DomekIOgrodek.pl Ogród i taras 1 czynność w ogrodzie i mszyce z niego znikają. Naturalnie i bez drogiej chemii
Canva

1 czynność w ogrodzie i mszyce z niego znikają. Naturalnie i bez drogiej chemii

3 maja 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Mszyce to szkodnik grasujący w wielu ogrodach. Niekiedy ma się wrażenie, że potrafią odnaleźć drogę do każdego z nich. Rozmnażają się szybko, dlatego tak istotne jest, aby reagować szybko. Niżej zdradzamy, jak poradzić sobie z mszycami w naszych ogrodach.


Mszyce w ogrodzie

Istnieje kilka gatunków mszyc. Dlatego, zanim zaczniemy je zwalczać, warto zorientować się, który z nich żeruje w naszym ogrodzie. Są niewielkie i nie jest łatwo je dostrzec. Łatwo je pomylić z przędziorkam , które są innym pasożytem roślin. Dlatego trzeba być świadomym, że różne gatunki mszyc mają inną barwę: białą, brązową, czarną, żółtą, szarą, jasnozieloną, a nawet...różową!

Mszyce stanowią naturalny element ekosystemu ogrodowego jako pożywienie dla wielu ptaków, zwłaszcza dla wróbli domowych. Zaczynają sprawiać kłopot i przyprawiać o złość zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się w dużych ilościach. Jeśli więc się nie pospieszysz i nie uporasz się z problemem na początku, w przyszłości usunięcie mszyc może być niemal niemożliwe.

Banalnie prosty patent na mrówki w domu. Uciekną gdy go poczują
Zalej chleb octem i odstaw na noc. Rano z radości nie zdołasz się opanować

Najlepszy patent na mszyce

Najskuteczniejszym wrogiem mszyc są...biedronki . Owady te to nasz naturalny sojusznik w walce z tymi małymi pasożytami. Dlatego, jeśli zobaczymy, sporą ilość tych owadów w naszym ogrodzie najpewniej mamy mszyce, z którymi przy odpowiednich warunkach odpowiednią się rozprawią.

Warto pomyśleć o przystosowaniu kilku miejsc w naszym ogrodzie dla tego małego owada. Najlepiej, jeśli pozostawimy tak zwane "dzikie" zakątki. Chodzi tutaj o nieprzycinanie krzaków, czy zostawianiu równych grządek. Mamy na myśli miejsca przypominające bujną łąkę, czy leśne zarośla . Takie miejsce zdecydowanie przypadnie do gustu biedronkom.

Larwy biedronek tuż po wykluciu się są bardzo żarłoczne i to, co wpadnie w ich zasięg, zostanie zjedzone niemal natychmiast. Dlatego samice składają jaja blisko siedlisk mszyc, aby młode owady miały darmowy bufet zaraz po pojawieniu się na świecie. T aka larwa jest w stanie zjeść od 300 do 400 pasożytniczych mszyc, a jeśli mają ich nadmiar to nawet do 4 tysięcy. Więc warto zaprosić biedronkę do naszego ogrodu!

Projekt bez tytułu (41).png
Canva

Inne sposoby na mszyce

Jeśli biedronki wpuszczone do ogrodu to za mało, możemy wykorzystać kilka domowych technik na te uporczywe pasożyty:

Roztwór z octu - ocet, to również skuteczna broń przeciwko mszycom. Należy stworzyć roztwór w proporcji 1:10. Wlewamy go do spryskiwacza i opryskujemy zaatakowane rośliny. Nie zapomnijcie o spodniej stronie liści!

Mleko - mleko także nadaje się do walki przeciwko mszycom. Tworzymy roztwór w proporcji 1:1, po czym spryskujemy rośliny. Stosujemy taką samą zasadę jak w przypadku używania na roślinach roztworu z octu.

Nie ma gorszego znaku niż biały nalot w doniczce. 1 składnik od razu go usuwa
Szkodniki uciekają przed nią gdzie pieprz rośnie. Trzeba tylko rozsypać ją po sadzonkach
Tagi: ocet
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor naczelny portalu Domek i Ogródek. W domu posiadam niemałą kolekcję roślin, którą można nazwać dżunglą. Uwielbiam pracę w ogrodzie oraz majsterkowanie. Prywatnie fan fantastyki, muzyki rockowej, a także dokumentów wojennych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy