DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Awaryjną świeczkę bez wosku zrobisz sama. Pali się wiele godzin i kosztuje grosze
Adam Moskal
Adam Moskal 24.01.2023 14:44

Awaryjną świeczkę bez wosku zrobisz sama. Pali się wiele godzin i kosztuje grosze

Lampa z oleju
Materiał YouTube na kanale Adam Krawczyk

Awarie sieci elektrycznej zdarzają się co jakiś czas, dlatego zawsze warto być na nie przygotowanym - szczególnie w nocy, kiedy światło jest bardzo ważne. Zdarza się jednak, że w domu nie ma pod ręką żadnej świeczki, a ciągłe świecenie latarką nie jest wygodne. Dlatego dzisiaj zdradzimy, jak zrobić domową świeczkę bez wosku.

Oczywiście świeczki mogą posłużyć nie tylko jako praktyczne źródło awaryjnego światła. Wiele domów jest nimi w końcu ozdabiane. Poniższa świeca nie tylko daje przyjemne, ciepłe światło - stanowi również ozdobę.

Awaryjna świeczka bez wosku

Nasz patent jest tani, łatwy w przygotowaniu i nie wymaga użycia ani wosku, ani parafiny do zrobienia domowej świeczki. Paliwem, które będzie spalane na knocie, jest zwykły spożywczy olej.

Niewiele osób przechowuje w domu wosk lub parafinę, lecz olej można znaleźć już z łatwością. Dlatego ten pomysł jest bardzo uniwersalny - nie trzeba w końcu gromadzić żadnych specjalnych materiałów, a olej ma praktycznie każdy w swojej kuchni.

Jak zrobić awaryjną świecę bez wosku?

Do jej przygotowania potrzebujesz:

wysokie szklane naczynie

sznurek z bawełny lub knot do świecy

płaski kawałek plastiku

woda

olej roślinny, najlepiej o jak najsłabszym zapachu

Zacznij od wycięcia plastiku w taki sposób, aby miał odrobinę mniejszą średnicę od szklanego naczynia. Do naczynia wlej zwykłą wodę - najlepsza jest demineralizowana, ponieważ nie zostawia osadu po parowaniu.

W środku plastiku zrób mały otwór, przez który można przełożyć knot lub sznurek. Przełóż go przez dziurkę, a na jednym końcu zrób supełek. Skróć wystającą część do dwóch centymetrów.

Na powierzchni wody połóż plastikowe kółko trzymając je za knot. Następnie wlej do naczynia olej tak, aby ponad jego powierzchnię wystawało tylko 1 cm knota. Poczekaj, aż olej zostanie wchłonięty przez materiał i gotowe - olejna lampa/świeczka gotowa.

Poniżej zamieszczamy nagranie, na którym można dokładnie zobaczyć jak wygląda podobny proces tworzenia olejnej lampki.

 

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Podlewasz paprotkę a i tak usycha? Jak większość Polaków zapominasz o 1 czynności

Nie wlewaj ich do zlewu pod żadnym pozorem. Zapchasz go i zniszczysz w ułamku sekundy

Ludzie zupełnie nie znają funkcji drugiej strony tłuczka, a jest kosmicznie ważna i cenna

 

Tagi: diy