DomekIOgrodek.pl
Wapnowanie gleby

pixabay/Free-Photos

Wapnowanie gleby – kiedy i jak to zrobić?

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Zabieg wapnowania gleby ma na celu poprawienie jej właściwości oraz jej odkwaszenie przy pomocy nawozów wapniowych. Jest to proces, który pozytywnie wpływa na podłoże, a także na samopoczucie roślinności w naszym ogrodzie. Poznaj metody prawidłowego wapnowania gleby.Kiedy należy przeprowadzić wapnowanie gleby?


Zabieg wapnowania gleby należy przeprowadzać, gdy stan naszej gleby plasuje się w przedziale bardzo kwaśnych bądź kwaśnych gleb. Dzięki prawidłowemu podwyższeniu odczynu pH ułatwimy pobieranie fosforu naszym roślinom. Pierwszym czynnikiem sugerującym przeprowadzenie wapnowania jest zbyt duże zakwaszenie ziemi. Aby uzyskać wymiar odczynu pH należy przekazać pobrane próbki ziemi do analizy laboratoryjnej bądź wykonać pomiar przy użyciu kwasomierza. Zaleca się wykonanie takich pomiarów w kilku różnych miejscach w naszym ogrodzie, aby uniknąć nadmiernej różnicy w pobranych pomiarach. Przyjmuje się, że odczyn pH gleby kwaśnej wynosi 6,5 bądź niżej. W zależności od otrzymanej liczby wyróżnia się gleby lekko kwaśne (5,6-6,5 pH), kwaśne (4,6-5,5 pH) oraz bardzo kwaśne (4-5 i niższe pH). Dobór odpowiedniej kwasowości ziemi uzależniają preferencje uprawianej przez nas roślinności. W przypadku uprawy niektórych roślin nie należy przeprowadzać wapnowania. Przykład stanowi uprawa borówki amerykańskiej, która należy do roślin kwasolubnych. Najlepszym terminem na przeprowadzenie zabiegu jest jesień bądź późne lato. Zaleca się wybór terminu jesiennego, ponieważ nasze plony zostały zebrane i mogą spokojnie odpoczywać. Jeśli chodzi o wapnowanie wiosenne należy pamiętać, aby termin od przeprowadzonego zabiegu do wysiewu bądź sadzenia stanowił jak najdłuższy okres czasu. Wiosenny zabieg zaleca się wykonywać zwłaszcza pod uprawę roślin jarych. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu zabronione jest sadzenie roślin.Jak wygląda wapnowanie gleby?


Proces ten polega na użyciu odpowiednich nawozów wapniowych. Preparaty należy rozsiewać w sposób równomierny, mieszając z górną nawierzchnią gleby, ponieważ to właśnie ta część jest odpowiedzialna za rozwój korzeni większości uprawianych przez nas roślin. Ponadto zabieg wykonuje się przy suchych warunków atmosferycznych. Nie należy przeprowadzać zabiegu w deszczowe dni, ponieważ wapnowanie mokrej gleby nie jest wskazane.Jakie nawozy należy wybrać przy wapnowaniu gleby?


Do wykonania zabiegu wapnowania gleby najlepiej zastosować nawozy wapniowe węglanowe bądź nawozy wapniowe tlenkowe. Pierwsze z nich są zaliczane do nawozów bardziej bezpiecznych, ponieważ charakteryzują się wolniejszym działaniem oraz posiadają mniejsze ryzyko przedawkowania zastosowanych preparatów. Są odpowiednie do każdego rodzaju gleb. Nie stanowią niebezpieczeństwa dla roślinności w naszych ogrodach. Do tego rodzaju nawozów zalicza się m.in.: kredę posodową, granulowane wapno kredowe, mączkę wapienną. Jeśli boimy się przenawożenia naszej ziemi najbezpieczniejszym wyborem będzie użycie wapna dolomitowego, które odznacza się dużą zawartością magnezu. Ten preparat posiada najmniejsze ryzyko przenawożenia naszego podłoża. Należy jednak pamiętać, że jego użycie przyniesie oczekiwane efekty dopiero po okresie około 2-3 lat od wykonania zabiegu. Pomimo długiego czasu oczekiwania na rezultaty jego zastosowanie jest bardzo trwałe, dzięki czemu wystarcza na wiele lat. Preparaty wapniowe tlenkowe zaleca się szczególnie do gleb średnich oraz ciężkich, ponieważ charakteryzują się bardzo szybkim działaniem. Zabieg tego typu nawozami należy wykonać z dużą dokładnością, ponieważ ich nadmierne zastosowanie przyczyni się do nieprawidłowego rozwoju naszych roślin. Przykładem takiego nawozu jest palone wapno rolnicze.Dobór dawki nawozu przy procesie wapnowania gleby


Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiednie zastosowanie dawki nawozu. Odpowiedni wymiar dawki zależy przede wszystkim od

rodzaju ziemi oraz odczynu pH. Przy jej obliczaniu należy sprawdzić procent tlenku wapnia w konkretnych nawozach. W przypadku wapnowania gleb lekkich używa się mniejszej ilości dawki w porównaniu do gleb ciężkich. Opakowanie zakupionych przez nas nawozów powinno zawierać dokładną instrukcję dotycząca dawkowania preparatu, a także informację dotyczącą zawartości tlenku wapnia.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >