DomekIOgrodek.pl
Wełnowce

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/DomAlberts

Wełnowce – jak zwalczać doniczkowe szkodniki?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Te niepozornie wyglądające owady, to w rzeczywistości groźne szkodniki, które mogą bardzo szybko zniszczyć Twoje rośliny. Wełnowce są zagrożeniem zwłaszcza dla sukulentów i storczyków. Jak z nimi walczyć?

Wełnowce – jak je rozpoznać?

Wełnowce należą do rodziny owadów z rzędu pluskwiaków.Dorosłe osobniki są wielkości kilku milimetrów, a na podstawie ich wyglądu można rozróżnić samca i samicę. Skrzydlaty samiec przypomina małą osę, natomiast samica nie posiada skrzydeł i to właśnie od ich wyglądu wzięła się nazwa owada – ciała samic są bowiem pokryte przypominającą wełnę wydzieliną. W niej znajdują się jaja, z których wylęgają się larwy – one również żerują na roślinach wraz z formami dorosłymi.Pożywienie wełnowców stanowi sok roślin, który pobierają ze wszystkich części, również z korzeni.W wyniku tego rośliny stopniowo obumierają, a wydzielana przez wełnowce rosa miodowa jest dodatkowo pożywką dla grzybów, które jeszcze bardziej wyniszczają roślinę.Wełnowce atakują najczęściej m.in. rośliny takie jak: storczyki, sukulenty, draceny, fikusy i wilczomlecze.

Najczęściej występujące gatunki wełnowca w Polsce 

wełnowiec szklarniowy o zielonkawej barwie,wełnowiec cytrusowiec o barwie bladoróżowej,wełnowiec kaktusowy o barwie szarej.

Wełnowce preferują wysokie temperatury, dlatego najczęściej spotkasz je w szklarniach, chociaż niestety mogą zagnieździć się również w mieszkaniu, w roślinach doniczkowych.Rozpoznasz je bardzo łatwo po wyglądzie oraz po postępującym zamieraniu liści, które najpierw żółkną, później pokrywają się brunatnymi plamami, by w efekcie opaść.Zaatakowana przed wełnowce roślina przestaje również rosnąć, a w skrajnych przypadkach cała roślina umiera.Wełnowce w szklarniach i mieszkaniach rozmnażają się bez przerwy, stanowiąc ciągłe zagrożenie dla roślin.

Wełnowce – jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na stan rośliny przed jej zakupem – może być ona zainfekowana już w sklepie. Jeśli roślina posiada niepokojące objawy, jak np. plamy lub zwinięte liście, zrezygnuj z jej zakupu. W takim momencie najlepiej zrezygnuj z zakupu jakiejkolwiek rośliny w tym sklepie, ponieważ choroba może obejmować więcej okazów.Jeżeli masz już w swoim domu rośliny, bacznie się im przyglądaj. Zadbane rośliny rzadziej chorują.Zauważenie białych punkcików, zwłaszcza na spodach liści to znak, że masz w mieszkaniu wełnowce. Co dalej?Odizoluj chorą roślinę od innych, by zminimalizować ryzyko zarażenia pozostałych.Usuń widoczne wełnowce, np. przemywając roślinę pod prysznicem.Jeżeli na liściach lub pędach pojawiły się pierwsze objawy choroby – obetnij je.Przemyj liście i łodygi wacikami nasączonymi w roztworze z 1 l wody i 100 ml spirytusu. Zamiast alkoholu możesz użyć szarego mydła.Sprawdź, czy wełnowce nie opanowały korzeni rośliny – wyciągnij bryłę korzeniową z ziemi i przejrzyj ją dokładnie. Jeśli znajdziesz szkodniki na korzeniach, wypłucz je pod bieżącą wodą a roślinę zasadź w nowej doniczce i nowym podłożu.W przypadku kaktusów, których przemywanie byłoby problematyczne, możesz zanurzyć roślinę w wodzie o temperaturze 55°C na ok. 30 min.Domowym sposobem na wełnowce żerujące na roślinach liściastych jest posmarowanie ich olejem parafinowym zmieszanym z wodą w proporcji 1:1. Olej parafinowy odcina dopływ powietrza i powoduje, że szkodniki giną.Czasem konieczne jest wykonanie oprysków chemicznych. Muszą to być preparaty systemiczne a nie kontaktowe, ponieważ woskowa powłoka chroni wełnowce. Preparat systemiczny sprawi, że insekty spożyją zatruty sok.Aby zapobiec ponownej inwazji wełnowców, pamiętaj o częstym zraszaniu roślin – szkodniki nie lubią wilgoci.

Wełnowce to szkodniki, które potrafią doszczętnie zniszczyć rośliny, dlatego bardzo ważne jest podjęcie szybkich, zdecydowanych działań, które zapobiegną rozprzestrzenieniu się tych pasożytów. Równie ważna jest profilaktyka i obserwacja wszystkich roślin, która może uchronić Twoje rośliny przed chorobami.

undefined

Źródła:https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/skuteczne-sposoby-na-zwalczanie-welnowcowhttps://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/welnowce-co-to-za-szkodniki-i-jak-z-nimi-walczyc-34-6607https://www.castorama.pl/jak-zwalczac-welnowce-ins-103947.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >