Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Współrzędna uprawa warzyw – zasady doboru roślin
Weronika Dadok
Weronika Dadok 20.05.2021 02:00

Współrzędna uprawa warzyw – zasady doboru roślin

Uprawa warzyw
pixabay/congerdesign

Odpowiednio wybrana współrzędna uprawa warzyw przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju naszej roślinności. Jest to naturalna metoda, która pomaga ochronić nasze rośliny przez atakiem różnych chorób. Dowiedz się jak należy uprawiać warzywa, aby móc cieszyć się zdrowymi oraz smacznymi okazami.

Co oznacza współrzędna uprawa warzyw?

Współrzędna uprawa warzyw oznacza uprawę różnych gatunków roślin na tej samej działce. Odpowiedni dobór różnych gatunków warzyw obok siebie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie roślin. Bliskie sąsiedztwo poszczególnych okazów prowadzi do obustronnych korzyści dla naszej roślinności. Ponadto ta metoda posiada wiele zalet, m.in.: - powstaje zjawisko allelopatii, dzięki czemu dochodzi do wydzielania różnych substancji przez nasze rośliny, np. kwasów organicznych, które pozytywnie wpływają na inne warzywa, - pojawienie się zdrowych oraz silnych okazów, - rzadsze występowanie różnorakich chorób, - redukcja ilości pojawiających się szkodników, - redukcja częstotliwości występowania chwastów, - przeciwdziałanie zjawisku erozji. Przy wyborze warzyw należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak: - wymagania glebowe roślin, - rodzaj występujących korzeni, - właściwości oraz preferencje, - tempo wzrostu oraz wielkość roślin, - pochodzenie warzyw.

Współrzędna uprawa warzyw – podstawowe zasady doboru roślin

Istnieje kilka podstawowych zasad, które należy stosować przy współrzędnej uprawie warzyw. Nie należy sadzić bezpośrednio obok siebie warzyw, które posiadają dość wysokie wymagania wodne oraz pokarmowe, ponieważ prowadzi to do ich wzajemnej rywalizacji, która może spowodować ich nieprawidłowy rozwój. Nie sadzimy obok siebie warzyw z tożsamej rodziny oraz grupy (np. ziemniaków nie powinniśmy uprawiać w pobliżu pomidorów, ponieważ oba rodzaje należą do rodziny z rzędu psiankowców).

Zaleca się sadzenie warzyw, które posiadają odstraszające działanie. Takie rośliny nie przyciągają niepotrzebnych szkodników. W przypadku tej kategorii szczególnie poleca się uprawę czosnku, ponieważ warzywo cechuje charakterystyczny, intensywny zapach, który przyczynia się do odstraszania owadów szkodzących naszej roślinności. Przy uprawie warzyw warto zdecydować się na rośliny z rodziny motylkowatych, ponieważ dzięki ich korzeniom dochodzi do powstania zjawiska symbiozy z bakteriami, które wpływa na podniesienie poziomu zawartości azotu w podłożu.

Warzywa, które posiadają różny zasięg systemu korzeniowego powinny być uprawiane obok siebie. Taki układ roślinności umożliwia warzywom pobieranie składników pokarmowych z różnorakich warstw gleby.

Współrzędna uprawa warzyw – przykłady roślin

Czerpanie pozytywnych korzyści od siebie nawzajem prowadzi do uzyskania smacznych oraz zdrowych warzyw. Do przykładów roślin, które powinny być uprawiane w bliskiej od siebie odległości należą. m.in.: - por, rzodkiewka i marchewka, - cebula i marchewka, - kapusta i pomidory, - koper ogrodowy i cebula, - koper ogrodowy i ogórki, - koper ogrodowy i groch, - por i seler, - fasola i dynia, - seler i pomidor, - pietruszka i pomidor, - buraki ćwikłowe i gorczyca biała, - buraki, seler i pietruszka, - rzodkiewka, ogórki i fasola, - szczypiorek, sałata i marchewka, - pietruszka, czosnek, sałata, pomidory. Do warzyw, których nie należy sadzić obok siebie zalicza się m.in.: - brokuł i cebula, - burak ćwikłowy i biała kapusta, - pietruszka i marchewka, - seler, pietruszka i sałata, - brokuł i kalafior, - brokuł i kapusta, - brokuł i szczypiorek, - buraki i kukurydza, - ziemniaki i pomidor, - ziemniaki i ogórki, - ziemniaki i marchewka, - buraki i szczypiorek, - pomidor i koper.

Oprócz właściwego doboru warzyw należy także pamiętać o jakości uprawianych przez nas roślin. Zaleca się wybieranie wysokiej jakości nasion bądź rozsady, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się zdrowych warzyw. Dobrej jakości nasiona, które nadają się do posadzenia znajdziemy np. w sklepie ogrodniczym. Ponadto odmiany, na które się zdecydujemy powinny być także odporne na ataki różnych szkodników oraz chorób.

Tagi: