DomekIOgrodek.pl
Pieris

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/virginie-l

Zimozielony pieris – ozdoba ogrodu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Pieris to roślina występująca w wielu odmianach, a każda z nich ma coś do zaoferowania. Nie jest przy tym trudna w uprawie, nie ma dużych wymagań, a z pewnością będzie ozdobą każdego ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować pieris.

Pieris – charakterystyka i odmiany

Pieris należy do rodziny wrzosowatych i obejmuje 7 gatunków zimozielonych krzewów i drzew. Wśród nich wyróżniamy:Gatunki mrozoodporne, występujące głównie w górskich rejonach wschodniej Azji oraz w Ameryce Północnej;Gatunki mniej odporne na mróz, występujące głównie w Himalajach i Wietnamie.W naturalnym środowisku dorastają jako drzewa do 10 m wysokości, a jako krzew do 3-4 m.Liście pierisa są skórzaste, a w zależności od odmiany zielone lub białobrzeżne. Kwitnie on zazwyczaj na biało lub różowo, a kwiaty są małe i zebrane w duże wiechy.W Polsce najpopularniejszy jest zimozielony pieris japoński, dorastający w naszym klimacie do 2-3 m. Młode liście początkowo są szkarłatne, ale zielenieją z czasem. Kwiaty są białe, kremowe, różowe lub szkarłatne.

Wśród popularnych odmian polecane są:Pieris Debutante – dorastający do 1 m wysokości, o długich, ciemnozielonych liściach, obficie kwitnący na biało, często już w marcu;Pieris Forest Flame – dorastający do 1,5 wysokości, o kulistym pokroju. Jego liście wyróżniają się piękną pomarańczowo-czerwoną barwą. Kwitnie na biało na przełomie kwietnia i maja, kwiaty przypominają dzwoneczki;Pieris Valley Rose – dorasta do 60 cm i wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami zebranymi w długie wiechy, które z wiekiem rośliny jaśnieją. Liście tej odmiany utrzymują się przez cały rok;Pieris Little Heath – odmiana karłowata o zwartym pokroju (maks. 0,6 m). Początkowo liście są różowe, a z czasem zielenieją. Białe, niezbyt liczne kwiaty są zebrane w zwisające kwiatostany i pojawiają się w kwietniu.Pieris Mountain Fire – rośnie powoli, osiąga około 1,2 m wysokości. Młode liście są intensywnie czerwone, a z czasem zielenieją. Białe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się w kwietniu;Pieris Cupido – odmiana karłowa o zwartym pokroju i kwiatach przypominających białe konwalie. Kwitnie w kwietniu i maju;Pieris Red Mill – odmiana o bardzo rozłożystym, krzaczastym pokroju. Dorasta do 1,5 m. Kwiaty są białe, zebrane w wiechy, a młode liście są czerwone;Pieris White Rim – charakteryzuje się zwartym pokrojem. Dorasta do 0,8 m dopiero po 10 latach. Jego liście są małe, jasnozielone, z jasną obwódką. Kwitnie na biało lub jasnoróżowo w kwietniu i maju;Pieris Valley Valentine – dorasta do 0,8 m. Początkowo kwitnie na ciemnoczerwono, a z czasem kwiaty jaśnieją. Kwiatostany są długie na około 12 cm i zwisające;Pieris Variegata – osiąga 1 m wysokości. Liście ma początkowo jasnoróżowe, ale z czasem przebarwiają się one na jasnozielono. Kwitnie w kwietniu i maju na biało lub różowo.

Pieris – wymagania uprawowe

Zanim posadzisz pieris w swoim ogrodzie, starannie dobierz miejsce sadzenia.Aby pieris dobrze się rozwijał, musi rosnąć w miejscu niezbyt nasłonecznionym, lekko ocienionym, zacisznym. Podłoże powinno być próchniczne, lekko wilgotne, kwaśne (pH 4,5–5,5). Nada się np. gotowe podłoże dla różaneczników lub mieszanka ziemi ogrodowej z torfem i korą w proporcji 1:1. Dookoła sadzonki rozsyp ściółkę, a kiedy pojawią się już pędy, okryj je włókniną, co zabezpieczy roślinę przed zimnem.Wiosna to czas, kiedy warto zasilić pieris nawozem dla roślin oraz skrócić ewentualne uszkodzone, słabo rozwinięte pędy. Poza tym pieris nie wymagania przycinania.Podlewanie powinno być systematyczne, ale umiarkowane. Pieris jest wrażliwy na suszę, która może odbić się na jego kondycji zarówno w czasie sezonu wegetacyjnego, jak i zimą, ponieważ nie zapada w zimowy spoczynek.Zagrożeniem dla tej rośliny jest fytoftoroza – choroba grzybowa atakująca pędy, powodująca ich gnicie i zamieranie. Zarażone pędy trzeba natychmiast usunąć i zastosować preparaty grzybobójcze.Z uwagi na to, że pieris preferuje zacienione stanowiska, może stać się również ofiarą szarej pleśni. W jej przypadku postępowanie jest takie samo – usuń porażone części i zastosuj środki grzybobójcze.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9734-pieris-japonskihttps://poradnikogrodniczy.pl/pieris-japonski.phphttps://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/pieris-ciekawa-roslina-wrzosowata-jak-uprawiac-pieris-w-ogrodzie-aa-DWmg-jLN9-zSnk.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >