DomekIOgrodek.pl
miasteczko Castropignano

Screen z Google Street View

Domy za 1 euro we włoskim miasteczku

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie dużo słyszy się o maleńkim włoskim miasteczku Castropignano. Powód jest dosyć nietypowy - otóż znajdują się tam opuszczone domy, które wystawione są na sprzedaż, a cena jednego wynosi...1 euro! Jak to możliwe?

Włoskie miasteczko Castropignano znajduje się w regionie Molise - jest to samo serce przepięknego Półwyspu Apenińskiego, który zachwyca niesamowitymi widokami.

Szalonych rozrywek tam jednak nie uświadczycie. Castropignano ma do zaoferowania przede wszystkim wspaniałą przyrodę, ciszę, spokój i zdrowe powietrze.

Wzgórza wokół miasteczka pokryte są winnicami, a wśród zabudowań króluje zamek Castello d'Evoli z XIV wieku.

Dlaczego więc burmistrz Nicola Scapillati zadecydował o sprzedaży domów w tak niskiej cenie?

Włoskie miasteczko i domy za 1 euro

W ciągu niecałych stu lat liczba mieszkańców Castropignano zmniejszyła się niemal trzykrotnie. Region Molise do najbogatszych nie należy, dlatego młodzi mieszkańcy postanowili przenieść się w miesjca, które oferują lepsze perspektywy i możliwość zarobku.

To spowodowało, że bardzo wiele budynków zostało opuszczonych - teraz stoją puste i niszczeją. Te zabytkowe domy po tak wielu latach zaniedbań i konserwacji w dużej mierze grożą zawaleniem

Burmistrz, aby ratować miasteczko, postanowił stworzyć ofertę sprzedaży budynków za 1 euro. Dotychczasowi właściciele zostali postawieni przed decyzją - albo wykonają remonty starych domów, albo zostaną one przejęte przez władze miasta, które dokona ich sprzedaży.

Jest tu jakiś haczyk?

Jeśli znajdzie się chętny nabywca na jeden z budynków, powinien bezpośrednio zwrócić się do burmistrza i przedstawić swój plan zagospodarowania danej nieruchomości.

W zależności od rodzaju działalności (dom, sklep, pensjonat, którą nabywca chce w budynku uskutecznić, zostanie dobrany pod nią odpowiedni budynek.

Nicola Scapillati stawia jednak jeden warunek kupującym - w ciągu trzech lat od dokonania zakupu muszą oni wyremontować nieruchomość, a także wpłacić miastu kaucję wynoszącą 2000 euro. Kwota ta zostanie zwrócona po zakończeniu remontu.

Źródło: turystyka.wp.pl

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >