DomekIOgrodek.pl
Werbena

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Signalschwarz

Werbena w ogrodzie – dla urody i leczenia

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Choć niektórzy o tym zapomnieli, potrafi obniżać gorączkę. Jej susz działa uspokajająco. Werbena – poznaj roślinę o leczniczych właściwościach, która udekoruje ogród i parapet.

Werbena to rodzaj roślin, który ma własną rodzinę werbenowatych. Należy do niej niemal 200 gatunków. Roślina pochodzi z obu Ameryk, gdzie rośnie w swoim naturalnym środowisku. W Europie występują jedynie dwa gatunki, a w naszym kraju jeden. Jest to werbena pospolita, nazywana także lekarską. Kiedyś była wykorzystywana w ziołolecznictwie, dziś jej właściwości zostały nieco zapomniane. Ta cenna roślina ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające. Jej ziele może być wykorzystywane przy przeziębieniach. Działa także antybakteryjnie i przeciwwirusowo oraz przeciwgorączkowo. Jest cenna także dla chorego gardła i dróg oddechowych – ułatwia wykrztuszanie. W aptekach można spotkać środki bez recepty z wyciągiem z werbeny. Parzona z suszu herbata działa natomiast relaksująco i uspokajająco.W uprawie można jednak spotkać kilka innych gatunków, które dobrze nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się odmiany zwisające, które tworzą ładny efekt dekoracyjny.

Werbena – sadzenie w gruncie i donicach

Roślina nadaje się do uprawy w ogrodzie, a także w domowych doniczkach. Pospolita dorasta do 70 centymetrów wysokości i tworzy drobne, fioletowe kwiaty układające się w zwarte kwiatostany. Werbena zakwita w lipcu i utrzymuje kwiaty do jesieni. Charakteryzują ją pędy pokryte małymi włoskami. Liście są małe i podłużne. W Polsce jest rośliną jednoroczną. Jej sadzonki są dostępne w sklepach ogrodniczych. Można je sadzić albo w ogrodzie albo w pojemnikach. Najlepszym terminem jest wiosna, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Maj jest do tego idealny. Aby werbena pięknie kwitła, trzeba jej zapewnić słoneczne miejsce. Ważna jest także gleba. Roślina nie urośnie na piaszczystej ziemi. Najlepszym odczynem pH jest dla niej przedział 6,0-8,0, a glebą – przepuszczalna, ale żyzna i bogata w próchnicę. Jeśli takiej nie posiadamy w swoim ogrodzie, należy ją odpowiednio przygotować. Do doniczek lub skrzynek można użyć gotowego podłoża dostępnego w sklepach lub zrobić mieszankę z ziemi, próchnicy i dodatku torfu.Co ważne, podczas zimnego i deszczowego lata werbena może zamierać.

Werbena – jakich zabiegów potrzebuje?

Pielęgnacja werbeny nie należy do trudnych. Należy pamiętać o tym, aby regularnie ją podlewać. Jednak trzeba robić to rozważnie, ponieważ można dopuścić do przelania rośliny. W przypadku uprawy w pojemnikach pomocne jest zrobienie drenażu, który dobrze odprowadza nadmiar wody. Można go zrobić z drobnych kamyczków, czy żwirku, wysypując nim dno donicy.Kolejnym krokiem jest stosowanie nawozu. Dostarczamy go roślinie w okresie kwitnienia. Należy w tym celu użyć nawozu do roślin kwitnących. Niezbędne jest też tak zwane cięcie sanitarne. Usuwamy przekwitłe i suche kwiatostany, a także suche pędy. To pomaga werbenie zawiązywać nowe kwiaty.Poza walorami dekoracyjnymi werbena przyda się nam w ogrodzie do celów leczniczych.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >