Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zapychają odpływ i pozostawiają okropny smród. Nigdy nie wlewaj ich do zlewu, a oszczędzisz nie tylko nerwy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 09.09.2023 18:35

Zapychają odpływ i pozostawiają okropny smród. Nigdy nie wlewaj ich do zlewu, a oszczędzisz nie tylko nerwy

Zapchany zlew
Shutterstock/thekovtun

Dbanie o czysty zlew w kuchni to ostatnie, o czym myślimy podczas czyszczenia tego pomieszczenia. O tym, że nieodpowiednio dbamy o opływ, przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy przez zapchany zlew w zlewozmywaku tworzy się potężny zator.

Co wówczas robić? Nie pozostaje nam nic innego, jak szukać sposobów na zapchany zlew. Tymczasem tej sytuacji można by uniknąć, stosując się do naszych porad. Jesteście ciekawi, co zrobić, aby zapchany zlew nigdy nie był problemem w Waszej kuchni? Zdradzamy na to sposoby.

Dlaczego mam zapchany zlew?

Dlaczego zlew w kuchni często ulega zapchaniu? Zapchany zlew to naprawdę poważny problem w kuchni. Jest on wynikiem naszego wielotygodniowego zaniedbania i nieodpowiedniego używania armatury kuchennej.

Jak to możliwe? Jeśli wlewamy do niego fusy po kawie, myjemy naczynia wraz z resztkami z posiłków, a także nie stosujemy środków umożliwiających udrożnienie rur hydraulicznych, wówczas sami prosimy się o kłopoty w kuchni.

Najczęściej jednak zapchany zlew w kuchni jest wynikiem wlewania do niego oleju. Dlaczego olej może powodować zapychanie się zlewu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Zapchany zlew - co robić.jpg
Canva/Igal Vaisman, Getty Images

Zapchany zlew, a szkodliwość oleju

Dlaczego olej nie powinien być wylewamy do zlewu? Cóż wiemy już, że to on odpowiada za zapchany zlew. Pytanie, dlaczego jest taki szkodliwy dla armatury kuchennej? Jeśli wlejemy olej do odpływu, wówczas może on przyspieszyć powstawanie w rurach osadu, który z czasem zmniejszy przepustowość rur.

Zapchany zlew może być wynikiem nawet kilkuletnich praktyk wylewania oleju do zlewu. Gdzie więc najlepiej go wylewać? Najlepiej byłoby zbierać go papierowym ręcznikiem i wyrzucić całość do kosza. Jeśli jest go za dużo, należy zastosować inny sposób.

Zużyty olej na przykład z frytkownicy może być oddany do punktu przetwarzania. Wówczas będzie on wykorzystywany na przykład do tworzenia olejów napędowych dla pojazdów. Oddawanie oleju traktowane jest jako darowizna, co może zostać odliczone od podatku.

Zapchany zlew i jego inne przyczyny

Co jeszcze może powodować zapychanie się zlewu? Za zapchany zlew mogą odpowiadać także papierosy wtykane do odpływu, wspomniane fusy po kawie, czy herbacie, a także resztki pokarmowe. Wyrokiem dla przepustowości odpływu są również papierowe etykiety, czy naklejki z warzyw i owoców.

Drodzy Czytelnicy, wiedzieliście, że olej może być przyczyną zapchanego zlewu? Jakie macie sposoby na zapchany zlew i co robicie, aby unikać niedrożności odpływu? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

Zapchany zlew - jak unikać.jpg
Canva/rights belong to me, Getty Images