Wypierz, a następnie spryskaj tym pościel i obrus. Nie będzie na nich żadnych zagnieceń
Pamiętasz jeszcze sztywne, idealnie gładkie serwetki i obrusy z domu swojej babci? Niegdyś krochmal wykorzystywany był w większości domów i świadczył o zamieszkałej w niej gospodyni. Może warto przywrócić starą modę i przypomnieć sobie jak wyglądają wykrochmalone firany? Zobaczcie, jak to zrobić.
Krochmal – wyznacznik statusu
Niegdyś krochmal wykorzystywany był w większości domów. Wykrochmalone firany, obrusy, czy pościel, świadczyły o tym, że gospodyni potrafiła odpowiednio zająć się domem. Zapomniany wyznacznik statusu znów wraca do łask.
Okazuje się, że stworzenie domowego krochmalu jest naprawdę proste. Nie trzeba kupować go w drogeriach, czy sklepach internetowych. Krochmal w domowych warunkach można przygotować ze skrobi ziemniaczanej i wody.
Produkty te z pewnością posiadasz w swoim domu. Wystarczy zmieszać skrobię ziemniaczaną. Jeśli produkt wyjdzie za rzadki lub za gęsty, wystarczy dodać któregoś ze składników.
Raz w miesiącu wsyp 1 łyżeczkę do doniczki. Storczyki zakwitną jak nigdy Stojak na ręcznik papierowy ma ukrytą funkcję. Mało kto o niej wie, a jest niezwykle przydatnaJak przygotować domowy krochmal?
Jak wspomnieliśmy, przygotowanie krochmalu jest naprawdę proste. Na początek należy zmieszać niewielką ilość skrobi z wodą i dokładnie ją rozmieszać. Potem preparat wlewamy do litra wrzącej wody i gotujemy.
Nie podamy Ci idealnej recepty na krochmal, gdyż ta nie istnieje. Im więcej skrobi dodasz do wody, tym bardziej sztywne będą zanurzone w nim materiały. Przykładowo krochmal do pościeli robi się, dodając 1 łyżkę stołową skrobi na 1 litr wody. Do serwetek dodaje się dwa razy więcej skrobi.
Krochmal można uzyskać także bez używania skrobi. W tym celu można wykorzystać wodę po gotowaniu ryżu. 4 łyżki ryżu należy zagotować w 2 litrach wody. Następnie wodę spod ryżu należy pomieszać w proporcji 1:4 z gotowaną wodą. Tak powstały krochmal nadaje się do usztywniania ubrań.
Krochmal – jak go używać?
Obecnie używanie krochmalu jest bardzo proste. Można użyć go zamiast płynu do płukania. Pamiętaj, by po użyciu krochmalu nie odwirowywać prania, gdyż to stanie się niemalże niemożliwe do rozprasowania.
Krochmalem można również spryskać materiały po wypraniu. Warto to zrobić, by ochronić je przed wnikaniem w głąb materiału licznych zanieczyszczeń. Szczególnie istotne jest to przy dbaniu o sterylność ręczników czy pościeli.
Badania naukowe dowiodły również, że kąpiel w krochmalu wspomaga leczenie podrażnionej skóry. Aby zastosować taką kąpiel, rozpuść 2 łyżki skrobi w szklance wody, a następnie wlej mieszankę do 5-6 litrów gotującej się wody. Tę należy wlać do wanny i uzupełnić wannę wodą. Co ważne w preparacie tym można kąpać nawet niemowlaki.