Wapień – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie
Wapień to skała osadowa, która posiada zastosowanie w budownictwie. W zależności od rodzaju oraz pochodzenia może się różnić wyglądem, a także zabarwieniem. Poznaj cechy charakterystyczne tego naturalnego kamienia oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach i zastosowaniu w branży budowlanej.
Wapień – charakterystyka
Wapień jest skałą osadową składającą się przede wszystkim z węglanu wapnia w postaci kalcytu. Ponadto zawiera także niewielkie ilości aragonitu, minerałów ilastych, kwarcu oraz dolomitu. W zależności od rodzaju może przybierać różne formy oraz barwy. Posiada dość zbitą strukturę, a także odznacza się lekkością. W Polsce możemy go najczęściej spotkać m.in. w Górach Świętokrzyskich, Tatrach, Sudetach, a także na Wyżynie Lubelskiej. Wyróżnia się kamienie pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Pierwsze z nich powstają w wyniku gromadzenia się pozostałości szczątków organicznych na dnie mórz bądź jezior, np. szczątków koralowców bądź muszli małżów. Kamienie nieorganiczne powstają poprzez wyodrębnienie się węglanu wapnia z wód źródlanych bądź z wody morskiej.
Wapień – rodzaje
W zależności od pochodzenia oraz rodzaju wyróżnić można wapień o zabarwieniu: - ciemnym (odcienie czerni) – kamień pochodzący z Brazylii, - żółtym – kamień pochodzący z Polski. Ponadto ze względu na rodzaj oraz zawartość poszczególnych składników spotyka się również kamienie m.in. w kolorze: - białym, - kremowym, - szarym, - czerwonym, - różowym, - brunatnym. Ze względu na strukturę oraz rodzaj powierzchni wyróżnia się m.in.: - kamienie drobnoziarniste, - kamienie gruboziarniste, - kamienie twarde, - kamienie miękkie.
Wapień – zastosowanie
Wapień posiada wiele zastosowań. Przede wszystkim wykorzystywany jest w branży budowlanej. Ponadto znajduje także zastosowanie w: - przemyśle wapienniczym, - rolnictwie, - przemyśle cementowym, - hutnictwie, - energetyce, - przemyśle chemicznym, - przemyśle papierniczym, - przemyśle cukrowniczym.
Wapień – zastosowanie materiału w branży budowlanej
W przypadku budownictwa używa się go jako materiału budowlanego oraz spoiwa budowlanego. Może również stanowić składnik innego materiału budowlanego, np. cementu bądź służyć jako wypełniacz. Materiał często wykorzystywany jest w formie płyt okładzinowych. Może być stosowany wewnątrz pomieszczenia, a także na zewnątrz budynku. Ponadto posiada również walory estetyczne, dzięki czemu można z niego wykonać różnorakie dekoracyjne okładziny na ścianę. Niektóre rodzaje kamienia używane są także w postaci blatów oraz posadzek. W przypadku zastosowania zewnętrznego wykorzystuje się go na elewacji w celu wykończenia m.in. ogrodzeń oraz altan ogrodowych. Może także służyć jako element dekoracyjny w naszym ogrodzie, dzięki charakteryzującej go różnorodności pod względem kształtów oraz rozmiarów.