodzi z Ameryki Północnej. Jest nazywany kuzynem magnolii, ponieważ oba drzewa pochodzą z jednej rodziny. W naturalnym środowisku osiąga olbrzymie rozmiary. To drzewo spotykane najczęściej w Apallachach. Tam rośnie nawet do 60 metrów wysokości. Mimo że w Polsce nie rośnie dziko, nawet w ogrodach jest dużym drzewem, dorastającym 15-20 metrów.

Tulipanowiec amerykański – charakterystyka

To atrakcyjne drzewo ozdobne wyróżnia się na tle innych wieloma elementami, a każdy z nich ma walory dekoracyjne. Począwszy od spękanej kory, przez liście, które jesienią barwią się na pomarańczowo, a skończywszy na kwiatach. Te są wyjątkowej urody, ponieważ nie tylko przypominają tulipany, ale są także wielobarwne. Prezentują na sobie pomarańcz, żółć i zieleń. Zakwitają latem, w czerwcu lub lipcu. Tulipanowiec amerykański jest drzewem, które szybko rośnie. Oprócz tego jest długowieczne – żyje nawet 700 lat. Zrzuca liście na zimę.

Tulipanowiec amerykański – odmiany

Gatunek tulipanowca amerykańskiego obejmuje wiele interesujących odmian. Te poznamy po różnym ubarwieniu i kształcie liści. Warto wyróżnić polską odmianę Edward Gursztyn, która pojawiła się na rynku w 2010 roku. Pokrój tego drzewa jest kulisty i zwarty. Rośnie powoli i osiąga niewielkie rozmiary, dzięki czemu nadaje się do mniejszych ogrodów. Małym rozmiarem może się pochwalić także odmiana Ardis. Ten tulipanowiec jest karłowy, dorasta do kilku metrów wysokości i również rośnie powoli. Z kolei Aureomarginatum ma pstrokate liście z jasnymi przebarwieniami. Natomiast Glen Gold to odmiana wyróżniająca się złotymi liśćmi. Każda z nich jest wyjątkowa i ma inną prezencję.

Tulipanowiec amerykański – Gdzie i kiedy sadzić?

Tulipanowiec amerykański przede wszystkim wymaga słonecznego stanowiska. Miejsce w cieniu z niedoświetlonymi gałęziami sprawi, że będzie tracił liście. Jednak ze względu na jego kruche gałęzie, należy go uprawiać z dala od budynków oraz otwartych przestrzeni. Gałęzie łatwo łamią się przy dużych podmuchach wiatru. Dlatego trzeba mu poszukać odpowiednio osłoniętego miejsca.Drzewo preferuje przepuszczalną i żyzną glebę, która powinna być lekko wilgotna. Toleruje odczyn od kwaśnego do obojętnego. Natomiast należy unikać gleb o odczynie zasadowym.Sadzenie najlepiej przeprowadzać na wiosnę lub w okresie letnim, do początku jesieni. Roślina ma czas na aklimatyzację przed zimą. Korzenie tulipanowca bywają łamliwe, dlatego należy uważać, by ich nie uszkodzić. Zalecane jest namoczenie ich w wodzie przed sadzeniem.

Pielęgnowanie tulipanowca amerykańskiego

Niestety młode drzewka mogą źle znosić mroźną temperaturę. Aby nie przemarzły, w pierwszych latach zalecane jest osłanianie ich przede wszystkim od wiatru. Można wykonać osłonę w formie ścianki lub okryć je włókniną.Sadzonki podlewamy tuż po posadzeniu. Później pilnujemy, aby nawadniać je w czasie suszy. Zarówno na niedobór, jak i na nadmiar wody, drzewo reaguje w ten sam sposób – żółkną i opadają liście. Tulipanowiec nie wymaga nawożenia, chyba że gleba jest słabej jakości. Wówczas można zastosować sporadycznie nawóz organiczny.Cięcie warto przeprowadzać raz w roku, na wiosnę, kiedy roślina budzi się do życia. Robimy tzw. przegląd po zimie i usuwamy uszkodzone oraz suche, czy przemarznięte pędy.

Jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, lepiej zrezygnować z tradycyjnej odmiany tulipanowca i wybrać karłowe, które wyrosną na nieduże drzewko.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >