Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Mieszkanie

Mieszkanie

Czym jest mieszkanie?

Mieszkanie jest trwale wydzielonym fragmentem nieruchomości z osobnym wejściem, w skład którego wchodzi zbiór pomieszczeń. Umożliwia ono prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Przeważnie składa się z kilku pokojów, kuchni, łazienki z ubikacją i korytarza. Średnia wielkość mieszkania w Polsce wynosi 73,4 metrów kwadratowych.

Istnieje wiele form budownictwa mieszkaniowego. Wśród nich znajdują się: mieszkanie spółdzielcze, komunalne (mieszkania socjalne), społeczno-czynszowe (TBS), przeznaczone na sprzedaż i wynajem, indywidualne oraz zakładowe.

Mieszkanie – kupić czy wynająć?

Dla wielu osób zakup mieszkania wiąże się z kredytem hipotecznym, który przyjdzie im spłacać do końca życia. Zwykle jednak podejmują tę życiową decyzję, z powodu marzeń o własnych lokum, a także możliwości pozostawienia czegoś po sobie swoim dzieciom oraz wnukom. Istotnym czynnikiem przy zakupie mieszkania jest także poczucie, że lepiej spłacać coś swojego, niż co miesiąc zasilać kieszeń właściciela wynajmowanego mieszkania, a na koniec zostać z niczym.

Wynajmowanie mieszkania jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób młodych, które jeszcze nie marzą o zapuszczeniu korzeni w jednym miejscu. Nie każdy ma także możliwość zaciągnięcia kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że wynajmowanie mieszkania zwykle wiąże się z przyjęciem zasad właściciela nieruchomości. Może on np. nie akceptować w swoim mieszkaniu zwierząt lub małych dzieci.

Mieszkanie – rynek pierwotny czy wtórny?

Osoby poszukujące dla siebie idealnego mieszkania często zastanawiają się czy lepsze będzie to z rynku wtórnego, czy może jednak powinni skłonić się ku pierwotnemu. Jedną z zalet mieszkań „z drugiej ręki” jest to, że zwykle są lepiej zlokalizowane, a przy tym stosunkowo tańsze. Dodatkowo zwykle można się do nich wprowadzić praktycznie po sfinalizowaniu zakupu. Często jednak wymagają remontu, a nierzadko także o ewentualnych usterkach nabywca dowiaduje się już po zakupie mieszkania.

Mieszkania w stanie deweloperskim przez swój surowy stan dają nabywcy możliwość zaaranżowania ich wedle uznania. Nie ma także mowy o zatajonych usterkach i konieczności remontu. Jednak na możliwość wprowadzenia się trzeba zwykle czekać nawet parę lat. Dodatkowo zlokalizowane są zwykle w mniej zurbanizowanej części miasta, a te z lepszą lokalizacją są znacznie droższe.

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

Ceny mieszkań w Polsce są bardzo zróżnicowane. Ich koszt w dużej mierze zależy od lokalizacji. Mieszkania w dużych miastach przeważnie są znacznie droższe, niż te w małych miejscowościach. Dodatkowo, dużą rolę odgrywa także otoczenie – mieszkania na przedmieściach są zdecydowanie tańsze, niż te, które ulokowane są w centrum miasta. Warto podkreślić, że ceny mieszkań w ostatnich latach mocno poszybowały w górę.

Na cenę mieszkania może także wpływać to, czy mamy do czynienia ze stanem deweloperskim, czy może pochodzą z rynku wtórnego. Zdecydowanie najdroższe mieszkania można znaleźć w Warszawie. Ich średnia cena za metr kwadratowy może wynosić nawet ponad 15 tysięcy złotych. W całej reszcie kraju ceny mieszkań mieszczą się w przedziale od 7 do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Pokaż więcej

Cisza nocna
20.04.2024 12:34 Lepiej tego nie robić w domu. Oburza sąsiadów, a kary są wysokie

Mieszkanie w bloku mimo swoich zalet ma też pewne wady. Niewątpliwie wiele osób docenia tę formę mieszkalnictwa za bliskość obiektów kulturalno-rozrywkowych, pracy, czy obiektów gastronomicznych.Z drugiej strony narzuca na nas pewne normy, których zwyczajnie należy, a nawet trzeba przestrzegać. Mowa tutaj o ciszy nocnej i wszelakiej formie zakłócenia porządku. Ten problem dotyczy też osiedla z domkami. Zbyt głośne imprezowanie, grillowanie czy palenie ognisk wydzielających nieprzyjemny dym również przeszkadza sąsiedztwu. Co w tym kontekście mówi prawo?

Zwrot pieniędzy
15.04.2024 02:08 Zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Takie są warunki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada refundacje podatku za ogrzewanie. Na zwrot pieniędzy może liczyć wiele gospodarstw domowych.Aby otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie, należy spełnić kilka warunków określonych w dyrektywie Ministerstwa. O jakich wytycznych mowa?

Piwnica
12.04.2024 12:26 Masz je w swojej piwnicy? Lepiej je wynieś, inaczej sporo zapłacisz

Piwnice w blokach to miejsca przeznaczone do przechowywania różnych przedmiotów, które z racji na ograniczony metraż nie mieszczą się w naszych mieszkaniach.Wielu z nas przerabia jednak piwnice na spiżarnie, a niektórzy traktują je jak przysłowiowe „graciarnie”. Tymczasem istnieją przedmioty, których nie powinniśmy przechowywać w piwnicy. Za ich przetrzymywanie tam grozi nawet do 5 tys. zł mandatu.

Jak ochłodzić mieszkanie
08.04.2024 15:48 Kosztuje niecałe 5 zł. Chłodzi mieszkanie w upał lepiej niż wiatrak

Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, w popłochu szukamy zakurzonych wentylatorów w piwnicy. Nic w tym dziwnego, w końcu szukamy sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie jak tylko się da.Czy jednak wiedzieliście, że można to zrobić inaczej, a na pewno taniej? Wystarczy dosłownie 5 zł, aby ochłodzić mieszkanie w upał lepiej niż przy użyciu wiatraka.

mieszkanie do wynajmu
08.04.2024 07:39 Ceny wynajmu mieszkań spadają. To prawdziwy przełom

Już jakiś czas temu ceny mieszkań na wynajem poszybowały w górę. Każdego roku jest coraz drożej. Najgorzej wygląda sytuacja w dużych miastach. Coraz trudniej bowiem wynająć coś, co nie zrujnuje budżetu. Nadchodzą jednak spore zmiany.To, co dzieje się obecnie na rynku mieszkań w Polsce, przez ekspertów określane jest mianem „trzęsienia ziemi”. Wszystko dlatego, że w lutym ceny czynszu drastycznie spadły, a to oznacza, że rentowność zakupu mieszkania do wynajmu znacznie maleje. 

klucz
01.04.2024 14:48 Taki klucz to najgorsze rozwiązanie. Jeśli go masz, natychmiast wymień

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi, a co się z tym wiąże — klucza, powinien być przemyślaną i świadomą decyzją. To w dużej mierze od tego elementu zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników. Powszechnie wiadomo, że dobrej jakoś zamek chroni przed wtargnięciem do mieszkania niepożądanych osób, jednak istnieje pewien rodzaj klucza, który złodziejom bardzo łatwo podrobić, niezależnie od mechanizmu zamontowanego w drzwiach.Typowy, płaski klucz otwiera mechanizm do zamka jak każdy inny, jednak nie jest to bezpieczny wybór. Złodzieje wiedzą, jak wykorzystać go na swoją korzyść. Popularny ślusarz właśnie wytłumaczył, dlaczego pewien rodzaj kluczy jest gorszy od innych i naraża Cię na niebezpieczeństwo.

rozliczenie podatku
29.03.2024 10:11 Wydatnie zwiększysz budżet domowy. Będzie wyższy przelew z ZUS

Emerytura. Wiele osób nie może się jej wręcz doczekać, jednak i tu pojawia się problem. Świadczenia w Polsce nie są niestety wysokie, więc rezygnacja z pracy wiąże się niestety ze znacznym zmniejszeniem budżetu domowego. Jest jednak pewne wyjście.W tym roku kalendarzowym zamierzasz przejść na zasłużoną emeryturę? Zanim złożysz wniosek, dowiedz się, jak znacznie zwiększyć przyszłe dochody. ZUS mówi nawet o podwojeniu świadczeń emerytalnych. Tak zapewnisz sobie bezpieczną finansowo przyszłość.

tabliczka z numerem domu
24.03.2024 14:35 Ruszyły kontrole w całej Polsce. Sprawdzą nawet numery domów

Od początku roku mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych spotykają się z kontrolami. Sprawdzane są między innymi regularne opłaty, stan wentylacji, czy wymiana starych pieców na nowe. Przeprowadzane w kraju kontrole dotyczyć będą również tabliczek z numerem domu.Nie masz takiej tabliczki? Lepiej ją zamontuj. Uchwała z 2024 roku nie pozostawia złudzeń. Kto może nadać numer domu? Dlaczego numeracja jest tak istotna? 

pies w domu
18.03.2024 15:45 Jak ma na imię Twój domowy pies? Tego Kościół zakazuje

Zwierzęta domowe dla wielu osób są po prostu członkami rodziny. Mieszkają z nami, często śpią w naszych łóżkach i towarzyszą nam każdego dnia. Jednak okazuje się, że księża mają pewne zastrzeżenia co do imion naszych pupili.Właściciele są naprawdę kreatywni, jeżeli chodzi o nadawanie imion zwierzakom. Jednak niektóre z nich mogą “zaprowadzić nas prosto do piekła”. Dlaczego nadanie niektórych imion zwierzętom domowym uznawane jest za grzech?

bloki
15.03.2024 13:50 Podwyżki dobiją lokatorów w blokach. Niektórzy mogą stracić wszystkie oszczędności

W wielu miastach ceny najmu idą do góry. Płaca minimalna poszła do góry, coraz więcej płacimy też za energię elektryczną. Właśnie to prowadzi do decyzji współdzieleni mieszkaniowych o podniesieniu czynszu.Od stycznia 2024 roku płaca minimalna wzrosła z 3600 zł brutto do 4242 zł brutto. To najwyższa podwyżka od lat. Jednak sporo osób nie może cieszyć się realnym wzrostem wynagrodzenia, ponieważ wraz z nim poszedł do góry czynsz.

pieniądze
10.03.2024 13:06 Przeszukaj szuflady. Za taki banknot możesz zarobić

Niepozorne banknoty, które każdy z nas może mieć w domu, mogą być warte więcej niż ich nominał. Często nie zdajemy sobie sprawy z wartości kolekcjonerskiej pieniędzy, które są w naszym posiadaniu.Niektóre cechy banknotów sprawiają, że są naprawdę rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów. Sprawdź swój portfel, przeszukaj szuflady i upewnij się, czy nie masz ich w domu.

licznik prądu
07.03.2024 16:19 Zapłacisz za prąd 70 proc. mniej. Są na to proste sposoby

Wysokie rachunki za prąd śnią się nam po nocach. Z roku na rok coraz więcej płacimy za energię elektryczną. Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? Wprowadzenie kilku prostych zmian może zmniejszyć nasze zużycie energii nawet o 70%.Zmiana naszych codziennych nawyków może znacząco wpłynąć na wysokość opłat za prąd. Sprawdź, jak te kilka zmian, może zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

Nieruchomości
06.03.2024 15:35 Wzrosły stawki podatku od nieruchomości

Już od dawna media informowały o tym, że wzrośnie wartość podatku od nieruchomości. Inaczej jednak o czymś wiedzieć, a inaczej odczuć to na własnej skórze. Właśnie teraz właściciele domów i nieruchomości skarżą się na ogromne podwyżki, które mocno uderzyły ich po portfelach.

Pożar
17.02.2024 21:19 Jak postępować, gdy w domu wybuchnie pożar? Lepiej wiedzieć

Pożar w domu może skończyć się utratą całego naszego mienia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Niestety czasem przez naszą własną nieuwagę doprowadzamy do wzniecenia ognia w pomieszczeniu.Kiedy w domu wybuchnie pożar, wpadamy w panikę i nie wiemy, jak postępować. Z jednej strony myślimy o ugaszeniu ognia, chcemy ratować najcenniejsze przedmioty, a w konsekwencji narażamy własne życie. Co robić, kiedy wybuchnie pożar?

drzwi
16.02.2024 16:01 Pukają do drzwi i mówią o awarii. Lepiej im nie otwieraj

Wpuszczenie niewłaściwych osób do domu może nas sporo kosztować. Niestety oszuści mają coraz więcej pomysłów na to, jak nas okraść. Przekonało się o tym małżeństwo z Krakowa, które otworzyło drzwi przed niewłaściwymi ludźmi.Sporo mówi się o internetowych kradzieżach, ale oszustów możemy nadal spotkać w cztery oczy. 7 lutego zdecydowali się zapukać do drzwi jednego z mieszkań na Krakowskim Podgórzu. Podawali się za pracowników spółdzielni.

Kiedy trzeba się wyprowadzić?
14.02.2024 17:19 W jakim wieku Polacy wyprowadzają się z domów? Później niż Niemcy

Wyprowadzka to szczególnie trudny czas nie tylko dla każdego młodego człowieka, ale również dla jego rodziców. W końcu trudno pogodzić się z upływającym czasem i tym, że dzieci „wyfruwają z gniazdka”.Warto jednak zaznaczyć, że wyprowadzka to potężny, chciałoby się rzec, „milowy” krok w stronę usamodzielnienia się. Pytanie tylko, kiedy trzeba się wyprowadzić? Przyjrzeliśmy się sprawie nieco bliżej.

licznik prądu
31.01.2024 23:56 Takich rachunków za prąd Polacy jeszcze nie płacili. Szykuje się rewolucja

Nadchodzi ogromna zmiana, jeżeli chodzi o ceny prądu. Tego typu taryfy do tej pory obowiązywały w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Teraz nowy sposób naliczania opłat za prąd dotrze również do Polski.Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki uważa, że nowy sposób naliczania cen prądu będzie dedykowany konkretnej grupie odbiorców. Taryfa skierowana będzie do osób świadomych i wyedukowanych. Co takiego się zmieni?

prąd
26.01.2024 17:07 Dostałeś takiego SMS-a o opłacie za prąd? Musisz uważać

Wiadomości SMS dostajemy każdego dnia. Za ich pośrednictwem możemy odebrać paczkę, ale też przekazać jakieś informacje. Niestety SMS-y są też świetny sposobem dla oszustów, który wykorzystają na wiele sposobów.Zdarzają się SMS-y, których treść ma nas przekierować na stronę w celu dopłacenia za paczkę lub dziwne wiadomości od dostawców prądu. Nie daj się oszukać, wiele z nich wysyłają złodzieje.

koszty życia
21.01.2024 11:25 Z partnerem zarabiają 10 tys. zł. Ciężko im się utrzymać, mówią na co im brakuje

Koszty życia są coraz wyższe, a to odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Coraz więcej płacimy za wynajem mieszkania, produkty w sklepach drożeją, ale pensje nie idą w parze z coraz wyższymi kosztami życia. Swoimi przemyśleniami podzieliła się Ola w liście do redakcji gazeta.pl.Problem z niskimi zarobkami i wysokimi kosztami życia widzi coraz więcej osób. Ceny najmu poszybowały do góry. Jak sytuacja wygląda w Warszawie?

samotna matka z dzieckiem
19.01.2024 08:22 Polacy nie chcą wynajmować mieszkań samotnym matkom z dzieckiem. Podają powody

Sytuacja na rynku najmu jest trudna. Mieszkania są coraz droższe. Często wynajem kosztuje prawie całą pensję, dlatego samotnym matkom i tak trudno jest znaleźć lokum, na które będzie je stać. Jednak to nie jedyne wyzwanie, przed jakim stają.Rodzicom coraz ciężej jest znaleźć jakiekolwiek loku. Właściciele nieruchomości nie chcą ich wynajmować. Co jest powodem? Okazuje się, że wynajmujący wolę, żeby nieruchomości stały puste, kiedy to matka z dzieckiem szuka mieszkania.

policja
31.12.2023 09:34 Policja wydała komunikat przed Sylwestrem dla wielu Polaków. Pozamykajcie drzwi i okna

Sylwester to wyjątkowy dzień w roku. W tym czasie często wybieramy się na imprezy i wyjeżdżamy. Nie ma nas w domu, a to idealny moment dla włamywaczy. Policja wydała komunikat, jak się przed tym zabezpieczyć.Większość z nas nie myśli o tym, że do domu ktoś może się włamać, kiedy dobrze bawimy się w czasie Sylwestra. Policja ostrzega i informuje, jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie w tym czasie.

patodeweloperka w Rzeszowie
10.12.2023 14:17 Cały Internet oburzony. Do sieci trafiły zdjęcia rzeszowskiego placu zabaw. „To jakiś absurd”

Jak powinien wyglądać plac zabaw? Powinna być tam piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, drabinki i wiele innych atrakcji, z których mogą skorzystać dzieci. Place powstają nie tylko w parkach, czy dużych blokowiskach, ale i na zamkniętych osiedlach.I tu właśnie pojawia się problem. Place zabaw budowane przez deweloperów są bardzo małe. Jeden szczególnie, o czym przekonali się mieszkańcy Rzeszowa. Ten plac zabaw przejdzie do historii.

Otwieranie drzwi
25.11.2023 10:48 Żona wyprowadziła się od męża. Czy ma prawo w każdej chwili wejść do jego domu?

Rozstanie wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Często jeden z małżonków opuszcza dom i zabiera ze sobą część rzecz. Po resztę przedmiotów chce wrócić. Czy w takiej sytuacji może wejść bez naszego pozwolenia?Decyzja o wyprowadzce nigdy nie jest prosta. Jednak musimy mieć świadomość, kiedy druga strona może wrócić do naszego domu bez ustalenia tego z nami. Nie każdy wie, że prawo tutaj stoi przede wszystkim po stronie właściciela nieruchomości.

pies
21.11.2023 14:45 Wystarczy, że doniesie na Ciebie sąsiad. Policja zapuka do Twoich drzwi i zapłacisz wielką karę

Posiadanie zwierzaka to spora odpowiedzialność i wiąże się z wieloma obowiązkami. Właściciele psów muszą być świadomi, że to oni odpowiadają za zachowanie czworonoga. Jeśli psiak coś przeskrobie, płaci za to właściciel. Za co możemy dostać mandat?Karę zapłacimy, kiedy nie posprzątamy po swoim psie. To jeden z przepisów, o których większość psiarzy pamięta. Jednak co ze szczekaniem w nocy? Nie każdy opiekun czworonoga wie, że to również jest karane.

Ola Kwaśniewska
20.11.2023 16:57 Można się bardzo zdziwić, w jakich warunkach mieszka Ola Kwaśniewska. Trudno tu szukać luksusu i przepychu

Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach wprowadzili się w 2013 roku do świeżo wybudowanego domu. Jest zaprojektowany z klasą i smakiem. Drobne elementy sprawiają, że wnętrza mają unikatowy charakter.Dom Oli Kwaśniewskiej znajduje się na warszawskim Wilanowie i jest otoczony gęstym ogrodem. Jak wygląda kuchnia? Co znajdziemy w salonie? Trzeba przyznać, że 180-metory dom robi wrażenie.

Mieszkanie
07.11.2023 22:18 Kupili mieszkanie, grozi im poprzednia właścicielka. „Jest w stanie zrobić wszystko”

Mieliście kiedyś przyjemność kupić mieszkanie? Jeśli tak, wiecie, jakie emocje temu towarzyszą. Ekscytacja, lekka niepewność, zadowolenie z dobrze wydanych pieniędzy… ale na pewno nie strach przed byłymi właścicielami.Spokojem w nowym mieszkaniu nie nacieszyli się jednak Pan Mariusz i Pani Paulina, którzy pod koniec czerwca 2023 roku kupili mieszkanie od 47-letniej Moniki H. W jaki sposób była właścicielka mieszkania uprzykrzała im życie? Sprawą zainteresowała się „Interwencja” z PolsatNews.

Mieszkanie w bloku
04.11.2023 15:13 Trzymali w łazience kury i króliki, w wannie węgiel. Tak wyglądało mieszkanie w blokach

Z czym kojarzy wam się obecne blokowisko? Z nowymi apartamentowcami? Odnowionymi mieszkaniami z wielkiej płyty, które w niczym nie przypominają o latach PRL-u? Ze wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami, które zadbają o naprawę każdej usterki?Niech ten artykuł będzie ukłonem w stronę nieco starszych odbiorców, którzy pamiętają jeszcze czasy początków łazienek w blokach, węgla w wannie, czy zwierząt w dużym pokoju. Powojenne mieszkania w blokach wyglądały znacznie inaczej niż współczesne.

opłata za balkon
29.10.2023 16:14 W kolejnym mieście wchodzi opłata za balkon. Kogo dotyczy?

Na wprowadzenie opłaty za balkon zdecydowało się kolejne miasto. Do tej pory za tę część nieruchomości musieli płacić niektórzy mieszkańcy Krakowa, Szczecina, Lublinka i Gliwic. Jakie miasto będzie kolejne?Kolejne miasto, które wprowadza opłaty za balkon. Kto dokładnie będzie płacił? Niektórych mieszkańców będzie to kosztować 180 zł rocznie.