Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wietrzenie pościeli na powietrzu jest potrzebne? Specjalistka nie ma wątpliwości
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.07.2023 14:40

Wietrzenie pościeli na powietrzu jest potrzebne? Specjalistka nie ma wątpliwości

Wietrzenie pościeli
Canva/KHellon, Getty Images

Sen to najważniejsza i najlepsza forma regeneracji dla człowieka. Od jego jakości i długości zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warunki panujące w naszych sypialniach mają kluczowy wpływ na jakość snu. Czy faktem jest, że wietrzenie pościeli pomaga w lepszym wysypianiu się?

Wietrzenie pościeli – mit czy recepta na spokojny sen?

Wietrzenie pościeli to bardzo popularny sposób na rzekomo lepszy i bardziej spokojny sen. Podobnież pod przewietrzoną pościelą śpi się lepiej, ale czy naprawdę ma to wpływ na jakość snu? Może wystarczy tylko częściej zmieniać pościel, aby osiągnąć ten sam efekt.

Społecznie przyjęło się, że wietrzenie pościeli to recepta na lepszy sen. Zapewne każdy, kto kiedykolwiek spał pod świeżo wywietrzoną pościelą, wie, że uczucie świeżości jest nie do opisania i nie zastąpi go nawet najładniej pachnący środek piorący.

Jak jednak jest naprawdę? Portal „Livingect” tak wnikliwie zainteresował się tą sprawą, że zapytał o tę kwestię eksperta snu z Sleepopilis. Carlii Gasi po chwili zastanowienia, podaje odpowiedź na pytanie. Czy zatem Twoja babcia wyprzedziła swoją epokę, wietrząc pościel na balkonie? 

Wietrzenie pościeli naukowym okiem

Carlii Gasi odpowiada na nurtujące nas pytanie. Czy wietrzenie pościeli, w ogóle ma sens? Okazuje się, że tak! Wietrzenie pościeli jest receptą na pozbycie się z niej wilgoci, nieprzyjemnego zapachu oraz bakterii.

Wietrzenie pościeli to także idealny sposób na pozbycie się z niej kurzu i roztoczy. Jeszcze lepiej byłoby ją klasycznie wytrzepać na trzepaku. Jak się okazuje, takie zabiegi są wręcz wskazane dla osób zmagających się z problemami skórnymi m.in. trądzikiem.

Co ciekawe, pościel należy wietrzyć nie tylko latem. Paradoksalnie, im zimniej, tym lepiej. Chłodniejsze wieczory sprzyjają szybszemu wietrzeniu pościeli. Pamiętajcie, że najlepiej część kołdry, która ma kontakt z ciałem położyć na samej górze.

Wietrzenie pościeli.png
Canva/MagMos, Getty Images Signature

Wietrzenie pościeli – Twoja babcia miała racje

Okazuje się, że nasze babcie faktycznie wyprzedziły swoją epokę. Zanim badania nad jakością snu na dobre się rozpoczęły, kobiety te wiedziały jak zadbać o spokojny sen. Nie bez powodu w każde słoneczne popołudnie wystawiały kołdry na balkon.

Jak widzicie, wietrzenie pościeli ma szereg prozdrowotnych korzyści. Wykorzystajcie zatem piękną pogodę na zewnątrz, aby uskutecznić wietrzenie pościeli.