DomekIOgrodek.pl
Budleja Dawida

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/kie-ker

Budlleja Dawida – krzew przyciągający piękne motyle

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ta roślina ozdobna mieni się kolorami oraz roztacza przyjemny zapach. Budleja Dawida, zwana jest inaczej motylim krzewem, ponieważ gromadzi wokół siebie różne gatunki motyli. Te wraz z barwnymi kwiatami tworzą niezapomniany spektakl w każdym ogrodzie.

Budleja Dawida jest krzewem uprawianym na całym świecie. Swoje korzenie ma w Chinach i Japonii. Roślina wydziela nektar o intensywnie słodkim zapachu, który wabi do siebie barwne motyle. Dlatego też potoczna nazwa to motyli krzew. Zakwita on okazałymi kwiatostanami, które rosną całymi kiśćmi. Trudno przejść obok niego obojętnie.Budleja ma wiele odmian o różnych kolorach kwiatów. Są kwitnące na różowo, purpurowo, fioletowo, biało. Są także odmiany rodzące niemal czarne kwiatostany, a także niebieskie, czy różowopomarańczowe. Liście krzewu są pokryte charakterystycznym meszkiem. W polskich warunkach roślina dorasta do 2-3 metrów wysokości. Wciąż ewoluuje i co jakiś czas pojawiają się nowe odmiany. Istnieją także budleje miniaturowe, które nie przekraczają 80 centymetrów wysokości. Te można uprawiać również w donicach.

Budleja Dawida – uprawa w ogrodzie

Roślina nie jest wymagające, lecz przede wszystkim lubi ciepło. Należy wybrać dla niej miejsce słoneczne i w miarę możliwości zasłonięte przed wiatrem. Gleba powinna być dosyć przepuszczalna, giniasto-piaszczysta. Takie podłoże łatwo się nagrzewa, co sprzyja rozwojowi. Aby krzew jak najlepiej przyjął się w gruncie, warto wybrać co najmniej roczną lub dwuletnią sadzonkę. Najlepsza pora do zasadzenia to kwiecień. Wiosna to także czas, kiedy budleja Dawida może być atakowana przez mszyce. Wówczas należy wykonać oprysk specjalnym preparatem, który szybko rozprawi się z owadami. Sadzonka powinna mieć czas na ukorzenienie i rozpoczęcie kwitnienia.

Budleja Dawida – jak pielęgnować i ciąć motyli krzew?

Cięcie pielęgnacyjne budlei wykonujemy dopiero następnego roku po sadzeniu. Od tej pory należy przycinać krzew każdego roku. Usuwamy słabe i uszkodzone gałązki, a także skracamy wszystkie pędy. To odmładza roślinę i nadaje ładny kształt. Im więcej krzew ma pędów, tym uboższe jest kwitnienie. Dlatego należy je regularnie przycinać. Na roślinach kilkuletnich skracamy je do wysokości jednego metra, a nawet krócej. Częste cięcie nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie.Roślina kwitnie latem, w lipcu lub sierpniu. W tym czasie potrzebuje intensywnego podlewania. Aby woda nie parowała za szybko z podłoża, można je wysypać korą, która zabezpieczy korzenie przed szybką utratą wilgoci.Nawożenie budlei Dawida wpływa na lepszy rozwój. Wiosną i wczesnym latem – do mniej więcej połowy czerwca warto zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym na bazie azotu. Natomiast wraz ze zmianą pór roku, zmieniają się także potrzeby krzewu. W późniejszych miesiącach, lecz nie później niż do września nawozimy budleję mieszanką fosforowo-potasową. Przed zimą nie należy także już przycinać krzewu. Na zimę trzeba krzew dobrze zabezpieczyć. W tym celu trzeba wysypać na podłoże grubą warstwę ściółki. Nasady pędów z kolei należy przysypać kopcem kory lub ziemi na wysokość 30 centymetrów. Młode okazy warto przykryć przewiewną włókniną. Również krzewy uprawiane w pojemnikach powinny przezimować w temperaturze nie wyższej niż około 7°C. Rośliny można odkryć i odkopać w maju, kiedy już nie wrócą wiosenne przymrozki.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >