Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nim zacznie się wiosna zostaw to pod tujami. Będą się rozrastać niczym inflacja
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.02.2024 17:17

Nim zacznie się wiosna zostaw to pod tujami. Będą się rozrastać niczym inflacja

tuje
YouTube / K&E GardenPasja

Tuje to jedne z najchętniej wybieranych roślin na żywopłot. Przez cały rok wprowadzają odrobinę zieleni i naprawdę pięknie się prezentują. Jednak po mroźnych miesiącach też powinniśmy poświęcić im trochę uwagi.

Wczesną wiosną wychodzimy do ogrodu, żeby zająć się kwiatami, zadbać o trawnik i powoli przygotować rośliny na cieplejsze tygodnie. O tujach jednak zapominamy, a to spory błąd.

Jak zadbać o tuje po zimie?

Tuje cenimy za ich wyjątkowo głęboki odcień. Pięknie prezentują się w ogrodach i dobrze sprawdzają się na żywopłot. Warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też praktyczne.

Tuje potrafią sporo przetrwać. Nie mają dużych wymagań, co czyni je idealną propozycją dla wielu z nas. Te niezwykle popularne iglaki przepięknie prezentują się również zimą, jednak na wiosnę potrzebują naszego wsparcia.

Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, musimy o tuje odpowiednio zadbać, żeby cieszyły nas przez całą wiosnę i lato. Jakie zabiegi należy zrobić, kiedy mrozy zaczną odpuszczać?

tuje
Canva / rlat, Getty Images

Zrób to z tujami po zimie

Zabiegów po zimie w ogrodzie jest znacznie więcej, niż nam się wydaje. Powinniśmy zająć się wiosennym podcinaniem tui. Robiąc to w marcu mamy okazję nadać roślinom idealny kształt.

Zabieg przycinania tui należy wykonać, kiedy pojawią się na nich pierwsze pędy. Należy skrócić je maksymalnie o połowę. Poza tym po długich zimowych miesiącach powinniśmy wzmocnić iglaki odpowiednią odżywką. Miksturę należy przygotować już teraz i zacząć nią podlewać drzewka jeszcze nim zacznie się wiosna.

Jak wesprzeć tuje po zimie?

Poza wiosennym cięciem powinniśmy wzmocnić iglaki, żeby w czasie cieplejszych miesięcy pięknie się prezentowały i zdrowo rosły. Najlepszy nawóz dla tui możemy zrobić sami w domu i wykorzystać coś, co zwykle ląduje w koszu.

Idealny nawóz do tui zrobimy z fusów po kawie. Do 2 litrów wody dodajemy 2 łyżki fusów po kawie i taką mieszanką podlewamy iglaki co kilka dni. Tuje będą pięknie rosły i wzmocnimy je po zimie.

tuje
Canva / faustasyan, Getty Images

Zdjęcie główne pochodzi z kanału „K&E GardenPasja” na YouTube.

Zobacz także: