Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak pozbyć się pędraków? Zrób to zanim posiejesz trawę i warzywa
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.03.2024 09:11

Jak pozbyć się pędraków? Zrób to zanim posiejesz trawę i warzywa

pędraki w ogrodzie
Fot. YouTube/ogród na co dzień

Marzec i kwiecień to dobry moment, by przygotować rozsady ulubionych warzyw, a także przygotować ogródki pod wysiew. Przycinamy także drzewa owocowe i krzewy ozdobne, a także wykonujemy profilaktyczne opryski.

W marcu warto sprawdzić także, czy w naszym ogrodzie nie zalęgły się pędraki. O tej porze roku jeszcze ich nie widać, jednak już teraz lepiej się z nimi rozprawić. Jeśli zbagatelizujesz problem, po pięknym trawniku i warzywniku nic nie zostanie.

Pędraki mogą zniszczyć cały ogródek

Pędraki w ogrodzie potrafią zrobić gigantyczne szkody. Zwykle pojawiają się w okolicach maja, gdy temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa, a my posiejemy lub posadzimy ulubione warzywa z rozsad. 

Gdy warzywnik jest już przygotowany, z pędrakami w ogrodzie bardzo ciężko walczyć. Żarłoczne larwy jedzą dosłownie wszystko, co napotkają na swojej drodze. Uszkadzają korzenie i sadzonki, więc o obfitych zbiorach możemy jedynie pomarzyć.

To właśnie z tego względu koniecznie sprawdzajmy nasze ogródki już w marcu. Mimo, że larwy nie są widoczne, nie oznacza to, że ich nie ma. Jak rozpoznać, czy w warzywniku mamy pędraki? Jak skutecznie się ich pozbyć?

pędraki w ogrodzie.jpg
canva/vvoevale

 

Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są pędraki?

Pędraki zimują w glebie na głębokości korzeni. W okolicach maja zbliżają się ku powierzchni, by żywić się młodymi roślinami. Żerując na ich korzeniach, sprawiają, że sadzonki dosłownie marnieją w oczach.

Jeśli więc w poprzednim sezonie zbiory były mniejsze niż zwykle, rośliny obumierały, a na trawniku zaczęły pojawiać się łyse lub przesuszone placki, koniecznie już w marcu sprawdź, czy to nie wina pędraków. Walka z nimi nie jest prosta, jednak i na nie jest skuteczny sposób.

Pozbądź się żarłocznych larw, zanim zniszczą ogród

Na początku dokładnie przekop ziemię. Nie tylko ją spulchnisz po zimie, ale i sprawdzisz, czy pod powierzchnią nie znajdują się paskudne larwy. Jeśli tak, zbierz je, a następnie zastosuj preparat na szkodniki. Zapomnij jednak o chemii, ponieważ sadzonki ją wchłoną.

Równie skuteczny jest wrotycz. W marcu jeszcze nie rośnie, jednak możemy kupić wyciąg z rośliny, który jest w pełni bezpieczny. Rozcieńcz go z wodą i podlej ogród. Równie skutecznie działa położenie czarnej folii na grządkach. 

W ten sposób zmylisz larwy, które zaczną wychodzić na powierzchnię, a wtedy można je zebrać. Warto dodatkowo zaprosić ptaki do ogrodu, które szybko rozprawią się ze szkodnikami.

pędraki w ogrodzie.jpg
canva/alexsol

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „ogród na co dzień” na YouTube

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10