Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uprawa ziemniaków – sadzenie oraz pielęgnacja warzywa
Weronika Dadok
Weronika Dadok 20.05.2021 02:00

Uprawa ziemniaków – sadzenie oraz pielęgnacja warzywa

Uprawa ziemniaków w ogrodzie
pixabay/Couleur

Ziemniak należy do bardzo popularnych warzyw uprawianych w Polsce. Ponadto posiada on wiele wartościowych składników, dlatego często decydujemy się na uprawę ziemniaków na naszej działce. Poznaj zasady właściwej uprawy, pielęgnacji oraz popularne odmiany tego warzywa.

Uprawa ziemniaków – charakterystyka warzywa

Ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej. Warzywo należy do roślin jednorocznych. Osiąga około 100 cm wysokości oraz posiada jadalne bulwy. Część nadziemną tworzą dość grube łodygi, które przybierają postać gęstego krzaka. Bulwy warzywa mają około 4 cm szerokości oraz 7 cm długości. Wyróżniają się także charakterystyczną skórką o białym bądź różowawym zabarwieniu oraz żółtym bądź białym miąższem. Warzywo cechuje wysoka zawartość białka roślinnego, skrobi oraz składników mineralnych. Dzięki swojej dużej popularności stanowi częsty dodatek do różnych potraw.

Wymagania i zasady uprawy ziemniaka

Pod uprawę ziemniaków zaleca się wybór słonecznego stanowiska. Warzywo preferuje próchnicze, przewiewne oraz żyzne podłoże. Dobrze rozwijają się na piaszczysto-gliniastych glebach. Ponadto lubi dość umiarkowaną temperaturę oraz wilgotność. Temperatura powinna wynosić od około 15 do 22 stopni C, aby warzywo mogło prawidłowo się rozwijać. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować stanowisko. Najlepszym terminem na przygotowanie podłoża jest okres jesienny. Przeznaczone miejsce przekopujemy (oramy), a następnie odchwaszczamy glebę przy użyciu odpowiednich preparatów. Możemy również zastosować obornik. Przed przystąpieniem do sadzenia zaleca się zbronowanie podłoża. Bronowanie powinno się odbywać w okresie wiosennym. W zależności od wyboru odmiany warzywo sadzimy około marca i kwietnia. Przed posadzeniem należy sprawdzić temperaturę ziemi. Gdy temperatura podłoża wynosi powyżej 8 stopni C możemy przystąpić do procesu sadzenia. Odbywa się ono przy pomocy zdrowych bulw warzywa. Do sadzenia należy wybrać bulwy o niedużej wielkości. Jeśli chcemy przyspieszyć zbiory możemy zastosować proces podkiełkowywania bulw. W tym celu w marcu wkładamy nasze bulwy do specjalnych, płaskich skrzynek. Układamy je tak, aby powstała jedna warstwa. Przygotowane skrzynki ustawiamy w taki sposób, aby jedna znajdowała się na drugiej. Skrzynki powinny posiadać odpowiedni dostęp do światła. Ponadto powinny się znajdować w temperaturze wynoszącej około 10-14 stopni C. Należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji poprzez spryskiwanie wodą. Zaleca się również przykrycie ich przeźroczystą folią oraz przestawianie co jakiś czas, aby miały równomierny dostęp do światła. Cały proces trwa około miesiąca. Bulwy, które nadają się do posadzenia powinny posiadać minimum 4 kiełki. Poprawnie przygotowane bulwy wsadzamy do gruntu na głębokości od 5 cm do 9 cm stosując odpowiednie odstępy (około 20-40 cm). Między rzędami należy zachować odstęp wynoszący około 60 cm.

Uprawa ziemniaków – zabiegi pielęgnacyjne

Warzywo wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych w celu prawidłowego rozwoju. Posadzonych warzyw nie podlewamy od razu. Po upływie odpowiedniego czasu przystępujemy do ich łagodnego nawadniania. Należy pamiętać, aby warzywo nie miało zbyt wilgotnego podłoża, ponieważ prowadzi to do rozwoju wielu chorób. Ważne jest regularne podlewanie w okresie nadmiernej suszy. Jako zabieg pielęgnacyjny stosujemy bieżące odchwaszczanie, a także spulchnianie gleby. Po upłynięciu około 3 tygodni przystępujemy do wykonania redlin, które powinny wynosić około 30 cm wysokości. Możemy także nakryć nasze warzywa specjalną włókniną bądź folią. Należy także pamiętać o odpowiedniej ochronie przed różnymi szkodnikami. Warzywo jest szczególnie narażone na atak stonki ziemniaczanej oraz zarazy ziemniaczanej. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby należy zastosować odpowiedni preparat. Ziemniak nie wymaga dodatkowego nawożenia.

Uprawa ziemniaków – zbiory warzywa

W zależności od wyboru odmiany okres zbioru warzywa trwa od czerwca do września. Zaleca się użycie odpowiedniego narzędzia, np. motyki do zbierania warzyw. Zbieranie wykonujemy w słoneczny, bezdeszczowy dzień. Przy wydobywaniu z gleby należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić rośliny. Przy zbiorze wybieramy zdrowe ziemniaki, które w żaden sposób nie są uszkodzone przez różne szkodniki i choroby. Już zebrane należy zostawić na kilka godzin do obeschnięcia. Warzywo przechowujemy w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10