Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Pieniądze

Pieniądze

Kurki
20.05.2024 18:27 Wysyp tych grzybów będzie wcześniej. Pierwsze zbiory są dużo warte

Chociaż grzybobranie kojarzy się na ogół z sezonem jesiennym, to również wiosną i latem w lasach trwa wysyp gatunków poprzedzających pojawienie się popularnych podgrzybków czy borowików.Gorące, wilgotne dni sprzyjają rozwojowi grzybów, dlatego latem warto udać się na poszukiwania do lasu. W tym roku szybciej niż zazwyczaj mają pojawić się kurki, które szczególnie na początku sezonu są sporo warte. Gdzie dokładnie i kiedy warto ich szukać?

Działka
17.05.2024 08:12 Wielkie pieniądze na działki ROD. Dotacje od samorządów

Rodzinne Ogródki Działkowe, potocznie znane jako działki ROD, a żartobliwie zwane “Rodosami” to wynalazek poprzedniego systemu, który nie popadł w zapomnienie. Wręcz przeciwnie, działkowców nie ubywa.Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu mogło się wydawać, że ten relikt PRL odejdzie do lamusa, dzisiaj wiemy, że działki są rozchwytywane. Szczęśliwych posiadaczy ogródków z pewnością ucieszą informacje o sporych sumach, jakie samorządy chcą przeznaczyć właśnie na działki ROD.

Rachunki
01.05.2024 15:56 Wzrosną ceny za gaz. PGNiG rozsyła listy

Ostatni czas nie jest łaskawy dla konsumentów. Inflacja spowodowała duży wzrost cen w sklepach, drożeje również energia. Więcej zapłacimy za paliwo, a także za gaz.W najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych informacji o zmianach w taryfach od PGNiG. Część odbiorców już otrzymała pierwsze listy. Co z nich wynika?

Pieniądze, mama z dzieckiem
01.05.2024 15:26 Komu przysługuje świadczenie "aktywnie w domu"?

Pogodzenie wychowywania dzieci z pracą zawodową jest nie lada wyzwaniem, przed którym staje coraz więcej rodziców. Wsparciem finansowym może być dla nich nowe świadczenie “aktywny rodzic”. Jedną z opcji tego programu jest wsparcie “aktywnie w domu”, które zwiększy budżet domowy rodziców, którzy nie wysyłają swoich dzieci do żłobka, tylko wychowują je bezpośrednio w domu.Szczególny nacisk kładzie się obecnie na aktywizację zawodową młodych mam, a w niektórych przypadkach również ojców, pragnących zarówno pełnić funkcje rodzicielskie, jak i pracować w zawodzie. 

rozliczenie PIT
28.04.2024 17:03 Masz czas do jutra. Za zwłokę czeka wysoka kara i kontrola skarbowa

Wedle obowiązującego prawa, podatnikom w Polsce pozostało tylko 4 dni na złożenie deklaracji podatkowej za miniony rok. Niedostarczenie takowego dokumentu wiązać się będzie z konsekwencjami prawnymi.Termin złożenia PIT-u za 2023 rok mija 30 kwietnia 2024 roku. Co się stanie, jeśli przeoczymy ten termin? Dla własnego spokoju lepiej tego nie róbcie.

znaczki pocztowe
28.04.2024 13:10 Przejrzyj stary klaser. Jeśli je masz, zarobisz fortunę

Zbieranie znaczków to bardzo interesujące hobby, na którym jak się okazuje, można całkiem sporo zarobić. Najdroższe znaczki pocztowe potrafią kosztować prawdziwe krocie.Jeśli ma w domu stare klasery, koniecznie je przejrzyjcie. Możliwe, że macie na strychach żyłę złota. Czy wiecie, jakie znaczki są cenne? Jeśli nie, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.

Wkręcanie żarówki
28.04.2024 00:19 Najlepszy sposób na niskie rachunki za światło. Tak zmniejszysz opłaty

W dobie wzrastających cen niemalże za każdą usługę i media informacje o możliwości zmniejszenia rachunków za mieszkanie staje się coraz bardziej poszukiwana.Dzięki zaproponowanemu przez nas patentowi będziecie mogli znacząco zmniejszyć opłaty za prąd. Rachunek za światło nie musi przerażać.

Zwrot pieniędzy
15.04.2024 02:08 Zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Takie są warunki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada refundacje podatku za ogrzewanie. Na zwrot pieniędzy może liczyć wiele gospodarstw domowych.Aby otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie, należy spełnić kilka warunków określonych w dyrektywie Ministerstwa. O jakich wytycznych mowa?

banknoty prl
11.04.2024 08:32 Przejrzyj szuflady. Jeśli je znajdziesz, dużo zyskasz

Jeżeli masz świadomość tego, że w Twoim domu mogą być zachowane pamiątki sprzed wielu lat, koniecznie przejrzyj szuflady. Być może znajdziesz je na dnie regału w salonie albo starym sekretarzyku w na strychu czy w piwnicy. Okazało się, że za banknoty z PRL można obecnie zgarnąć prawdziwą fortunę. Musisz jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach.Eksperci i kolekcjonerzy zwracają uwagę na pewne kwestie, dzięki którym są w stanie wycenić pożądany przez nich przedmiot. Na tych banknotach z PRL-u możesz sporo zarobić.  

ładowarka w gniazdku
09.04.2024 17:03 Tyle kosztuje ładowarka pozostawiona w gniazdku. Robi wrażenie

Jedni wyjmują ładowarkę z gniazdka zaraz po naładowaniu telefonu, inni nie zwracają na to uwagi. Prawdą jednak jest to, że za pozostawienia kabla w kontakcie płacimy więcej za energię elektryczną.Ile prądu pobiera ładowarka w stanie spoczynku? Kwota robi wrażenie. Przedstawione niżej wyliczenia związane są z limitami prądu na osobę. Przedstawiamy także, ile zapłacimy, jeśli limit przekroczymy.

pieniądz
08.04.2024 12:45 Spełnisz proste warunki i dostaniesz 822 zł od gminy na rachunki

Niedawno przestał obwiązywać zerowy VAT na żywność. To oznacza, że w budżecie musimy znaleźć więcej pieniędzy na zakupy spożywcze. Jak może uratować nas dodatek osłonowy i komu przysługuje?Dodatek osłonowy może pomóc nam opłacić rachunki. Jednak zostało coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Sprawdź, komu przysługują środki i złóż wniosek już teraz.

pędy chmielu
06.04.2024 11:53 Najdroższe warzywo świata rośnie w polskich lasach. Sezon jest krótki

W Polsce najdroższe warzywo świata możemy spotkać dziko rosnące w lasach i na łąkach. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile warte są pędy chmielu. Czy wiesz, jak wyglądają?Pędy chmielu w smaku przypominają połączenie karczochów ze szparagami. Pokochano je za granicą. Sprawdź, ile kosztują zwykłe pędy chmielu.

bon energetyczny
04.04.2024 15:30 Bon energetyczny już od lipca. Prąd może nie wyjdzie tak drogo

Już w lipcu tego roku zakończy się okres zamrożenia cen prądu. W związku z tym Rada Ministrów pracuje nad innymi sposobami, które mają pomóc Polakom z niespodziewaną podwyżką rachunków. W planach są nie tylko bony energetyczne, ale również obniżenie taryf na prąd. Wiadomo już, kto może liczyć na niższe rachunki i według jakich kryteriów mają być przyznawane bony.

ZUS
04.04.2024 08:58 ZUS zwraca pieniądze po zmarłych. Wystarczy złożyć wniosek

Wiele osób nie ma pojęcia, że ZUS może wypłacić takie kwoty po zmarłym bliskim. Środki może otrzymać rodzina, ale nie tylko. Część składek po zmarłym może zostać przekazana nawet przyjacielowi. Jak to możliwe?Na subkontach zmarłych znajduje się 29 tys. zł. Pieniądze mogą zostać wypłacone przez ZUS, jeśli złożymy odpowiedni wniosek. Sprawdź, czy emerytura bliskiej ci osoby może zostać wypłacona po śmierci.

zakupy
01.04.2024 12:51 Wystąpił spory problem. Jutro część sklepów może być zamknięta

Osoby, które planują zakupy we wtorek po świętach, mogą się zdziwić. Część sklepów może być zamknięta również 2 kwietnia. Wszystko przez niedawno podjętą decyzję rządu.Po świętach przestaje obowiązywać niższy VAT na żywność. To może wpłynąć na nasze portfele, ale też na sposób działania sklepów. W związku z tym pojawił się olbrzymi problem. Sprawdź, dlaczego po świętach możesz mieć problem ze zrobieniem zakupów.

działka, pieniądze
30.03.2024 15:28 Zabronione na działce ROD. Przyłapią Cię i plik banknotów kary

Właściciele ogródków działkowych powinni mieć się na baczności. Za niestosowanie się do konkretnych wytycznych i reguł obowiązujących w tym miejscu można zapłacić nawet 1500 złotych. O czym należy pamiętać podczas wizyty na działce?

pieniądze na tacy
30.03.2024 11:01 Ile trzeba dać na tacę w Wielkanoc? Kościół wykłada "kawę na ławę"

Wielkanoc już jutro, a to sprawia, że mnóstwo Polaków zadaje sobie pytania dotyczące różnych aspektów zachowania się w kościele. Część wiernych nie wyobraża sobie uczestnictwa we mszy świętej bez ofiarowania wybranej sumy pieniędzy. Teraz zastanawiają się, ile powinno się “dać na tacę” w czasie świąt wielkanocnych. Kościół stanowczo odpowiada.

rozliczenie podatku
29.03.2024 10:11 Wydatnie zwiększysz budżet domowy. Będzie wyższy przelew z ZUS

Emerytura. Wiele osób nie może się jej wręcz doczekać, jednak i tu pojawia się problem. Świadczenia w Polsce nie są niestety wysokie, więc rezygnacja z pracy wiąże się niestety ze znacznym zmniejszeniem budżetu domowego. Jest jednak pewne wyjście.W tym roku kalendarzowym zamierzasz przejść na zasłużoną emeryturę? Zanim złożysz wniosek, dowiedz się, jak znacznie zwiększyć przyszłe dochody. ZUS mówi nawet o podwojeniu świadczeń emerytalnych. Tak zapewnisz sobie bezpieczną finansowo przyszłość.

pieniądze
25.03.2024 16:13 Budżet domowy zasili 1000 zł. Polakom pomaga to świadczenie

Inflacja trochę spowolniła, jednak to wcale nie oznacza, że w naszym portfelu realnie zostanie więcej pieniędzy. Ceny nadal idą w góry, tylko odrobinę wolniej. Czy zmiana kwoty zasiłku stałego pomoże podreperować budżet domowy?Do tej pory świadczenie wynosiło 719 zł. Wraz z początkiem 2024 roku kwota ta wzrosła o 281 zł. To ogromna zmiana, która może pomóc najuboższym. Komu przysługuje zasiłek?

pieniądze w portfelu
24.03.2024 08:38 Termin mija jutro. Jeśli nie zapłacisz, wejdą na konto

Polacy, mimo kontroli Poczty Polskiej nie płacą należności za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Okazuje się, że lepiej jednak regularnie abonament płacić. Poczta Polska przekazuje bowiem sprawy do Urzędu Skarbowego, który następnie prowadzi postępowanie egzekucyjne.Termin należności mija jutro, jeśli nie opłacisz zaległych rachunków, możesz się mocno zdziwić, gdy otrzymasz wypłatę lub emeryturę. Komornik ma prawo zająć twoje konto.

pogrzeb z urną
20.03.2024 17:47 Czy w domu można trzymać urnę z prochami bliskiego?

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Odchodzimy od pogrzebów tradycyjnych, które są znacznie trudniejsze emocjonalnie od tych z urną. Jednak czy po śmierci bliskiej osoby, możemy jej prochy trzymać w domu?Do niedawna kościół Katolicki jasno określał, że prochy należ przechowywać na cmentarzu lub w miejscu świętym. Jednak coś się zmieniło w tej kwestii. Jak teraz wygląda sytuacja i co na ten temat mówi polskie prawo?

palenie liści
20.03.2024 14:34 Wiosenne palenie liści i gałęzi. Co za to grozi?

Początek wiosny oznacza również pierwsze prace w ogrodzie. Grabimy liście, które zostały po jesieni i podcinamy niektóre rośliny. Czy możemy spalić odpady naturalne, które powstały w czasie wiosennych porządków?Przez lata paliliśmy liście, gałęzie i inne odpady, które zgromadziły się w czasie prac na działce czy w ogrodzie. Długo takie pozbywanie się fragmentów roślin było legalne. Teraz sytuacja się zmieniła. Kiedy możemy palić odpady biodegradowalne?

sadzonki
19.03.2024 18:26 Poszła po sadzonki. Teraz ją mogą posadzić. Została nagrana

Wiosna za pasem, a to idealny moment na przygotowanie sadzonek. Część osób decyduje się samodzielnie zasadzić rośliny, kiedy inni szukają ich w sklepach. Tak właśnie było w przypadku 56-letniej kobiety, która postanowiła rośliny zdobyć w nietypowy sposób.Już teraz możemy zająć się pierwszymi pracami w ogrodzie. Jednak nie wszyscy decydują się na uczciwe przygotowanie sadzonek. Przekonał się o tym właściciel centrum ogrodniczego w jednej z miejscowości w województwie małopolskim.

budowa domu, pieniądze
18.03.2024 18:24 Programy wsparcia do budowy domu. Duże pieniądze

Budowa domu to poważna inwestycja. Zwykle ciężko jest sfinansować całość ze środków własnych, dlatego decydujemy się na kredyt hipoteczny. Mamy jednak jeszcze jedną opcję. Możemy postarać się o dofinansowanie na budowę domu.Dofinansowanie na budowę domu może zmniejszyć koszty, jednak nie każdy może dostać wsparcie finansowe. W Polsce aktualnie działa szereg programów, które mają wesprzeć osoby planujące budowę. Sprawdź, z którego możesz skorzystać.

remont
16.03.2024 14:30 Planujesz remont? Sprawdź, jak zmniejszyć koszty

Początek marca to ważne wydarzenie dla osób, które planują budowę lub remont. W czasie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa mogliśmy poznać wiele ciekawych rozwiązań, które warto wykorzystać w czasie remontu.Aleksandra Targiel-Kościelny oraz Michał Kościelny z pracowni architektonicznej Lobo podzielili się garścią rad dla osób, które planują remont lub budowę domu. Sprawdź, jak zaoszczędzić i sprawnie poradzić sobie z odnowieniem mieszkania lub domu.

bloki
15.03.2024 13:50 Podwyżki dobiją lokatorów w blokach. Niektórzy mogą stracić wszystkie oszczędności

W wielu miastach ceny najmu idą do góry. Płaca minimalna poszła do góry, coraz więcej płacimy też za energię elektryczną. Właśnie to prowadzi do decyzji współdzieleni mieszkaniowych o podniesieniu czynszu.Od stycznia 2024 roku płaca minimalna wzrosła z 3600 zł brutto do 4242 zł brutto. To najwyższa podwyżka od lat. Jednak sporo osób nie może cieszyć się realnym wzrostem wynagrodzenia, ponieważ wraz z nim poszedł do góry czynsz.

kryształy
15.03.2024 11:02 Sprzedaj 1 kryształ i zarób 8 400 zł. Przedmioty z PRL są warte fortunę

Jeszcze kilka lat temu naczynia i kryształy z PRL-u straszyły. Zaczęliśmy stopniowo się ich pozbywać, ale teraz wracają do łask. Coraz częściej cieszą się zainteresowaniem, a na niektórych modelach możemy zarobić krocie.Do wnętrz wracają meble z PRL-u. Traktowane są coraz częściej jako unikatowe perełki, które mają swoje specjalne miejsce. Podobnie wygląda sytuacja z kryształami. Sprawdź, ile możesz na nich zarobić.

komornik
14.03.2024 14:12 Czas tylko do piątku. Jeśli zapomnisz, komornik wejdzie na konto

Właściciele gruntów, mieszkań, budynków lub nawet ich części mają coraz mniej czasu. Jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do działalności gospodarczej, musisz już teraz zapłacić pierwszą ratę podatku.W tym roku wzrosła też kwota do opłacenia. Jeszcze w 2023 roku za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić 1 zł. Teraz za jeden metr powierzchni mieszkania trzeba zapłacić 1,15 zł. Do kiedy mamy czas na zapłatę?