DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Ludzie zupełnie nie znają funkcji drugiej strony tłuczka, a jest kosmicznie ważna i cenna
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.01.2023 11:33

Ludzie zupełnie nie znają funkcji drugiej strony tłuczka, a jest kosmicznie ważna i cenna

Ludzie zupełnie nie znają funkcji drugiej strony tłuczka, a jest kosmicznie ważna i cenna
canva/chengyuzheng, Getty Images

Każdy tłuczek do mięsa ma dwie strony: kratkowaną i pasiastą lub zupełnie płaską Zwykle używamy wyłącznie części kratkowanej do rozbicia mięsa np. na kotlety schabowe. Okazuje się, że druga strona niezbędnego w kuchni przedmiotu jest równie ważna.

Tłuczek do mięsa może być metalowy lub drewniany. Jeśli masz w domu przedmiot z drewnianą rączką, koniecznie wysmaruj go oliwą z oliwek. Oliwa to naturalny impregnat, który chroni drewniane deski do krojenia, łyżki i tłuczki przed psuciem i pękaniem. To dzięki oliwie niezbędne przedmioty w kuchni przez wiele lat będą wyglądać jak nowe.

Tłuczek do mięsa zwykle wykorzystujemy do rozbijania między innymi wołowiny, wieprzowiny, drobiu. Mało kto wie, że ten kuchenny przedmiot możemy wykorzystać również do innych produktów, np. do orzechów. Możemy nim również pokruszyć lód do lemoniady i ulubionych napojów.

Jaką funkcję pełni druga strona tłuczka do mięsa?

Kratkowana strona faktycznie świetnie nadaje się do zmiękczania mięsa i rozbijania większych kawałków na cienkie kotlety. Druga strona jest idealna między innymi do steków i mięsa na gulasz.

Pasiasta lub płaska strona tłuczka do mięsa sprawdzi się o wiele lepiej niż kratkowana przy wołowinie lub karkówce wieprzowej. Ta strona doskonale rozbija włókna mięsa, które zwykle twardnieją pod wpływem wysokiej temperatury.

tłuczek do mięsa
canva/Dariusz Banaszuk

Jak jeszcze można wykorzystać tłuczek do mięsa?

Tłuczek do mięsa wykorzystasz nie tylko do rozbicia wieprzowiny lub drobiu na cienkie kotlety lub do zmiękczenia mięsa na gulasz. Tłuczek doskonale poradzi sobie z twardymi skorupkami orzechów włoskich, jeśli nie masz dziadka do orzechów.

Obrane orzechy możesz w prosty sposób pokruszyć. Wystarczy, że włożysz je do woreczka foliowego i kilkukrotnie uderzysz tłuczkiem do mięsa. Pokruszone orzechy są pysznym dodatkiem do ciast, deserów i wielu dań, np. makaronu ryżowego z woka.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Polecane