DomekIOgrodek.pl
dom

Uwaga! TVN

Właściciel sprzedał budynek razem z ich mieszkaniem. Jak to możliwe?

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Państwo Gorczycowie mierzą się z prawdziwym dramatem. Wszystko przez mieszkanie, które kupili w okolicy Malborka i w którym mieszkali kilkanaście lat. W 2018 roku okazało się, że właściciel budynku sprzedał go razem z lokalem należącym do ma

Kilkanaście lat temu państwo Anna i Janusz Gorczycowie stali się właścicielami mieszkania znajdującego się na drugim piętrze budynku dwurodzinnego. Zostali także współwłaścicielami działek, które sąsiadowały z terenem, na którym stała nieruchomość.

Cały dom oraz grunt pod nim należał do rodziny R. Przez kilkanaście lat relacje z sąsiadami układały się dobrze, aż do momentu, gdy właściciele budynku postanowili sprzedać mieszkanie na niższej kondygnacji. Gorczycowie o tym wiedzieli, nie sądzili jednak, że sprzedany zostanie cały budynek, łącznie z ich 70-metrowym lokalem.

Właściciel sprzedał dom razem z ich mieszkaniem. Horror rodziny 

Wszystko zaczęło się 3 lata temu, w trakcie urodzin pana Janusza. Trwało wtedy przyjęcie, na którym gościło sporo znajomych. Nabywcy ich mieszkania weszli na posesję i w wulgarnych słowach kazali opuścić lokal i podwórko, gdyż - jak mówili - zakupili cały budynek.

Małżeństwo nie mogło w to uwierzyć, więc natychmiast udali się do notariusza, który potwierdził, że doszło do transakcji. Podobno wszystko odbyło się zgodnie z prawem. 

Otóż kilka lat przed sprzedażą, właściciele nieruchomości, czyli rodzina R., doprowadzili do podziału gruntu, dzięki czemu teren znajdujący się pod budynkiem miał być również współwłasnością Gorczyców.

Odpowiednie dokumenty nie zostały jednak podpisane, a pan R. nie powiedział małżeństwu, że na akcie notarialnym nie widnieją oni jako właściciele pierwszego piętra. Tak więc notariusz, korzystając z księgi wieczystej, rzeczywiście nie odnotował w niej prawa do własności nieszczęsnego małżeństwa.

Rodzina przeżywa koszmar. Nowy właściciel wszędzie zamontował kamery

Ponieważ Gorczycowie nie zamierzali wyprowadzać się ze swoich czterech kątów, jednocześnie podejrzewając oszustwo, zgłosili się ze swoim problemem do Sądu Rejonowego, który oddalił ich pozew.

Małżeństwo dalej mieszkało w lokalu, mimo że nowi sąsiedzi zastosowali wobec nich terror. Wszędzie zamontowali kamery, tak aby dokładnie widzieć, kiedy mieszkańcy pierwszego piętra opuszczają posesję i na nią przychodzą. To sprawiło, że finalnie pan Janusz i pani Anna zaciągnęli kredyt i kupili nowe mieszkanie, do którego się przeprowadzili.

W zeszłym roku sąd nakazał im wydać lokum nowym nabywcom, gdyż nie znalazł podstaw prawnych, według których ta część budynku miałaby należeć do nich. Dramat rodziny trwa, wciąż czekają na decyzję w kwestii unieważnienia aktu notarialnego.

Źródło: Uwaga! TVN

Zdjęcie tytułowe pochodzi z programu Uwaga! TVN, gdzie możecie zobaczyć cały odcinek dotyczący opisywanej sprawy.

Podobne artykuły

dom

Prawo

Do 15 marca trzeba zapłacić podatek od nieruchomości

Czytaj więcej >
Osiedle w lesie doniesienia

Prawo

Doniesienia o nielegalnej budowie w podwarszawskiej gminie

Czytaj więcej >
urzędniczka

Prawo

Narodowy Spis Powszechny - pytania o mieszkanie. Za odmowę kara 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Ulga

Prawo

Ulga na internet, można odliczyć nawet 1500 zł

Czytaj więcej >
Oszustwo mieszkanie

Prawo

Sprzedaż mieszkania na fałszywy dowód

Czytaj więcej >
Domy

Prawo

Podatek od deszczu - samorządy wprowadzają opłaty?

Czytaj więcej >