10 genialnych trików na zmniejszenie domowych rachunków
Należy zacząć od podliczenia dokładnie wszystkich domowych wydatków. Wiedza na temat tego, ile wydajemy, na co (dokładnie) jest na tym etapie niezbędna.
Zastanów się, które opłaty są faktycznie niezbędne, a z których możemy ewentualnie zrezygnować, lub postarać się je zmniejszyć. Być może nie oglądasz wszystkich kanałów, za które płacisz, albo nie wykorzystujesz wszystkich możliwości w pakiecie od operatora sieci komórkowej?
Często nie zwracamy uwagi na te bardzo ważne szczegóły, brakuje nam czasu, lub chęci, aby poświęcić temu swoją wolną chwilę. Tymczasem taka mała wielka zmiana, może odmienić wiele w twoich finansach.
Na wydatki mają wpływ twoje nawyki. Możemy jednak nauczyć się nad tym zapanować i zaprosić dryg oszczędzania do swojego życia.
Zmniejszenie rachunków za prąd
Nie zapominaj o tak zwanym trybie czuwania, urządzenia nawet w takim stanie potrafią zużyć kilkaset Wat w ciągu dnia. Dodatkowo możesz zastanowić się nad instalacją listw przepięciowych, wyłącznikach czasowych czy zdalnym sterowaniem urządzeń domowych.
Zainwestuj w urządzenia energooszczędne. Choć początkowo wydaje się na nie więcej pieniędzy, to finalnie efekt jest bardzo zadowalający. Kupując taki sprzęt, przyczynisz się także do ochrony środowiska.
Zmniejszenie rachunków za wodę
Zakładając wodomierz, gwarantujesz sobie lepszą kontrolę nad wydatkami. Należy wziąć spore wydatki na wodę pod uwagę i zacząć choć trochę kontrolować te koszta.
Zmywarka średnio na jeden cykl zużywa 25 litrów zimnej wody. Podczas mycia ręcznego jest to już 90 litrów. Inwestycja w ten sprzęt to świetny pomysł.
Rachunki za gaz w dół
Efektywność zasilania gazem jest większa niż przy poborze energii elektrycznej. Tam, gdzie możesz, zastosuj urządzenia gazowe zamiast elektrycznych.
Obecnie istnieją systemy inteligentnego ogrzewania, dzięki którym mamy możliwość dostosowania mocy pieca do temperatury powietrza. Pomyśl o inwestycji w efektywniejsze ogrzewanie.
Zmniejszenie rachunków za media
Zrezygnuj z abonamentów, tam, gdzie możesz, na rzecz przedpłat. Jest to zazwyczaj możliwe w przypadku internetu, telewizji czy telefonu.
Jeśli nie oglądasz wszystkich kanałów telewizyjnych, to zmniejsz ich liczbę. Być może nawet w ogóle nie masz czasu na jej oglądanie? Rezygnując z płatnej telewizji, możesz sporo zaoszczędzić.