Poznajecie, z jakiego serialu pochodzi ten kadr?
Zapewne wielu z was zdążyło już zgadnąć - kadr pochodzi z niezwykle popularnego w latach 60. serialu "Wojna domowa"!
Zabawne przedstawienie konfliktu pokoleń
"Wojna domowa" miała na celu pokazanie konfliktu pokoleń pomiędzy młodymi ludźmi i ich rodzicami, a także kontrastu między dwiema różnymi od siebie rodzinami.
Pierwsza rodzina to Jankowscy, którzy są ucieleśnieniem mieszczaństwa i tradycji. Ojciec rodziny, Kazimierz (Kazimierz Rudzki), który ma za sobą udział w kampanii wrześniowej, wciąż toczy spory ze swoim pierworodnym, Pawłem (Krzysztof Janczar). Jak twierdzi, synowi jest zbyt dobrze i ma "poprzewracane w głowie" - jak całe młode pokolenie. Jego żona, Zofia (Irena Kwiatkowska) jest pracownicą pralni. W domu stara się hamować konflikt pomiędzy mężem a Pawłem, chociaż jej również zdarza się załamywać ręce nad młodym chłopakiem.
Rodziną mieszkającą pod Jankowskimi, są Kamińscy - Henryk (Andrzej Szczepkowski) jest architektem, a jego żona Irena (Alina Janowska) pracuje jako maszynistka. Para charakteryzuje się nowoczesnością, swobodą. Nie mają dzieci, a mimo to w licznych sporach stoją po stronie młodych ludzi i biorą ich w obronę. Pod ich dachem przebywa Anula (Elżbieta Góralczyk), siostrzenica o rezolutnym charakterze.
Pomiędzy przedstawionymi familiami mają miejsce przeróżne konflikty, które przedstawione są w niezwykle humorystyczny i błyskotliwy sposób. Całości dopełnia rewelacyjne aktorstwo na najwyższym poziomie i znakomita muzyka napisana przez Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
Skąd ten gigantyczny sukces "Wojny domowej"?
Do sukcesu serialu zdecydowanie przyczyniły się znakomite postacie ze świata filmu, które swoim wkładem zapewniły mu miano kultowego.
Scenariusz oraz dialogi napisane były przez Mirę Michałowską. Co ciekawe, powstały one na podstawie jej felietonów, które publikowała w "Przekroju". Niezwykle popularne teksty opisywały życie dwóch rodzin mieszkających obok siebie. Felietony cieszyły się tak ogromną popularnością, że zostały nawet wydane w formie książki!
Reżyserem "Wojny domowej" był Jerzy Gruza, który wcześniej był twórcą Teatru Telewizji, a następnie realizował "Czterdziestolatka".
Nie możemy też zapomnieć o muzyce, która przed odbiorniki telewizorów przyciągała mnóstwo Polek i Polaków. Serial wylansował wiele hitów, między innymi "Nie bądź taki szybki Bill" czy "Tylko wróć". Zresztą już sama piosenka będąca czołówką do "Wojny domowej" była (i będzie) zapamiętana i nucona przez wiernych fanów tej kultowej produkcji.
Screen służący za zdjęcie tytułowe pochodzi z kanału Drugie Otwarcie na Youtube.
Źródło: kultura.onet.pl