Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uprawa kawy w domu
Weronika Dadok
Weronika Dadok 09.06.2021 02:00

Uprawa kawy w domu

uprawa kawy w domu
Pixabay/Alexas_Fotos

Nie każdy miłośnik kawy wie, że tę wyjątkową roślinę można uprawiać również w domowych warunkach. Kawa, a właściwie drzewko kawowca, staje się coraz bardziej popularną rośliną uprawianą w naszych domach. Dowiedz się więcej o tej egzotycznej roślinie i przeczyta,j jak wygląda uprawa kawy w domu.

Uprawa kawy w domu, cechy charakterystyczne kawowca

Kawa jest uprawiana w wielu regionach świata (w Azji, czy w Ameryce Południowej), ale to Afryka jest prawdziwą ojczyzną tej rośliny. Najlepszym klimatem dla uprawy drzewek kawowca są subtropikalne obszary. W naturalnych warunkach roślina osiąga ok. 5-7 metrów wysokości, choć na plantacjach jest ona systematycznie przycinana. Po około 3-4 latach drzewka zaczynają kwitnąć i owocować. Kwiaty kawowca są białe, natomiast jego owoce wyglądem przypominają owoce wiśni. Liście są ciemnozielone, podłużne i błyszczące. Można wyróżnić kilkadziesiąt odmian tej rośliny, ale najbardziej popularne w uprawie przemysłowej są dwie odmiany, kawa arabska (coffea arabica) i kawa kongijska (coffea canephora).

Jak uprawiać kawę w domu? Od czego zacząć?

Drzewko kawowca możemy kupić w formie sadzonki, lub zasadzić z nasion. W przypadku sadzonki, najlepiej wybrać tą o błyszczących, zdrowych liściach. Jeśli zaś chcemy zasadzić drzewko z nasion, to przed włożeniem ich do żyznej gleby, należy je moczyć w letniej wodzie przez ok. 24 godziny. Po namoczeniu ściągamy z nich cienką skorupkę i wsadzamy do ziemi. Kawę można posadzić w doniczce o każdej porze roku, ale najlepiej zrobić to wiosną. Najlepsze do uprawy kawy w domu będzie jasne, ciepłe pomieszczenie, ale miejsce powinno być osłonięte przed ostrymi promieniami słońca. W domowych warunkach roślina dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości, chociaż zazwyczaj jest to ok. 1 metr. Wraz ze wzrostem rośliny, należy ją przesadzać do większej donicy, najlepiej do ziemi o wysokiej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym odczynie pH. Warto pamiętać, że wybór gleby jest kluczowy przy uprawie kawy i ma znaczący wpływ na jej wzrost.

Uprawa kawy w domu latem i zimą

Uprawa kawy w domu różni się w zależności od pory roku. Optymalna temperatura do uprawy latem, to ok. 22-25 stopni C. Natomiast zimą powinna być ona niższa, ok. 16 stopni C. Latem drzewko kawowca należy systematycznie podlewać i nawozić. Roślina lubi zraszanie (czyli polewanie z góry). Latem można wykonywać tą czynność nawet 2 razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy rośliny ani przesuszyć, ani przelać. Przesuszona dość szybko uschnie, a przelana zacznie gnić. Zimą intensywność podlewania należy zmniejszyć i powinno się całkowicie zrezygnować z nawożenia. Musimy jednak pamiętać o tym, by zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność powietrza.

Uprawa kawy w domu – kiedy zacznie kwitnąć?

Jeżeli warunki uprawy są odpowiednie, to po jakimś czasie doczekamy się kwiatów, a nawet owoców. Zazwyczaj drzewko zaczyna kwitnąć i owocować po ok. 3-4 latach od posadzenia, w okresie letnim. Zdarza się też, że kwiaty pojawiają się wcześniej. Są one białe i lekko pachnące. Początkowo jest ich niewiele, ale z roku na rok roślina wydaje coraz więcej kwiatów. Później, na ich miejscu pojawiają się owoce. Początkowo mają barwę zieloną, później przechodzą w żółtą i w końcu w intensywnie czerwoną. Owoce dojrzewają ok. 9 miesięcy od momentu, w którym zaczęły kwitnąć. Niestety w domowych warunkach trudno będzie nam wyhodować zdrowe ziarna kawy, więc roślina będzie pełnić funkcję głównie dekoracyjną. Jeżeli jednak uprawiamy kawę w domu po to, żeby doczekać się własnych ziaren i skosztować kawy „domowej roboty”, to musimy roślinę własnoręcznie zapylić. Najlepiej zapylić białe kwiaty małym pędzelkiem. Po pojawieniu się dojrzałych owoców należy zdjąć z nich czerwony miąższ, wysuszyć ziarenka, a następnie uprażyć na patelni. Po uprażeniu ziarenek należy je zmielić, a następnie zaparzyć.

Tagi: