Wszystko o antresoli
Funkcje antresoli mogą być różne – od kameralnej sypialni po interesujące miejsce do pracy. Świetnym pomysłem jest zastosowanie antresoli w sypialni – na wyższym poziomie możemy zaplanować na przykład garderobę. Natomiast antresola w pokoju dziecięcym, na której umieścimy łóżko, pozwoli na wydzielenie pod nią miejsca do nauki.
O czym pamiętać przy konstruowaniu antresoli?
Jeśli chcesz zagospodarować miejsce na antresolę w swoim domu lub mieszkaniu, upewnij się, że Twoje pomieszczenie ma wysokość min. 4 m. Aby użytkowanie było bezpieczne i komfortowe, antresola powinna się zaczynać na wysokości 2,2 m. Jeśli zależy nam tylko na niewielkim miejscu do spania, przestrzeń na antresoli może wynosić nawet 1,2 m wysokości. W zależności od ilości przestrzeni, na antresolę mogą prowadzić schody (proste lub kręcone) albo drabinka (w przypadku ograniczonego metrażu). W kwestii materiału najpopularniejsze są konstrukcje drewniane, a także konstrukcje metalowe i żelbetowe. Aby bezpiecznie użytkować antresolę, nie zapominajmy o takich elementach jak barierki i balustrada. Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu, szczególnie schodów bądź drabinki.
Dodatkowe funkcje
Myśląc o antresoli, należy zastanowić się nad równie efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni pod schodami. Możemy ją zabudować lub zostawić otwartą – w ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce na minibiuro, funkcjonalną garderobę czy klimatyczny kącik do relaksu i czytania. Strefę pod antresolą warto również zabudować szafkami lub regałami, co będzie świetnym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla mieszkań z małą ilością szaf i miejsc do przechowywania.
Źródła: urządzamy.pl, homebook.pl