DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Azalie w roli głównej – jak stworzyć piękny ogród?
Pixabay/monika1607

Azalie w roli głównej – jak stworzyć piękny ogród?

22 czerwca 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Każdy, kto chciałby stworzyć wielobarwny ogród, powinien pomyśleć o tych roślinach. Azalie nie mają sobie równych w różnorodności kolorów. Gęste, bujne kwiaty o wyraźnym zapachu tworzą niepowtarzalny klimat. Od czego zacząć i jak je uprawiać?

Azalie należą do rodziny roślin wrzosowatych. Bez wątpienia są to jedne z najbardziej dekoracyjnych kwiatów ogrodowych. Zanim zabierzemy się za uprawę tych pięknych krzewów, warto dowiedzieć się o ich podstawowych potrzebach. Jak każda roślina, również azalie mają swoje wymagania. Jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, odwdzięczą się bujnym i pachnącym kwieciem.

Azalie i jej rodzaje

Jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Właściwie można rzec – do koloru do wyboru, ponieważ nie ma jednej uniwersalnej odmiany. W sklepie ogrodniczym każdy znajdzie odpowiednią azalię dla własnego ogrodu. Krzewy mają podobne wymagania, dlatego śmiało można zakupić je ze względu na ulubiony kolor, czy wygląd kwiatów, który najbardziej przypadł nam do gustu. Podstawową różnicą w przypadku azalii są jej wielkości. Są odmiany niskie i wysokie. Niskie osiągają do 60 centymetrów, natomiast wysokie dorastają nawet do 4 metrów. Różnica jest więc spora i wszystko zależy od wielkości ogrodu. Jeśli nie dysponujemy dużą działką, warto wybrać odmiany nisko rosnące. Taką odmianą są azalie japońskie. Paleta barw natomiast jest niemal nieograniczona i zawiera wszystkie popularne kolory. Azalie i ich uprawa Kluczem do sukcesu jest dobrze przygotowana gleba. Azalie wymagają ziemi kwaśnej. Idealnym odczynem powinien być przedział pH pomiędzy 4 a 5,5. W większości przypadków trzeba takie warunki stworzyć samemu, czyli zakwasić glebę. Jak to zrobić? Pomocny będzie kompost lub obornik. W celu przygotowania idealnego miejsca dla naszej rośliny należy przekopać ziemię z użyciem wspomnianych, naturalnych składników. Wówczas gleba nabierze odpowiedniego odczynu. Jeśli nie mamy kompostownika ani obornika, nic straconego. Można skorzystać z gotowych rozwiązań. W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne, gotowe podłoża pod azalie. Przed sadzeniem roślin wystarczy umieścić podłoże w wybranym miejscu w ogrodzie. A jak wybrać takie miejsce? Jak i kiedy sadzić azalie? Idealnym stanowiskiem dla azalii ze względu na ich płytkie ukorzenienie będzie miejsce pod drzewem. Głęboki system korzeniowy ma np. sosna, która jest doskonałym wsparciem dla tych kwiatów. Niestety rzadko zdarza się, aby w przydomowym ogrodzie rosły sosny. Warto wówczas zasadzić azalię w grupach, nie samotnie. W tym celu należy poświęcić dosyć rozległy teren, aby te miały szansę na swobodny rozrost – 1 metr odległości powinien w zupełności wystarczyć. Nie należy spulchniać i intensywnie grabić gleby w pobliżu. Rośliny te powinny mieć odpowiednio zacienione miejsce. Nie lubią dużego nasłonecznienia. Musi to być także miejsce nienarażone na silny wiatr. Warto więc wybrać bardziej osłonięty zakątek ogrodu. Co ciekawe, rośliny te można sadzić przez cały rok. Nie trzeba czekać na odpowiednią porę – można robić to od wiosny do późnej jesieni.

Minimalna pielęgnacja – piękne azalie

To, co ucieszy osoby, które nie mają zbyt wiele czasu to fakt, że azalie nie wymagają cięcia. Wystarczy pozwolić im swobodnie rosnąć, a przy minimalnym wysiłku zamienią ogród w kolorową krainę. Co ważne w pielęgnacji, aby utrzymać kwiatostany w dobrym stanie, trzeba dbać o glebę. A konkretnie podtrzymywać jej kwaśny odczyn. Wystarczy nawozić podłoże. W tym celu warto zakupić mieszanki dla roślin wrzosowatych, które nie tylko zakwaszają glebę, ale dostarczają też składników odżywczych. Te ostatnie są szczególne ważne ze względu na płytko osadzone korzenie krzewów, które nie dają rady pobierać ich bezpośrednio z gleby. Zatem specjalny nawóz będzie w tym przypadku nieoceniony. Jego stosowanie nie musi być częste – wystarczy dostarczyć go roślinie wiosną i z początkiem lata. Azalie nie wymagają intensywnego podlewania. Rośliny te nie lubią stojącej wody. Wystarczy lekko wilgotna gleba. Podczas umiarkowanych opadów można zrezygnować z dodatkowego podlewania. Podczas gorącego lata można dodatkowo zabezpieczyć korzenie przed szybkim wysychaniem, rozsypując na podłożu ściółkę z kory sosnowej lub torfu. Dzięki temu woda będzie wolniej parować. W trakcie upałów można także zraszać koronę krzewu z kwiatami. Również przed zimą zalecane jest zabezpieczenie korzeni. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki, po intensywnym podlaniu na podłożu należy rozłożyć warstwę kory (sprawdzą się też liście). To wystarczy, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. Ze względu na to, że azalie nie wymagają wokół siebie zbyt dużo zabiegów, warto rozważyć ich większą ilość w ogrodzie. W zamian za odpowiednią glebę wzbogacą nasz ogród o ferię barw.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy