Dorasta do 4 metrów i jest ładniejsza od tui. Sąsiad już nie zajrzy przez płot
Żywopłot to fantastyczna opcja w ogrodzie. Rośliny nie tylko pięknie wyglądają, ale też pomagają oczyścić powietrze i tłumią dźwięki. Właśnie dlatego to idealna opcja, jeśli nasz ogród mieści się przy głośnej ulicy.
Jest sporo roślin, które świetnie sprawdzą się na żywopłot. Mimo wszystko najczęściej wybieramy charakterystyczne i dobrze wszystkim znane tuje. Jednak to nie jedyna opcja. Co posadzić zamiast tui przy płocie?
Pomyśl nad żywopłotem w swoim ogrodzie
Mamy wiele różnych możliwości odgrodzenia ogrodu od świata zewnętrznego. Możemy wybrać zwykłą siatkę, zdecydować się na bardziej zabudowany płot, a nawet mur. Jednak zdecydowanie jedną z najciekawszych propozycji będzie żywopłot.
Zasadzenie roślin przy płocie sprawi, że będziemy szczelnie odgrodzeni od sąsiadów. Żywopłot daje poczucie prywatności i świetnie tłumi dźwięki. Co posadzić przy płocie zamiast tui?
Zwykle na żywopłot wybieramy iglaste tuje. Pięknie się prezentują, ale nie są jedyną opcją. Ciekawą propozycją będzie zimozielona laurowiśnia, która przepięknie się prezentuje i będzie oryginalną rośliną, która nawet w zimie pozostanie zielona.
Co posadzić przy płocie zamiast tui?
Idealną propozycją zamiast tui przy płocie będzie laurowiśnia. Roślina potrzebuje żyznej i dobrze odżywionej gleby. Inaczej może marnieć. Dobrze, jeśli podłoże jest bogate w wapń. Roślina uwielbia glebę gliniastą i piaszczystą.
Laurowiśnia rośnie naprawdę szybko i bujnie, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Jest w stanie urosnąć do 60 cm w ciągu roku. Możemy sadzić ją do gruntu przez cały rok, ale zdecydowanie najlepiej robić to właśnie teraz na wiosnę.
Po posadzeniu laurowiśni nie możemy zapomnieć, żeby obficie ją podlać. Roślina będzie idealną propozycją, jeśli szybko chcemy uzyskać bujny żywopłot i osłonić się od oczu sąsiadów.
Idealna propozycja na żywopłot w mieście
Zamiast tui przy płocie warto posadzić laurowiśnie jeśli mieszkamy nieopodal ruchliwej drogi lub w dużym mieście. Roślina doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami i niestraszne są jej spaliny.
Kolejną zaletą laurowiśnie są piękne białe kwiaty, którymi obsypuje się w okresie od kwietnia do maja. Jakiś czas później zastępuję je czarne owoce, jednak nie nadają się do jedzenia. Są dla nas trujące.
Laurowiśnia jest ciekawą propozycją, którą możemy zasadzić w ogrodzie zamiast tui. Jeśli zależy nam na szybkim wzroście, warto nawieźć ją kompostem. Dzięki temu będzie naprawdę pięknie rosła.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Gardeners Tale” na YouTube.
Zobacz także:
- Ogrodnicy zaczęli siać ją koło marchwi. Rośnie gruba, jak nigdy
- Wiosenne palenie liści i gałęzi. Co za to grozi?
- Zaproś je do ogrodu. Oto, co zrobią ze szkodnikami