Cichopek zapytała czy gotowanie na kuchence gazowej szkodzi zdrowiu. Odpowiedzieli jej eksperci
W wielu Polskich domach nadal znajdziemy kuchenki gazowe, jednak w nowy budownictwie coraz częściej pojawiają się płyty indukcyjne. Katarzyna Cichopek zapytała o kuchenki gazowe w programie „Pytanie na śniadanie”.
W niektórych krajach powoli odchodzi się od kuchenek gazowych. Zastępują je bardziej ekologiczne rozwiązania. Jednak czy gotowanie na gazie rzeczywiście może szkodzić naszemu zdrowiu?
Czy kuchenki gazowe znikną?
Kuchenki gazowe powoli są wypierane przez płyty indukcyjne i kuchenki elektryczne. Mimo to w wielu domach nadal pojawia się gaz. Mówi się nawet, że na gazie gotuje się inaczej, a pozostałe rozwiązania to już nie jest to samo.
Coraz częściej mówi się o konieczności pozbycia kuchenek gazowych z polskich domów. Niektóre kraje podjęły decyzję, że nowe budynki nie będą podłączane do instalacji gazowych. To sprawi, że inne rodzaje sprzętów staną się koniecznością.
Jednym z miejsc, w którym pojawiła się taka decyzja, jest Stan Nowy Jork. Tam od 2026 roku nowe budynki nie będą już podłączane do instalacji gazowych. Jednak czy to prawda, że kuchenki gazowe mogą nam szkodzić? Zapytała o to Katarzyna Cichopek.
W Europie powoli znikają kuchenki gazowe
Nie tylko w Stanach Zjednoczonych podjęte zostały takie decyzje. W Holandii i Dani już teraz nowe budynki nie są podłączane do instalacji gazowych. Jednak dlaczego podjęte zostały takie decyzje? O bezpieczeństwo związane z używaniem kuchenek gazowych zapytała Katarzyna Cichopek.
- W butlach gazowych nie jest jeden konkretny składnik chemiczny. Jest to mieszanina różnych związków. Głównie propan zmieszany z butanem, czyli węglowodory, ale również pewne związki chemiczne, pewne domieszki, które są celowo, bądź mniej celowo służące temu, żeby były bardziej wyczuwalne - odpowiada w „Pytaniu na śniadanie” Mateusz Bereźnicki, chemik z Centrum Nauki Kopernik.
Dzięki temu, że gaz jest bardziej wyczuwalny, łatwiej jest go wykryć w razie przecieku. Warto jednak pamiętać, że w czasie spalania gazów powstają najróżniejsze związki chemiczne. Czy mogą one zagrażać naszemu zdrowiu?
Czy kuchenki gazowe mogą nam szkodzić?
W czasie spalania gazu w kuchenkach gazowych wytwarza się tlenek węgla 2, który zwany potocznie jest czadem. Jest bardzo niebezpieczny, kiedy wentylacje nie są najlepsze. Mogą powstawać też inne związki chemiczne.
Mateusz Bereźnicki, chemik z Centrum Nauki Kopernik zauważa, że nawet przy wyłączonej kuchence może pojawiać się metan, który również jest niebezpieczny. To oznacza, że kuchenki gazowe są szkodliwe, nawet jeśli nie są włączone. Ekspert jednak uważa, że nie nie należy tego zbytnio demonizować. Przy zadbaniu o odpowiednią wentylację tych niebezpiecznych substancji nie będzie unosiło się w kuchni zbyt wiele.
Zobacz także:
- Najlepsza odżywka, jaką możesz podlać grudnika. Odżyje i wypuści mnóstwo nowych kwiatów
- Eksperci przestrzegają przed używaniem takiego papieru toaletowego. Mówią, co z nim nie tak
- Ksiądz ogłosił zaskakujący cennik za wizytę domową po kolędzie