DomekIOgrodek.pl
Uprawa arbuzów

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Punkaset

Uprawa arbuzów we własnym ogrodzie – jak zacząć?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Arbuz, inaczej kawon, to warzywo (nie owoc!), którego smak nieodłącznie kojarzy się z latem. W sezonie znajdziemy arbuzy niemal w każdym sklepie, ale ich smak nie równa się ze smakiem tych wyhodowanych samodzielnie. Uprawa arbuzów wcale nie jest trudna, jakby się to mogło wydawać. Sprawdź, jak uprawiać arbuzy we własnym ogrodzie.

Uprawa arbuzów – charakterystyka warzywa

Już w XVIII wieku uprawiano w Polsce arbuzy, które wtedy nazywano melonami.Arbuz to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych. Jego „krewni” to m.in. dynia, ogórek, kabaczek i melon. Liście rośliny są sercowate, zazwyczaj zielone, ale zdarzają się odmiany o liściach pokrytych srebrzystymi smugami i plamami – nie jest to oznaka choroby.Kwiaty arbuza, zarówno męskie, jak i żeńskie, są niepozorne, a płożące pędy osiągają długość 3 m.W przeciwieństwie do kwiatów, owoce arbuza są niezwykle dorodne, a ich słodki miąższ ma barwę zależną od odmiany: różową, pomarańczową, żółtą, a nawet białą.

Wśród popularnych odmian arbuza znajdziemy m.in.:

Rosario F1 o ciemnej skórce i dużych owocach, osiągających około 4 kg wagi. Ich miąższ jest bardzo słodki, ma różowo-czerwoną barwę.Janosik o eliptycznych, dużych owocach (do 5,5 kg), żółtym miąższu i cienkiej skórce pokrytej smugami. Odmiana ceniona ze względu na odporność na choroby i... małą ilość pestek.Złoto Wolicy o czerwonym miąższu i skórce zmieniającej się z zielonej w żółtą w miarę dojrzewania.

Uprawa arbuzów jest możliwa w naszym klimacie, ale wymagają one minimum dwóch miesięcy wysokich temperatur, aby prawidłowo owocować. Minimalna temperatura do uprawy arbuzów to około 18°C, a optymalna około 28°C.W tym celu stosuje się różne metody, by zapewnić arbuzowi właściwe warunki do wzrostu.

Uprawa arbuzów – wymagania

Najważniejszym warunkiem do spełnienia, by arbuz mógł rosnąć, jest ciepła gleba o temperaturze około 21˚C oraz o odpowiednim pH (5-6,8).Glebę odpowiednio przygotuj, użyźniając ją np. kompostem lub obornikiem. Usuń również wszystkie chwasty, ponieważ płożące łodygi arbuza utrudnią w przyszłości odchwaszczanie.Dobra kondycja łodyg jest kluczowa w powstawaniu smacznych owoców – liście na łodygach są odpowiedzialne za produkcję osładzających owoce cukrów, więc wszystko, co pogarsza kondycję łodyg, zmniejsza słodycz przyszłych owoców.

Uprawa arbuzów obejmuje dwa sposoby siania:Od końca lutego do końca kwietnia – wysiewa się arbuzy do gruntu w szklarni, pod foliowym tunelem, umieszczając jedno nasiono na jeden dołek.W ostatnim tygodniu lutego – wysiewa się namoczone wcześniej nasiona w małych doniczkach, a wysadza je do gruntu na przełomie maja i czerwca.

Arbuzy z rozsady najlepiej sadzić od strony południowej, gdzie będą miały słoneczne stanowisko.Cień i półcień sprawią, że owoce słabo się zawiążą lub nie dojrzeją.

Arbuzy to rośliny, które ze względu na płożącą łodygę potrzebują sporej ilości miejsca – rozmieść sadzonki w odległości około 2 m od siebie. Jeżeli Twoja uprawa arbuzów obejmuje odmianę Sugar Baby o małych owocach, wystarczy im mniejsza odległość od siebie, około 120 cm.Podlewając arbuzy pamiętaj, by woda była dostarczana wyłącznie do gleby, bez zalewania samych roślin. W innym wypadku Twoja uprawa arbuzów spełznie na niczym w wyniku rozprzestrzenienia się chorób grzybowych.Arbuzy nie tolerują ziemi zbyt nasiąkniętej wodą, ale musi być ona stale wilgotna.Kiedy owoce dojrzewają, zapobiegaj ich bezpośredniemu kontaktowi z ziemią, ponieważ mogłyby zgnić lub zostać zaatakowane przez szkodniki.Momentem, kiedy należy owoce odseparować, jest osiągnięcie przez nie rozmiaru piłki tenisowej – umieść je wtedy na tekturach lub słomie.Z łatwością rozpoznasz, kiedy arbuzy są już gotowe do zbioru – przy obracaniu będą się odrywać od łodyg, a od spodu pojawią się białe lub żółte zmiany na skórze.

W trakcie sezonu wegetacyjnego możesz zmieniać sposób nawożenia arbuza:Po wysadzeniu sadzonek do kwitnienia stosuj nawóz z przewagą azotu.W trakcie kwitnienia stosuj nawóz z przewagą fosforu i potasu.

Uprawa arbuzów jest możliwa nie tylko w ogrodzie lub szklarni. Jeżeli mieszkasz w domu lub mieszkaniu z balkonem, możesz zasadzić arbuza w donicy (o pojemności min. 10 l).

Źródła:https://www.sadowniczy.pl/Uprawa-Arbuza-cinfo-pol-221.htmlhttps://niepodlewam.pl/arbuz-uprawa-i-wymagania/https://poradnikogrodniczy.pl/arbuz-kawon-uprawa-w-polsce-i-odmiany.php

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >