Używane domy
Wikimedia Commons/Juandev (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 8 Stycznia 2021

Używane domy zyskują na rynku nieruchomości

Wielu z nas mogło się tego nie spodziewać, ale coraz większą popularnością na rynku nieruchomości cieszą się... używane domki jednorodzinne! Szereg czynników sprawia, że zakup istniejącego budynku jest znacznie bardziej opłacalny niż budowa nowego. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wynika ten nowy, zaskakujący trend.

Domy z drugiej ręki to segment rynku nieruchomości, który w Polsce traktowany jest nieco po macoszemu. Większość osób decyduje się bowiem na postawienie nowego budynku, a jeśli chodzi o istniejącą już nieruchomość, wybierają raczej mieszkanie.

Jak się jednak okazuje, według danych GUS, co roku sprzedawane jest prawie 40 tysięcy używanych domów. Prognozy wykazują, że zainteresowanie tym segmentem będzie rosło, szczególnie z uwagi na pandemię koronawirusa. Warto więc zapoznać się z pozostałymi czynnikami, które wpływają na świetną sytuację używanych domków jednorodzinnych.

Dlaczego zakup używanego domu jest znacznie bardziej opłacalny, niż budowa nowego?

Powodem, dla którego postawienie nowego domu staje się coraz mniej pożądane, jest znaczny wzrost kosztów budowy. Jak donosi firma Sekocenbud, w latach 2018 i 2019, nakład pieniężny na taką budowę zwiększył się o 20%! Łączny, trzyletni wzrost (licząc również rok 2020) wyniesie prawdopodobnie 25%.

W nowym roku 2021 nadejdzie kolejne utrudnienie - w styczniu zmieniają się wymogi w kwestii energochłonności nowo wybudowanych domów jednorodzinnych, co niestety generuje kolejne koszty (o kilka procent).

Nietypowe ogłoszenie, zaoferowali dom na wsi na darmo. Wystarczy spełnić dwa warunkiNietypowe ogłoszenie, zaoferowali dom na wsi na darmo. Wystarczy spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Państwo pomoże w odnowieniu używanego domu?

W ofercie używanych domów na sprzedaż możemy zauważyć, że wiele z nich pochodzi z okresu PRL-u. Jeśli wizualnie nie spełniają naszych oczekiwań, i tak warto przemyśleć taką inwestycję pod kątem opłacalności - jest bowiem pewien haczyk!

Weźmy pod uwagę rządowe pieniądze - państwo oferuje w tej materii pomoc. Chodzi o termomodernizację starszych domów w ramach programu Czyste Powietrze. Nie bez znaczenia jest również ulga termomodernizacyjna. Świetną wiadomością jest to, że Czyste Powietrze i wspomniana ulga mogą się łączyć, co razem daje naprawdę znaczną korzyść!

Dzięki państwowej pomocy w kwestii termomodernizacji, od dochodu podatkowego będziemy mogli odliczyć nawet 53 tysiące zł! Oszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wydać na odnowienie i poprawę estetyki budynku.

Używane domy w świetnych lokalizacjach - dlaczego jest ich coraz więcej?

Oczywiste jest to, że lepiej sprzedadzą się starsze, używane domy w dobrych lokalizacjach. Jak się okazuje, takich nieruchomości (ku uciesze kupujących) jest coraz więcej.

Dzieje się tak z powodów demograficznych. Właściciele domów, które zostały wybudowane kilkadziesiąt temu, umierają częściej, zostawiając je swoim dzieciom i innym spadkobiercom, które często nie planują zamieszkania w nieruchomości. Z tego wynika coraz szersza oferta budynków jednorodzinnych z drugiej ręki.

Jeszcze inną kwestią jest pandemia koronawirusa. Praca zdalna stała się codziennością dla wielu osób, co mocno wpływa na decyzje mieszkaniowe. W końcu, skoro i tak pracujemy z domu, może warto zdecydować się na zakup używanego budynku bliżej natury, zamiast „gnieździć się” w mieszkaniu?

Źródło: strefabiznesu.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News