DomekIOgrodek.pl
Żółte kwiaty w ogrodzie – popularne gatunki

pixabay.com/ulleo(CC0 Domena publiczna)

Żółte kwiaty w ogrodzie – popularne gatunki

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Żółte kwiaty możemy często spotkać w naszych ogrodach. Dzięki swojej atrakcyjnej barwie stanowią ozdobę każdego miejsca. Ponadto kolor żółty poprawia nasz nastrój, a także wyraża pewność siebie. Poznaj najczęściej uprawiane rośliny o

Żółte kwiaty w ogrodzie – Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny należy zdecydowanie do najbardziej rozpoznawalnych roślin, jeśli chodzi o żółte kwiaty w ogrodzie. Osiąga około 3 metrów wysokości. Posiada duże kwiaty, które są zebrane w koszyczki. Okres jego kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Lubi słoneczne miejsca oraz preferuje próchnicze i żyzne podłoże. Idealnie komponuje się w towarzystwie innych roślin i ozdób ogrodowych. Swoim atrakcyjnym wyglądem urozmaica każdą przestrzeń, w której się znajduje.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Omieg wschodni

Omieg wschodni jest rośliną, która dorasta nawet do 50 cm wysokości. Jej liście skupiają się w kępy i odznaczają charakterystycznym kształtem, który przypomina serce. Posiadają także ząbkowaną obwódkę. Ich koszyczki cechuje wypukłe dno. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do czerwca. Dzięki swojej pięknej budowie roślina stanowi ozdobę każdego ogrodu.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Krokusy

Krokusy są kojarzone z wczesną wiosną, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się okres ich kwitnienia. Są zwolennikami próchniczego oraz żyznego podłoża. Oprócz żółtych kwiatów wytwarzają także kwiaty w innych kolorach. Należą do roślin miododajnych.

undefinedŻółte kwiaty w ogrodzie – Żonkile

Żonkile to jedne z najładniejszych żółtych kwiatów w ogrodzie. Dobrze odnajdują się zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Preferują przepuszczalną oraz żyzną glebę. Okres kwitnienia rozpoczyna się około marca/kwietnia i trwa do maja. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć ich miniaturowe odmiany w doniczkach. Dobrze komponują się w ogrodzie z innymi roślinami, mogą być także stosowane jako kwiat cięty, jednak w przypadku włożenia ich do wazonu nie lubią towarzystwa innych kwiatów.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Cynia wytworna

Cynia należy do roślin jednorocznych. Osiąga wysokość maksymalnie do 100 cm. Preferuje słoneczne miejsca. Posiada liście w kształcie serca oraz koszyczkowate kwiatostany o średnicy około 12 cm. Dzięki swoim okazałym, pełnym kwiatom wyróżnia się pośród innych roślin. Może być również stosowana jako kwiat cięty.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Pierwiosnki

Pierwiosnki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych kwiatów wiosennych. Preferują delikatnie zacienione oraz wilgotne miejsca. Ważne jest, aby zapewnić im wilgotne podłoże, ponieważ nie lubią suszy. Zasadzenie ich w suchym miejscu przyczynia się do ich nieprawidłowego rozwoju, a nawet obumarcia rośliny. Pierwiosnki możemy także nabyć w sklepie ogrodniczym w formie rośliny doniczkowej. Dzięki swojej wspaniałej budowie stanowią dekorację każdego wnętrza.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Miłek wiosenny

Miłek wiosenny osiąga około 50 cm wysokości. Posiada dość słabo rozgałęzione łodygi. Wyróżnia się charakterystyczni liśćmi o delikatnym, pierzastym kształcie. Wytwarza pojedyncze żółte kwiaty, które wyrastają na samej górze jego pędu. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do maja. Dobrze odnajduje się zarówno w towarzystwie innej roślinności, jak i zasadzony samodzielnie.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy osiąga wysokość około 80 cm. Cechuje się lejkowatymi kwiatami oraz długimi pędami. Jego inne odmiany wytwarzają kwiaty w różnych kolorach, jednak to te kwitnące na żółto cieszą się największą popularnością. Liliowiec ogrodowy posiada równowąskie liście o zielonym zabarwieniu. Okres jego kwitnienia trwa od czerwca do lipca. Roślina stanowi ozdobę każdego ogrodu, często spotykana jako dekoracja przy oczkach wodnych.

undefinedŻółte kwiaty w ogrodzie – Złotlin japoński

Złotlin japoński jest krzewem ozdobnym, który dorasta do wysokości maksymalnie 3 metrów. Średnica jego kwiatów wynosi około 3 cm. Posiadają one także charakterystyczną, pełną strukturę, dlatego porównuje się je do wyglądu małych pomponików. Roślina wyróżnia się jajowatymi liśćmi z ząbkowatymi brzegami osiągającymi długość około 6 cm. Preferuje słoneczne bądź półcieniste miejsca oraz przepuszczalne, żyzne i wilgotne podłoże. Roślinę należy chronić przed wiatrem. Złotlin japoński można często spotkać w ogrodach i parkach. Jego uprawa sprawdza się także w dużych miastach, ponieważ roślina jest odporna na różne zanieczyszczenia powietrza.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Złotokap pospolity

Kolejnym gatunkiem żółtych kwiatów w ogrodzie jest złotokap pospolity. To niewielki krzew bądź drzewo. Dorasta do wysokości około 7 metrów. Wyróżnia się dość szeroką koroną. Posiada trójlistkowe liście, które są ulokowane na długich ogonkach. Jego największą atrakcję tworzą zwisające, długie kwiatostany, które formułują się w grona. Okres jego kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. Złotokap pospolity zalicza się do roślin trujących. Jednak jego obecność wpłynie na walory estetyczne naszego wnętrza.

Żółte kwiaty w ogrodzie – Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty jest niewielkim krzewem, który osiąga około 2 metrów wysokości. Pomimo niskiego wzrostu jest on dość rozłożysty. Wyróżniają go trójlistkowe liście oraz drobne kwiaty, które są ulokowane w kątach liści. Żarnowiec miotlasty nie posiada wygórowanych wymagań uprawowych, dobrze się odnajduje nawet w słabej glebie. Okres kwitnienia trwa od maja do czerwca. Roślinę można sadzić także w pojemnikach lub donicach. Często stosowana przy obsadzaniu nieużywanych miejsc, tzw. nieużytków.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >