Komu przysługuje świadczenie "aktywnie w domu"?
Pogodzenie wychowywania dzieci z pracą zawodową jest nie lada wyzwaniem, przed którym staje coraz więcej rodziców. Wsparciem finansowym może być dla nich nowe świadczenie “aktywny rodzic”. Jedną z opcji tego programu jest wsparcie “aktywnie w domu”, które zwiększy budżet domowy rodziców, którzy nie wysyłają swoich dzieci do żłobka, tylko wychowują je bezpośrednio w domu.
Szczególny nacisk kładzie się obecnie na aktywizację zawodową młodych mam, a w niektórych przypadkach również ojców, pragnących zarówno pełnić funkcje rodzicielskie, jak i pracować w zawodzie.
Świadczenie, które zwiększy budżet domowy
Rząd przyjął ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Nowe prawo znane pod nazwą “Aktywny rodzic” przewiduje trzy opcje wsparcia finansowego dla opiekunów małych dzieci.
Pierwsze rozwiązanie nosi nazwę “aktywni rodzice w pracy”. Na jego mocy wsparcie finansowe mają uzyskać rodzice pracujący, których dziecko nie uczęszcza do żłobka, a znajduje się pod opieką np. babci - stąd nazwa “babciowe”.
Druga możliwość “aktywnie w żłobku” zakłada uzyskanie dofinansowania w przypadku uczęszczania dziecka do placówki takiej jak właśnie żłobek czy klub dziecięcy. Trzecia opcja zwana jest natomiast “aktywnie w domu”. Co obejmuje?
500 złotych na dziecko. Komu się należy?
“Aktywnie w domu” to trzecia opcja przewidziana w świadczeniach z grupy “Aktywny rodzic”. Kwota tego dofinansowania wynosi 500 zł, ale aby je zyskać, należy spełnić kilka warunków.
Po pierwsze, świadczenie przyznawane jest na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia. Wsparcie to wygasa natomiast w momencie ukończenia przez dziecko 36. miesiąca życia.
Po drugie, pieniądze otrzyma ojciec lub matka, albo opiekun faktyczny dziecka. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. Rodzice nie muszą przy tym spełniać warunków dotyczących aktywności zawodowej.
Kto nie dostanie świadczenia "aktywnie w domu"?
Po pierwsze, dziecko, na które przyznane zostanie świadczenie, nie może uczęszczać do żłobka czy pozostawać pod opieką niani. Chodzi tu zatem o te dzieci, które wychowują się wyłącznie w domu, a bezpośrednią opiekę sprawują nad nimi rodzice lub faktyczni opiekunowie.
Tym samym oznacza to, że świadczenie “Aktywnie w domu” i wymienione wyżej opcje “Aktywnie w żłobku” oraz “Aktywni rodzice w pracy” wykluczają się wzajemnie. Na jedno dziecko w danym miesiącu można otrzymać wsparcie z tylko jednej opcji z pakietu “Aktywny rodzic”.
Poza tym świadczenie nie przysługuje rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej, a także w przypadku dzieci, które zostały objęte pieczą zastępczą.
Zobacz także:
- Czy 2 maja sklepy będą otwarte?
- Możesz zarobić na starej maszynie do szycia
- Prawdziwa gratka dla ogrodników. Oferty Biedronki, Lidla i Ikei