wzrost cen AGD
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/PhotoMIX-Company
Weronika Dadok - 15 Marca 2021

Horrendalny wzrost cen AGD? Znamy powód

Ceny sprzętów AGD mogą drastycznie wzrosnąć. Powodem jest brak komponentów potrzebnych do produkcji zarówno przedmiotów domowego użytku, jak i samochodów.

Na łamach Rzeczpospolitej dowiadujemy się o zbliżającej się wielkimi krokami podwyżce cen za sprzęt AGD. Może to zwiastować wiele kłopotów związanych z nabywaniem wyposażenia, szczególnie do nowych mieszkań.

Gazeta zaznaczyła również, że Polska jest największym producentem sprzętów AGD w Europie.

Funkcjonuje u nas 35 fabryk, z których w 2020 roku wyszło aż 30 milionów sztuk sprzętu. Ponad 90 procent trafia na eksport, problemy więc mogą pojawić się wszędzie.

Braki stali nierdzewnej powodem podwyżek cen sprzętu AGD

Dowiadujemy się także, że producenci nie są skorzy do oficjalnego informowania nabywców o niepokojącym fakcie. Choć przyznają, ze na ryku zauważa się wyraźny deficyt stali nierdzewnej.

Wycofano ze sprzedaży popularny trunek. Możesz mieć go w domuWycofano ze sprzedaży popularny trunek. Możesz mieć go w domuCzytaj dalej

Jeden z producentów AGD na łamach Rzeczpospolitej przyznał się, że huty znacznie ograniczyły produkcję lub zdecydowały się na ich zupełne wygaszenie ze względu na spodziewany kryzys.

Tymczasem zawieszenie w powyższym przemyśle okazało się znikome, a przestoje bardzo krótkie. Obecnie wszędzie brakuje surowca.

Brak perspektyw na poprawę sytuacji związanej z produkcją AGD

Według Rzeczpospolitej niestety na horyzoncie nie widać, aby sytuacja miała się jakkolwiek poprawić.

- Po raz pierwszy mówimy o scenariuszu, w którym zakłady mogą wstrzymywać produkcję z powodu braku komponentów. Stal jest dla nas kluczowym elementem do produkcji urządzeń AGD – przyznał na łamach Rzeczpospolitej prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD, Wojciech Konecki.

Jak się okazuje, problem ze stalą nie dotyka tylko producentów domowej elektroniki, ale także innych sektorów.

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News