Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dereń jadalny kwitnie już w marcu. Jego owoce są obłędne
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.02.2024 09:56

Dereń jadalny kwitnie już w marcu. Jego owoce są obłędne

dereń jadalny, krzewy owocowe
Canva / PeterMuller; Elena Mitskevich, Getty Images

Niektórych owoców nie znajdziesz w sklepie, ale możesz wyhodować je we własnym ogrodzie. Ogromną zaletą tej nietypowej rośliny są nie tylko pyszne owoce, ale też naprawdę wczesne kwitnienie.

Kwiaty na tym krzewie pojawią się już w marcu i będą cieszyć nasze oczy aż do kwietnia. Niedługo później zastąpią je przepyszne i zdrowe owoce. Sprawdź, dlaczego warto w ogrodzie znaleźć miejsce na dereń jadalny.

Dereń jadalny już niedługo zacznie kwitnąć

Jest rośliną, która zadecydowanie kwitnie jako jedna z pierwszych. Wczesną wiosną pojawiają się na nim żółte kwiaty, które zdobią ogród i wprowadzają do niego pierwsze żywe kolory.

Dereń jadalny nie ma dużych wymagań. Najlepiej wybrać stanowisko pełne słońca. Dzięki temu naprawdę szybko zobaczymy pierwsze kwiaty, a niedługo też przepyszne i zdrowe owoce.

Roślina najlepiej czuje się w delikatnie kwaśnej i wilgotnej ziemi, chociaż niestraszne są jej też susze. Dereń jadalny warto uprawiać również dla jego wyjątkowych i zdrowych owoców. Kiedy możemy się nimi cieszyć?

dereń jadalny, krzewy owocowe
Canva / np-e07, Getty Iamges

Magiczne owoce prosto z ogrodu

Wczesną wiosną cieszą nas kwiaty, natomiast latem możemy rozsmakować się w pełnych zdrowia owocach. Jakie właściwości ma dereń jadalny? Owoce przede wszystkim obniżają ciśnienie krwi.

Poza tym dereń jadalny zawiera żelazo, potas, wapń, witaminę B oraz witaminę C. Dobrze sprawdzi się do przygotowywania przetworów, które będą służyć nam przez całą zimę. Kiedy możemy zasadzić tę niezwykłą roślinę?

Kiedy sadzić dereń jadalny?

Krzewy derenia jadalnego możemy sadzić jesienią lub wiosną. Przed wsadzeniem rośliny na wybrane stanowisko warto krzew w doniczce dobrze podlać. Potrzebuje dużo miejsca, więc ale dobrze sprawdzi się też na żywopłot lub roślinę osłonową 

Owoców tej rośliny nie znajdziemy w sklepach. Dlatego jeśli chcesz się cieszyć ich niezwykłymi właściwościami, koniecznie zasadź dereń jadalny w ogrodzie.

dereń jadalny, krzewy owocowe
Canva / Maria Brzostowska, Getty Iamges

Zobacz także: