Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wężymord – jak uprawiać czarny korzeń w ogrodzie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 22.06.2021 02:00

Wężymord – jak uprawiać czarny korzeń w ogrodzie?

wężymord
Pixabay/radekkulupa

To warzywo przypominające korzeń pietruszki (a smakujące jak szparagi) jest znane pod nazwami wężymord, skorzonera, czarny korzeń, szparag zimowy. Jego korzenie są jadalne i mają wiele właściwości odżywczych. W Polsce panują idealne warunki do uprawy wężymordu, dlatego możesz wyhodować go w swoim własnym ogrodzie – sprawdź jak!

Wężymord – charakterystyka

Ta dwuletnia roślina warzywna należy do rodziny astrowatych, a jej środowiskiem naturalnym jest południowa i środkowa Europa, a także Syberia Zachodnia i Kaukaz. Wężymord charakteryzuje się korzeniem spichrzowym dorastającym do około 30 cm, długimi wąskimi liśćmi i pędem kwiatowym dorastającym do 130 cm zakończonym żółtym, koszyczkowym kwiatostanem. Jego nazwa pochodzi od dawnego zastosowania jako antidotum na ukąszenie żmij. Również druga nazwa skorzonera to z języka włoskiego również ‘wąż’ (scorzone). Wężymord nie jest szeroko znanym i popularnym warzywem w naszym kraju. Lubią go miłośnicy kulinarnych eksperymentów – jest smaczny i bogaty we właściwości odżywcze: zawiera szereg witamin m.in. z grupy B, sole mineralne, błonnik i cukry. Działa pobudzająco na trawienie, reguluje pracę żołądka, wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, podnosi odporność, jest również polecany osobom chorującym na cukrzycę ze względu na zawartość inuliny. Wężymord można gotować, smażyć lub dusić, kropiąc uprzednio cytryną, by miąższ nie ściemniał.

Jak uprawiać wężymord?

Wymagania uprawowe wężymordu są dosyć wysokie. Roślina potrzebuje stanowiska słonecznego, z podłożem bardzo żyznym i próchniczym. Nieodpowiednio dobrane warunki uprawowe sprawią, że wężymord zgnije i nawet nie zdąży wyrosnąć – jakość gleby jest bardzo ważna. Nie może to być również podłoże po uprawie marchwi, pomidorów, selera, grochu, fasoli, szpinaku czy warzyw kapustnych. Wysiewać wężymord można na wiosnę, uważając na przymrozki. Nie można też zrobić tego zbyt późno, co mogłoby wpłynąć negatywnie na zbiory. 1. Przed wysiewem zasil grządkę nawozami mineralnymi. 2. Wysiewaj wężymord w rzędach co 30 cm, w odległości około 2-3 cm od siebie, na głębokości około 3 cm. 3. Po około 3 tygodniach pojawią się kiełki, które trzeba przerwać, zostawiając odstępy około 6 cm. 4. W czasie kiełkowania usuwaj chwasty. 5. W czasie rozwoju korzeni zapewniaj stałą wilgotność gleby. Od maja do lipca wężymord kwitnie, wypuszczając niewielkie, żółte kwiaty. Korzeń skorzonery rozwija się od czerwca do sierpnia i to jest czas na obfite podlewanie. Od października do początku zimy można już zbierać plony. Przymrozki mogą uniemożliwić wyjęcie delikatnych korzeni z podłoża. Aby zebrane korzenie nie zasychały i nie traciły wartości odżywczych, przechowuj je w skrzynce z wilgotnym piaskiem. Wężymord – choroby i szkodniki Chociaż wężymord nie jest szczególnie podatny na choroby, może zostać zaatakowany przez mączniaka prawdziwego. Jest to choroba wywołana przez grzyb z rzędu mączniakowców, który atakuje zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza tworzą mączniakowi idealne warunki do bytowania, dlatego pojawia się on głównie latem. Na zainfekowanym wężymordzie pojawia się biały, przypominający mąkę nalot, który z biegiem czasu pokrywa całą roślinę, jak również czarne punkciki symbolizujące rozwój zarodników grzyba. Postępująca choroba powoduje obniżenie plonów lub nawet zamieranie całej rośliny. Mączniak prawdziwy może szybko przenieść się na rośliny sąsiadujące. Naturalnym sposobem zapobiegającym atakowi mączniaka jest np. gnojówka z pokrzywy. W przypadku roślin już zainfekowanych trzeba zastosować fungicydy, koniecznie oparte na naturalnych składnikach. Wężymord może również stać się celem gryzoni, np. karczownika, który lubi rośliny korzeniowe. Gryzonie szybko się rozmnażają i potrafią wyrządzić mnóstwo szkód, dlatego ważna jest szybka reakcja, np. posadzenie roślin o drażniącym dla nich zapachu – dobrym przykładem jest tutaj mięta pieprzowa, czosnek i cebula. Skuteczne będzie również zaproszenie do ogrodu naturalnych wrogów gryzoni, np. młodych kotów. Źródła:  https://hgtv.pl/inspiracje,3742,n/wezymord-czarny-korzen-uprawa-i-pielegnacja-w- ogrodzie,307468,1.html  https://www.castorama.pl/wezymord-uprawa-i-pielegnacja-ins-94964.html  https://ogrodosfera.pl/blog/skorzonera-uprawa-w-polsce

Tagi: