DomekIOgrodek.pl
Zimowit jesienny

Pixabay.com/uschel

Zimowit jesienny – trujący i piękny kwiat

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Według greckiej legendy zimowit jesienny to dzieło czarodziejki Medei, która przyrządziła magiczny napój, a jego krople spadły na ziemię, zamieniając się w rośliny. Miało to miejsce w historycznej krainie Kolchidy, na terenie obecnej Gruzji, u podnóża Kaukazu i stąd pochodzi łacińska nazwa zimowitów – Colchicum autumnale. Sprawdź, jak uprawiać w ogrodzie te piękne, wdzięczne, ale trujące kwiaty.

Zimowit jesienny – charakterystyka

Zimowit jesienny to roślina z rodziny zimowitowatych. Jego środowisko naturalne to Europa, także Polska – zazwyczaj niższe partie górskie, wilgotne łąki, zarośla, lasy mieszane. Jest pod ochroną, nie można zbierać bulw na własną rękę, dopuszczalne jest jedynie kupowanie ich w punktach sprzedaży.

Zimowit jesienny dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Jego liście są wąskie, szerokie na około 4 cm. Kwiaty niewielkie, lejkowate, w kolorze liliowym, różowym, rzadko białym, o żółtych pręcikach wewnątrz. Pojawiają się one od sierpnia do września i są często mylone z krokusami.

Popularne odmiany zimowita jesiennego to m.in.:Albiflorum – kwitnący na biało,Plenum – o kwiatach jasnoróżowych,Purpureum – kwitnący na ciemnoliliowo.

Zimowit jesienny – uprawa i pielęgnacja

Zimowity uprawiamy zgodnie z ich cyklem życiowym – kwitną one jesienią, dlatego czas na sadzenie przypada w sierpniu. Po cebule zimowitów wybierz się jak najwcześniej, gdy w sklepach ogrodniczych pojawi się oferta jesienna – wybieraj bulwy duże, o regularnym kształcie, pokryte łuską bez plam i zmian.Zimowit jesienny posadzony wcześnie zakwitnie jeszcze w tym samym roku, ale nie wytworzy liści. Te, liczne i intensywnie zielone, pojawią się dopiero wiosną.Gromadzenie substancji odżywczych przez bulwę, a tym samym intensywny rozwój roślin, potrwa do czerwca. Następnie liście zaczną zasychać, by jesienią rozpocząć nowy cykl.

Sadzenie zimowitów przeprowadź w poniższych krokach:

Wybierz miejsce słoneczne, z żyzną i przepuszczalną glebą o obojętnym odczynie.Korzystne miejsca to trawnik, rabata i skalniak.Wykop dołki równe trzem średnicom cebulki, w odstępach około 20 cm.Podlewaj regularnie, ale skąpo, ponieważ zimowit jesienny nie toleruje gleby zbyt podmokłej ani przesuszonej.Podlewanie i nawożenie (wieloskładnikowym nawozem lub kompostem) są najważniejsze wiosną, gdy rozwijają się liście. Zimą i latem podlewanie ogranicz do minimum, by nie dopuścić do gnicia bulw.Po zakończonym okresie kwitnienia przykryj rośliny warstwą ściółki.Zimowity jesienne nie przepadają za przesadzaniem, ale w przypadku nadmiernego zagęszczenia możesz wykopać pojedyncze egzemplarze i posadzić je od razu w gruncie lub przechować do sierpnia w suchym i chłodnym miejscu.Cebule zimowitów przechowywane zbyt długo potrafią zakwitnąć w miejscu przechowywania, nawet bez dostępu do światła.

Zimowit jesienny – zastosowanie trującej rośliny

Zimowit jesienny to silnie trująca roślina, nazywana arszenikiem wśród kwiatów – dawka śmiertelna dla człowieka to nawet kilka nasion. Roślina nie jest trująca dla owiec i kóz, ale mleko, które pochodzi od nich jest trujące dla człowieka.Zimowit jesienny nie jest polecany do ogrodów, w których przebywają małe dzieci. Prace ogrodnicze przy zimowitach wykonuj wyłącznie w rękawiczkach.Mimo trujących nasion, zimowit jesienny znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej dzięki swojemu działaniu:przeciwbólowemu,przeciwzapalnemu,przeciwbakteryjnemu,przeciwmalarycznemu.

Wykorzystuje się go m.in. do leczenia zapalenia stawów, chorób reumatycznych, boreliozy, marskości wątroby, zapalenia opon mózgowych oraz przy łagodzeniu objawów padaczki.Preparaty cytostatyczne pozyskiwane z zimowita jesiennego są wykorzystywane jako środek o działaniu przeciwnowotworowym. Kolchicyna, która jest substancją trującą, jednocześnie hamuje podział komórek nowotworowych.Wiosenne bulwy zimowita znajdują zastosowanie w łagodzeniu bólu mięśni szyi i karku.

Zimowity jesienne najlepiej uprawiać wyłącznie jako roślinę ozdobną i nie eksperymentować z leczniczym zastosowaniem na własną rękę.

Źródła:https://www.urzadzamy.pl/rosliny/cebulowe/zimowit-jesienny-aa-ibyg-obG7-GdbP.htmlhttps://www.leroymerlin.pl/ogrod/swiat-roslin/zimowit-jesienny,e3655,l2724.htmlhttps://poradnikogrodniczy.pl/zimowit-jesienny.php

undefined

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >