DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Bielinek kapustnik w ogrodzie? Sprawdź jak się go pozbyć
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/jeonsango

Bielinek kapustnik w ogrodzie? Sprawdź jak się go pozbyć

10 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Bielinek kapustnik to rodzaj motyla z rodziny bielinkowatych. Wyróżnia się charakterystycznym kremowobiałym kolorem skrzydeł i ciemnobrązowymi lub czarnymi elementami na rogach. Samice tego gatunku mają dodatkowo czarne plamki. Dzięki temu łatwo rozróżnić osobniki męskie i żeńskie. Ich rozpiętość skrzydeł dosięga do ponad 6 centymetrów.Niestety mimo swojej urody jest dość znanym i uciążliwym szkodnikiem. Żeruje na warzywach kapustnych, zjadając liście. Bardziej powinniśmy obawiać się jednak gąsienic bielinka niż dorosłych egzemplarzy. Atakują nie tylko różne rodzaje kapusty, ale i jarmuż, kalafior, brokuły, kalarepę, a nawet rzepak i gorczycę. Upodobały sobie także niektóre rośliny ozdobne, głównie nasturcję. Jeśli mamy w swoim ogródku wymienione rośliny – warto zacząć je obserwować.

Jak żeruje bielinek kapustnik?

W ciągu roku w ogrodzie potrafią przewinąć się nawet trzy pokolenia. Pierwsze z nich pojawia się w maju lub czerwcu. Wówczas bielinek kapustnik składa jaja na chwastach i innych dzikorosnących roślinach. Drugie pokolenie wkracza od lipca do września, kiedy to składa swoje jaja na roślinach kapustnych. Czasami pojawia się też trzecie – w okolicach października. Gąsienice tego motyla rosną do około 45-50 milimetrów długości. W wyglądzie są żółtozielone lub niebieskawozielone. Mają czarne plamki i żółtą pręgę na grzbiecie. Wgryzają się w liście, zjadając blaszkę, a pozostawiając nerwy. Po tym łatwo rozpoznać, jaki szkodnik zaatakował naszą kapustę. Jest to bardzo inwazyjny owad, ponieważ jedna samica składa nawet do 500 jaj. W ten sposób musimy liczyć się z inwazją. W przypadku braku interwencji – trzeba liczyć się z utratą całej uprawy.

Bielinek kapustnik – jak bronić ogrodu?

Najlepszą metodą zapobiegawczą dla pojawienia się bielinka jest regularne odchwaszczanie. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się jaj pierwszego pokolenia. Pieląc, należy bacznie obserwować uprawę, czy nie pojawiają się gąsienice. Jeśli jednak mimo starań w ogrodzie widać pierwsze osobniki – trzeba interweniować. Najlepszym sposobem jest zastosowanie specjalnego preparatu, dostępnego w sklepach ogrodniczych, który jest bogaty w odpowiednie składniki do zwalczania bielinka. Należy jednak zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta. Wiele środków chemicznych na bielinka kapustnika działa w określonej temperaturze – trzeba tego pilnować. Oprysk jest szybki i skuteczny. Możemy również znaleźć wiele naturalnych preparatów bez szkody dla warzyw. Zawsze jednak po takich zabiegach zalecane jest ich dokładne mycie po zbiorze.

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy