Ogród jest miejscem, w którym uprawiane są rośliny. Służy on nie tylko do uprawiania roślin spożywczych, ale także do spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknych drzew, kwiatów i krzewów. Ogrody były nieodłączną częścią zamków, pałaców czy też świątyń. Nierzadko w ogrodach znajdują się zbiorniki wodne, takie jak sadzawki czy stawiki.
Ogrody mogą być małe lub duże, nowoczesne, bądź rustykalne, kwietne lub warzywne. Ich wygląd i cel mogą być dowolne. Muszą jednak być zagospodarowane przez człowieka. Dlatego nawet przepiękne pola czy łąki pełne kwiatów, krzewów i drzew – bez ingerencji człowieka nie mogą być nazywane ogrodem. Wynika z tego, że ogród jest efektem planów, starań i nierzadko bardzo ciężkiej pracy. Uprawianie ogrodu jest także formą hobby, odprężeniem po trudnym dniu w pracy, chęcią obcowania z przyrodą, a także możliwością stworzenia czegoś naprawdę pięknego.
Ogrody mogą być zaaranżowane w wielu stylach, a także mieć różne zastosowanie. Ogród japoński cechuje się harmonią, prostotą i elegancją. Ogród angielski jest niezwykle naturalny i romantyczny. Równo strzyżone drzewa i krzewy można spotkać w ogrodach francuskich. Krajobraz górski przypominać mają ogrody skalne.
Ogród sensoryczny ma za zadanie oddziaływać na zmysły. Ogród botaniczny urządzony jest w celu uprawy roślin różnych stref klimatycznych, a także roślin chronionych. Prowadzi się w nim także badania naukowe. Ogród zimowy znajduje się na całkowicie przeszklonym tarasie, przez co można z niego korzystać przez cały rok. Ogród deszczowy jest niezwykle ekonomiczny. Zbiera on bowiem wodę deszczową, a następnie oddaje ją do ekosystemu.
Nowoczesne ogrody zwykle czerpią z prostoty ogrodów azjatyckich. W nowoczesnych ogrodach stawia się architekturę, a roślinność spada na drugi plan. W takich ogrodach zazwyczaj spotykane są proste ścieżki, murki pasujące stylem do budynku, a także dokładnie przycięte krzewy i żywopłoty. Zazwyczaj stawia się na rośliny, które będą zdobić ogród przez cały rok. W tym celu najczęściej wybierane są m. in.: tuje, bukszpany, a także przeróżne trawy ozdobne.
Pokaż więcej
Lawenda zajmuje wyjątkowe miejsce w polskich ogrodach. Co roku cieszy nas swoimi kolorami i wyjątkowym, charakterystycznym aromatem. Zapytaliśmy Was, czy macie ją w ogrodzie. Podesłane zdjęcia nas zachwyciły.Niektórzy już wzięli się za suszenie lawendy, a inni nadal cieszą się jej pięknymi kwiatami. Jak można je wykorzystać? Zobaczcie rośliny z polskich ogrodów i poznajcie niezwykłe właściwości lawendy.
Lubisz borówki? Z pewnością tak. Mało kto ich nie lubi. Niestety ich pielęgnacja jest dla wielu ogrodników tajemnicą. Czy borówki wymagają szczególnej pielęgnacji? Niekoniecznie. W tym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości na temat borówek.Na czym one polegają? Otóż wielu ogrodników nie wie o tym, że aby borówki rosły poprawnie, należy wykonywać jeden zapomniany zabieg. To właśnie od pozwala im prawidłowo rosnąć i zwielokrotnia plony.
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak urozmaicić swój ogród? Ja wielokrotnie. Eksperymentowałem z wieloma kwiatami w swoim ogrodzie, aż doszedłem do wniosku, że piękno tkwi w prostocie. Zamiast sadzić egzotyczne rośliny, postanowiłem zszokować wszystkich kolorem mojego ogrodu.Pewnie zdążyliście się już domyślić, że mój ogród to istna kwiatowa łąka. Jest ona o tyle niezwykła, że dominuje na niej błękit, czyli kolor, który w polskich ogrodach spotykany jest niezwykle rzadko. Moi sąsiedzi wprost nie mogą się napatrzeć na moje podwórko.
Mamy wiele pomysłów na wykorzystanie czosnku w kuchni, bo to jeden z najczęstszych dodatków do wielu potraw. Jest tak intensywny, że może całkiem zmienić ostateczny smak dania. Czosnek jest też niezwykle zdrowy, chętnie sięgamy po niego w chorobie.Nie dziwi więc fakt, że czosnek lubią też rośliny, a dokładnie jego łupiny. Ile razy obieramy czosnek, zostawmy łupiny, bo możemy je później użyć.
Piwonie to piękne kwiaty, które wymagają specjalnego traktowania. Należą one do rodziny bylin o bardzo wyrazistym, intensywnym zapachu. Uważane są za dosyć wymagające w uprawie, jednakże z nadwyżką odwdzięczają się za trud włożony w ich pielęgnację.Co musicie wiedzieć pielęgnacji piwonii? Wbrew pozorom nie tak wiele, jak Wam się wydaje. W tym artykule przedstawimy Wam, dlaczego jesienne nawożenie piwonii jest tak ważne oraz jak powinno ono przebiegać, aby piwonie zakwitły na wiosnę piękniej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Trawnik wymaga naszej troski przez cały rok. Jeśli przygotujemy go już teraz, na wiosnę będzie bujny, zielony i pozbawiony chwastów. Metodę na idealny trawnik zdradził mi dziadek. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko niechciany roślin, ale również mchu.Kondycja trawnika zależy od tego, jak dbamy o niego przez cały rok. Jedną z przyczyn złej kondycji trawy jest zbyt duże zakwaszenie ziemi. Zdradzę, jak sobie z nim poradzić.
Kompost przez wielu ogrodników nazywany jest „czarnym złotem”. Nazewnictwo to jest w pełni uzasadnione. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki powinien być idealny nawóz, kompost spełnia jego rolę fenomenalnie.Dlaczego tak jest? Cóż, kompost to naturalny, organiczny nawóz, który wykonany jest w całości z opadów, dzięki czemu jest proekologiczny. Ponadto doskonale nadaje się od użyźniania roślin i ziemi w ogrodzie. Pytanie tylko, czy lepiej stosować go na ciepło, czy na zimno?
Dzika róża to bardzo interesująca roślina, która wiele lat temu zdobiła wiele przydomowych ogrodów. Jej aspekt estetyczny to jedynie pewna wypadkowa. Dzika róża wykorzystywana była do przygotowywania prozdrowotnych przetworów, nalewek i aromatycznych naparów. Z biegiem czasu jednak coraz mniej osób ma ją w ogrodzie, a szkoda. Jest niezwykle zdrowa i przyda się szczególnie jesienią i zimą. Może warto przywrócić jej popularność?
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na grzyby. Jedni je kochają, drudzy nie znoszą, a mimo to grzybobranie wciąż zyskuje coraz więcej zwolenników. Moim zdaniem tradycja grzybobrania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.Pasje do grzybobrania zaszczepił u mnie mój dziadek. To on nauczył mnie wszystkiego o grzybach i zdradził sekret, o którym dzisiaj Wam opowiem. Będziecie zdziwieni, jak szybko wrócicie do domu z całym koszem pysznych grzybów.
Mamy jesień, a to idealny moment, żeby skorzystać z jej darów. Pierwsze liście zaczynają spadać z drzew, a wśród nich powoli możemy szukać kasztanów. Orzech są fantastycznym rekwizytem do zabawy z dziećmi, ale przydadzą się też w ogrodzie.Kasztany mają mnóstwo niezwykłych właściwości. Mogą odstraszyć pająki, które zaczynają szukać schronienia w naszych domach. Jak wykorzystać je w ogrodzie?
Róże są niezwykłą ozdobą w ogrodzie. Jednak przed nadejściem zimy potrzebują specjalnej opieki. Kwiaty musimy przygotować na zimę. Inaczej nie przetrwają chłodniejszej części roku. Jak to zrobić?Październik zapowiada się piękny, ale to nie oznacza, że temperatura nadal będzie tak wysoka, jak we wrześniu. Róże na zimę musimy przygotować, zanim ziemia zacznie zamrażać. Podpowiemy kiedy się za to zabrać i jak to zrobić.
Jesień to pora na zbiór gruszek i jabłek. Wielu ogrodników nie wie jednak w jakim terminie najlepiej zbierać te owoce. Okazuje się, że termin nie jest tutaj przypadkowy. W tym artykule przestawimy wam, kiedy najlepiej zrywać gruszki i jabłka.W ogrodnictwie panuje popularny mit, że należy zbierać tylko idealnie dojrzałe owoce. Jak wiadomo, to właśnie ona stają się przekąską dla licznych insektów, a często przespanie terminu zbierania gruszek i jabłek o kilka dni może prowadzić do istnej katastrofy.
Polskie ogrody zdobią naprawdę różne okazy. W różnych porach roku możemy cieszyć się innymi kwiatami. Zapytaliśmy, jakie najczęściej zdobią Wasze ogrody. Mamy kilka okazów na podium. Które kwiaty znalazły się w pierwszej trójce?Sporo roślin powoli szykuje się na chłodniejszą część roku. Jednak część kwiatów nadal cieszy nasze oczy. Zdecydowanie Wasze zdanie na temat najlepszych okazów, było powiązane z panującą na zewnątrz porą roku.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Jednak niektóre pyszne i jadalne okazy można pomylić z tymi trującymi. Wiele osób problem ma z kanią, która ma naprawdę sporo niejadalnych odpowiedników. Jak ją rozpoznać?Trujące grzyby mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Muchomor sromotnikowy to nie jedyny trujący okaz, który przypomina kanię. Na szczęście uwielbianą przez grzybiarzy kanię wyróżnia kilka szczegółów. Sprawdź, czy potrafisz ją rozpoznać.
Jesiennie prace w ogrodzie wiążą się z tworzeniem sporej ilości odpadów. Pozostałości krzewów, drzew, liści – wszystko to zalega na naszych działkach. Co z tym zrobić? Oczywiście powinniśmy zutylizować wszelkie gałęzie, liście i trawy jako odpady zielone.Czy jednak rzeczywiście tak robimy? Mimo nagłaśniania sprawy dbania o środowisko wciąż wiele osób pali gałęzie, liście i trawy, czyli pozostałości po jesiennych porządkach w ogrodzie. Czy palenie gałęzi jest w ogóle legalne?
Wrzosy są niekwestionowanym symbolem jesieni. Wprowadzają do ogrodu masę kolorów. Możemy wybrać białe, różowe, a nawet intensywnie fioletowe. Idealnie sprawdzą się, kiedy wiele roślin powoli przechodzi w stan wegetacji. Jak przedłużyć kwitnienie wrzosów?Wrzosy jesienią intensywnie kwitną. Mogą cieszyć nas swoimi kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy odpowiednio je podlewać. Moja babcia zdradziła mi, jaka woda jest dla nich najlepsza. Zdradzę, co działa na wrzosy.
Papryka to jedno z bardziej popularnych warzyw w kuchni i jedna z częściej uprawianych roślin w ogrodach. Czy może ona czymkolwiek zaskoczyć wprawnego ogrodnika? Oczywiście, że tak, czego dowodem jest jej specyficzny gatunek.Wygląd tej nietypowej papryki wprawia w osłupienie nawet doświadczonych ogrodników. Przecież ta papryka wygląda dosłownie jak ludzki ząb. Czy to normalne zjawisko, czy też mamy do czynienia z anomalią? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Mamy już kalendarzową jesień. Niedługo na zewnątrz zrobi się chłodniej. Jednak to nie oznacza końca zbiorów. Właśnie teraz możemy cieszyć się Wieloma fantastycznymi ziołami i owocami. Co powinno zwrócić naszą uwagę w czasie spacerów?Jesienne zbiory będą obfite przede wszystkim w owoce. Wiele z nich dojrzewa właśnie teraz.
Dbanie o odpowiednią jakość ziemi w ogrodzie jest niezwykle ważne. Od jej stanu i jakości zależą w głównej mierze nasze plony. Na nic zda się dobór idealnego stanowiska pod uprawę, jeśli jakość ziemi, w której sadzimy nasze rośliny, będzie niska.Nie ulega wątpliwości, że o ziemię w ogrodzie trzeba dbać. Jak robić to poprawnie? Okazuje się, że wystarczy regularnie na jesień stosować tę jedną metodę, aby nasza ziemia w ogrodzie znacznie dłużej była żyzna i wydała w przyszłym roku bogaty plon.
W jaki sposób utylizujecie ścieki? Posiadacie przydomową oczyszczalnię ścieków, korzystacie z szamba, czy z kanalizacji? Jeśli wykorzystujecie szambo, mamy dla Was złe wieści. Gminy rozpoczynają ich kontrole.Kontrola szamba ma na celu sprawdzenie, czy jest ono regularnie oczyszczane. Istnieje bowiem przypuszczenie, że wiele gospodarstw domowych posiada nieszczelne szambo i nie regularnie je opróżnia. Poznajcie więcej informacji na ten temat.
Sezon grzybowy co roku przyciąga do lasów tysiące zwolenników grzybobrania. Niestety wielu z nich, zwłaszcza początkujących grzybiarzy, kompletnie nie wie, jak należy zachowywać się w lesie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zaśmiecanie lasu, czy zbyt głośne zachowanie.Do każdej wyprawy na grzyby należy się odpowiednio przygotować. Długie spodnie, wysokie buty oraz szczelna kurtka, to podstawa bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Dlaczego to takie ważne? Cóż, jeśli nie chcecie zostać zaatakowani przez leśne insekty, lepiej zwróćcie uwagę na leśną etykietę.
Mieszkańcy województwa małopolskiego muszą uważać w czasie spacerów. Otrzymali alert RCB. W lasach i na łąkach pojawią się jasno-zielone kostki o mocnym zapachu zgniłej ryby. Kostki mogą kusić zwierzęta domowe. Co to takiego?Kosteczki będą zrzucane z samolotów w okolicznych lasach już dzisiaj. Natomiast w parkach zostaną rozłożone ręcznie. To szczepionka na wściekliznę przeznaczona dla lisów. Poniżej wyjaśniamy więcej.
Właśnie zbliża się sezon zbiorów tych owoców. Są nieocenionym źródłem witaminy C w sezonie grypowym, a kiedyś każda szanująca się babcia miała słoik konfitury z pigwy w swojej spiżarni. Jednak kiedy możemy zacząć zbiory pigwy?Pigwa jest jednym z nielicznych owoców, który zbieramy naprawdę późno. Odpłaca nam się jednak wybornym smakiem. Zdradzamy, kiedy jest najlepsza pora na zbiór tych owoców i czy niedojrzałe pigwy mają szanse, aby dojść w koszyku w domu.
Tuje to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych. Uprawiamy je zarówno w formie niskich, precyzyjnie przystrzyżonych kuli, jak i w formie wysokich, pnących się niczym świerki krzewów. Niezależnie od sposobu uprawy, tuje to krzewy, bez których trudno wyobrazić sobie ogród.Czy jednak wiesz, jak poprawnie pielęgnować tuje? Jesień to szczególny czas dla tui. Końcem września warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, aby przygotować tuje na chłodniejszy okres w roku. Krzewy te odwdzięczą się Wam pięknym wzrostem w następnym sezonie.
Kwiaty z tego drzewka zdobią nasz ogród na wiosnę. Zdecydowanie warto zastanowić się nad magnolią w ogrodzie. Jeśli mamy już jedno drzewko, możemy je samodzielnie rozmnożyć. Moja mama zdecydowała się na ten zabieg.Rozmnożone magnolie naprawdę szybko zaczynają puszczać pierwsze kwiaty. Ogród mojej mamy wygląda zachwycająco, kiedy rośliny zaczynają kwitnąć. Poniżej zdradzę jej sekret.
Z czym kojarzy Wam się wrzesień? Pesymiści powiedzą, że z końcówką lata i początkiem chłodnej jesieni. Optymiści szansy na szczęście będą upatrywać w złotobrązowych liściach oraz sezonie grzybowym. Niestety pewne wydarzenia mogą pokrzyżować im plany.Sezon na grzyby w pełni – to nie ulega wątpliwości. Zmienna pogoda powoduje, że grzybów w lasach jest od zatrzęsienia. Tymczasem nadleśnictwo wydaje druzgocący komunikat. Czy mamy do czynienia z paranoją, czy też ochroną naszego zdrowia i życia? Czy zakaz grzybobrania w ogóle ma sens?
W ogrodzie możemy spotkać się z różnymi szkodnikami. Spore straty mogą wyrządzić mszyce, przędziorki, ale również krety i nornice. Te ostatnie mogą podjadać korzonki, zrywać korę z drzew i doszczętnie niszczyć plony. Jak się ich pozbyć?Nornice możemy pomylić z innymi szkodnikami buszującymi w naszym ogrodzie. Jak je rozpoznać? Wyjaśniamy poniżej.
Sezon na kleszcze się nie skończył. Właśnie zaczyna się drugi okres ich wzmożonej aktywności. Właśnie we wrześniu pojawia się ich więcej. Na szczęście jest prosty sposób na kleszcze. Wystarczy jeść jeden produkt.Do jednych kleszcze lgną, kiedy od innych trzymają się z daleka. Okazuje się, że wpływ może mieć na to nasza dieta. Nie tylko skutecznie odstraszymy kleszcze, ale i wzmocnimy naszą odporność. Niżej zdradzę więcej.