Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Bez tego cukinie nigdy nie dadzą dużych plonów. Najważniejsze są 3 zasady
Adam Moskal
Adam Moskal 08.03.2023 17:30

Bez tego cukinie nigdy nie dadzą dużych plonów. Najważniejsze są 3 zasady

Cukinia
canva/romiri, Getty Images

Cukinia jest warzywem o stosunkowo niskim poziomie trudności w uprawie. By rośliny cukinii wydawały dużo owoców, trzeba spełnić kilka warunków. Niżej zdradzamy najważniejsze z nich. 

Dobrze nasłonecznione stanowisko

Słońce jest bardzo ważne dla cukinii, choć roślina ta dobrze radzi sobie także w półcieniu. Niestety zacienione stanowiska sprawiają, że cukinia zawiązuje mniej kwiatów żeńskich - a to właśnie z nich tworzą się później owoce. 

Dodatkowo zacienienie powoduje, że roślina wolniej wysycha po deszczu czy porannej rosie. To z kolei sprzyja występowaniu chorób grzybowych, które mogą nieść prawdziwe spustoszenie. W cieniu przebywa także więcej ślimaków nagich, które chętnie konsumują cukinie, szczególnie młode rośliny, kwiaty oraz pojawiające się owoce. 

Żaden nawóz z pokrzywy czy drożdży, ten specyfik jest 100 razy lepszy. Każda roślina wypuści nowe pędy i liście

Zadbaj o żyzną glebę

Mimo iż cukinia wyrasta w gruncie ubogim w substancje odżywcze, jej zdrowie nie jest najlepsze. Wtedy wytwarzane przez nią owoce są w bardzo małych ilościach i są zauważalnie mniejsze. Dlatego tak ważna jest żyzna ziemia, bogata w próchnicę. 

Cukinie najlepiej rosną w glebie nawożonej obornikiem. Wcale nie musi być świeży, doskonałą alternatywą jest obornik w granulkach. Nie wydziela on zapachu, nie zawiera nasion chwastów i jest bardzo łatwy w przechowywaniu. Gleba do uprawy cukinii powinna mieć pH na poziomie 6-7. 

Projekt bez tytułu (16).png
canva/Virginie Lobel, Getty Images

Ochraniaj cukinie przed ślimakami

Ślimaki nagie, pozbawione skorupki, są największym wrogiem każdej cukinii - szczególnie młodej. Nowe roślinki są jeszcze bowiem delikatne, przez co są łatwym kąskiem dla wygłodniałych ślimaków. W jedną noc są w stanie spożyć calutką roślinkę do korzeni. Po podrośnięciu roślina twardnieje i nie jest tak łatwo do pogryzienia przez ślimaki. Nie należy jednak tracić wtedy czujności. 

Ślimaki nie konsumują pędów i liści kilkutygodniowych roślin, jednak cały czas uwielbiają podgryzać kwiaty oraz zawiązki owoców. Dlatego warto zaopatrzyć się w pułapki na ślimaki, a także poczytać na temat naturalnych środków odstraszających ślimaki, o których już pisaliśmy. 

Tagi: Ogród