Za robienie tego na balkonie grozi niemała grzywna. Wystrzegaj się, sąsiedzi będą wdzięczni
Grzywna za palenie na własnym balkonie nie jest żartem. To fakt wynikający z przepisów prawa. Nie wygląda o jednak tak, że wyjdzie się na balkon zapalić i zaraz otrzymamy mandat. Musimy zachowywać się nieodpowiednio podczas tej właśnie czynności. Jeśli nie zachowamy się zgodnie z panującymi przepisami, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 złotych.
Palenie na balkonie tylko na określonych zasadach
Aby dostać karę grzywny za palenie na balkonie, nie wystarczy tylko wyjść i po prostu zapalić. To tak nie działa. Dlatego, jeśli zdecydujemy się zapalić na balkonie, zwłaszcza podczas chłodniejszych dni warto pamiętać o zasadzie temu towarzyszącej:
- Nie strzepuj popiołu z papierosa przez balkon, gdyż popiół powstający w trakcie palenia opada na rzeczy znajdujące się na dole, w tym balkon sąsiadów. Nikt przecież nie chce sprzątać resztek popiołu. Poza tym niektóre z nich są jeszcze gorące i mogą wypalić dziurę np. w zawieszonych na dole ubraniach.
Łamiąc powyższą zasadę można zostać ukaranym grzywną o wysokości nawet 500 zł. Dlatego, zanim zdecydujesz się zanieczyścić czyjąś prywatną przestrzeń, lepiej zastanowić się dwa razy. Tak uchronisz się przed niepotrzebnym i wysokim wydatkiem.
Znalazła w doniczce z kaktusem dziwne kulki. Zamarła gdy powiedzieli jej co toUciążliwy lokator
Pamiętaj, że wprowadzając się do miejsca, w którym znajduje się dużo lokali mieszkalnych, nie jesteś sam. Obowiązują Cię nie tylko zasady narzucone przez wspólnotę, ale również te niepisane zasady dobrego wychowania.
Jeśli zostajesz poproszony o ograniczenie palenia, staraj się dostosować do tej prośby. Nie rób nikomu na złość, nie odbieraj tego, jako atak na swoją osobę, gdyż możesz zostać uznany za szkodliwego i kłótliwego lokatora. Tak, istnieje prawna możliwość wyeksmitowania osoby, która zakłóca spokój innym. Dlaczego? Nie dość, że paleniem możesz zatruwać ludzi i utrudniać im normalne funkcjonowanie na balkonie, to brak kultury osobistej może mocno odbić się na Twoim dobrym imieniu. Oczywiście, działa to również w drugą stronę w myśl zasady „nie rób drugiemu tego, co Tobie niemiłe”.
W każdej sytuacji można się porozumieć i znaleźć skuteczne rozwiązanie, które będzie dobre dla obydwu stron. Rozmowa nic nie kosztuje, ale za to możemy na niej wiele zyskać.
Za palenie możesz zostać ukarany
Choć w polskim prawie nie ma żadnego zapisu o karaniu za palenie na balkonie, tak istnieją sytuacje, w których można zostać ukaranym. Jeśli we wspólnocie mieszkaniowej, w której żyjesz jest zapis w regulaminie o zakazie palenia na balkonie, jest on jak najbardziej realny.
Administrator budynku może w efekcie ukarać Cię wedle lokalnego regulaminu. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się ze wszelkimi zasadami panującymi w danym bloku, aby później nie mieć przykrej niespodzianki.