DomekIOgrodek.pl
Żagwin

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans

Żagwin ogrodowy – niewielka, ale piękna roślina

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mimo niewielkiego wzrostu, żagwin ogrodowy może być prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu. I to nie tylko wiosną, w czasie kwitnienia – w pozostałe pory roku też ma wiele do zaoferowania. Sprawdź, jak uprawiać tę wyjątkową roślinę w swoim ogrodzie.

Żagwin ogrodowy – charakterystyka rośliny

Żagwin ogrodowy, znany również pod nazwą obrecja ogrodowa, należy do rodziny kapustowatych. Pochodzi z Bałkanów, gdzie występuje w naturalnym środowisku.Bylina ta dorasta maksymalnie do 15 cm, ale jej pędy, chociaż delikatne, rozrastają się na boki, tworząc gęste kępy.Wiosną żagwin ogrodowy zakwita najczęściej na fioletowo-różowo, natomiast przez pozostałą część roku pozostaje zielonoszary, ze względu na bardzo małe, owalne, ząbkowane liście.W zależności od odmiany kwiaty żagwinu mogą być również czerwone, białe, a nawet niebieskie.Żagwin ogrodowy znany nam obecnie powstał na skutek licznych krzyżówek gatunkowych pomiędzy okazami z Azji i Europy. Najpopularniejsze odmiany to:Dr. Mules – o kwiatach ciemnopurpurowychAlba – o kwiatach białychAgnette – o kwiatach niebiesko-białychHamburger Stadpark – o kwiatach fioletowychRosa – o kwiatach różowychRed Carpet – o kwiatach czerwonych

Żagwin ogrodowy zalicza się do tzw. „skalniakowej piątki”, ponieważ to tam najlepiej się prezentuje – jego pędy mogą wtedy pięknie zwisać. Jednak nie musisz się ograniczać wyłącznie do tych miejsc. Równie dobrze żagwin ogrodowy sprawdzi się np. jako roślina obwódkowa, a jeśli zapewnisz mu właściwe warunki, odnajdzie się również w pojemniku na balkonie czy tarasie.Może być sadzony zarówno pojedynczo, jak i w grupie. Odstępy między okazami powinny wynosić około 30 cm, ponieważ szybko się rozrastają.

Żagwin ogrodowy – wymagania uprawowe i pielęgnacjaNajważniejsze przy wyborze stanowiska dla żagwina ogrodowego jest to, by miał zapewnione odpowiednio dużo światła i odrobinę wilgoci. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej zasadowe, nie może to być gleba kwaśna. Jeśli uprawiasz go w doniczce, zastosuj ziemię doniczkową bogatą w wapń.Żagwin ogrodowy to roślina wieloletnia, posadź ją w marcu lub na przełomie września i października, natomiast te doniczkowe wiosną. Posadzone rośliny obficie podlej. Możesz nawozić żagwina ogrodowego za pomocą kompostu lub innego nawozu naturalnego, ale tylko w okresie kwitnienia.Żagwin ogrodowy to roślina, która nie wymaga okrywania na zimę (jest mrozoodporny i zimozielony) ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem okazjonalnego podcinania zwiędłych już pędów.

Roślinę tę możesz rozmnożyć poprzez:nasiona, wysiewając je w ciepłym inspekcie wraz z początkiem wiosny lub prosto do gleby w maju;sadzonki, przyginając pędy i przysypując je ziemią dla łatwego ukorzenienia się;podział rozrośniętej kępy w sierpniu.

Żagwin ogrodowy – szkodnikiZagrożeniem dla żagwina ogrodowego mogą być szkodniki, np. mszyce żerujące na jego pędach i pąkach. W tym wypadku wypróbuj jedną z naturalnych metod walki z mszycami:Wywar z cebuli – 1 l wody i jedna cebula pokrojona w kostkę, gotowane przez ok. 30 min dadzą wywar, będący skuteczną bronią do walki ze szkodnikami.Roztwór octowy – w proporcjach 1:10 z wodą. To również skuteczny i naturalny preparat likwidujący natrętne szkodniki.Rośliny odstraszające – np. lawenda lub cząber, które posadzone w pobliżu żagwina ogrodowego będą zapobiegać inwazji mszyc.Biedronki – to naturalni wrogowie mszyc. Możesz je zwabić do swoich roślin, stosując roztwór wody i cukru.Usuwanie mechaniczne – za pomocą po prostu zbierania ich ręcznie. Wystarczy uzbroić się w rękawice i… cierpliwość.Wywar z pokrzywy – z 1 kg pokrzywy na 10 l wody. Ten roztwór pomoże również zwalczyć ewentualne choroby grzybowe na innych roślinach.Soda oczyszczona – jest przydatna nie tylko w kuchni. Sporządzony z niej roztwór w proporcji 1 łyżeczka sody i 1 łyżeczka oleju na szklankę wody, skutecznie usunie mszyce z żagwina ogrodowego.

W przypadku zahamowania kwitnienia upewnij się, że zastosowałeś właściwą dla żagwina ogrodowego glebę lub czy nie jest on posadzony w cieniu. Wina opadających liści tkwi zwykle w przesuszeniu rośliny.

Źródła:http://www.e-ogrodek.pl/a/zagwin-ogrodowy-uprawa-pielegnacja-rozmnazanie-odmiany-20809.htmlhttps://fajnyogrod.pl/porady/zagwin-obrecja-wymagania-sadzenie-uprawa-pielegnacja-porady/https://www.homebook.pl/artykuly/5680/jak-zwalczyc-mszyce-10-niezawodnych-sposobow-na-mszyce

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >