Kuchnia to pomieszczenie służące przygotowywaniu rozmaitych potraw, znajdujące się w każdym w domu lub mieszkaniu. Może mieć różną wielkość i wyposażenie – w skrajnych przypadkach kuchnia może jedynie umownie stanowić wydzieloną część obiektu, jednak zwykle jest to pomieszczenie osobne. Trzeba przy tym podkreślić, że w wielu przypadkach współczesne budownictwo łączy kuchnię z jadalnią, lub nawet z salonem – jest to wówczas pokój z aneksem kuchennym.
Wyposażenie kuchni może w dużej mierze zależeć od jej wielkości, jednak standardem w krajach europejskich jest kran z dostępem do bieżącej wody (ciepłej i zimnej), lodówka, piekarnik (także: „kuchnia wolnostojąca” czy „kuchenka”), szafy i regały na przybory kuchenne czy blat kuchenny. Opcjonalnie wyposażenie kuchni stanowić może także kuchenka mikrofalowa („mikrofalówka”) czy zmywarka.
Pytanie „jak urządzić kuchnię?” zadają sobie wszystkie osoby które kupują mieszkanie, budują dom, czy po prostu zastanawiają się nad generalnym remontem. Planując kuchnię naszych marzeń powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakim stylu chcielibyśmy ją widzieć. Warto przy tym mieć na względzie styl wnętrz pozostałych, jak i sam styl architektoniczny budynku.
Aranżacja kuchni zależy zatem od naszych upodobań. Modne kuchnie dzisiaj urządzane są przede wszystkim w stylu skandynawskim czy klasycznym, które zapracowały już sobie na miano ponadczasowych. Nie do przecenienia jest także styl eklektyczny, industrialny czy minimalistyczny. Osoby ceniące sobie drewno z całą pewnością pokochają styl rustykalny.
Jeśli zaś chodzi o najmodniejsze kolory kuchni, to na popularności zaczynają zdobywać odważne połączenia mocnych, jaskrawych kolorów, z kolorami pastelowymi i delikatnymi. Przykład może stanowić połączenie różu z czernią, czy czerwieni z écru.
Bez względu na to jak będzie wyglądać nasza kuchnia, powinniśmy pamiętać, że to wyposażenie kuchni pozwoli nam na jej właściwe użytkowanie, a nie sam wygląd. Dodatki dobierzmy zatem wedle własnych preferencji i w zgodzie z obranym wcześniej stylem aranżacji. Więcej zaangażowania powinniśmy jednak włożyć w zakup właściwego sprzętu AGD.
Podstawę wyposażenia kuchni stanowi oczywiście lodówka. Bez względu na jej rozmiary czy wygląd zewnętrzny, powinno zależeć nam na tym, by klasa energetyczna lodówki była wysoka, najlepiej A+++ - świadczyć to będzie o jej energooszczędności, co będzie miało pożytek nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego portfela.
Do pozostałego sprzętu AGD w jaki warto wyposażyć kuchnię zaliczymy piekarnik czy zmywarkę. Zapomnieć nie możemy także o odpowiednich meblach kuchennych, w których pomieścimy wszystkie nasze przybory kuchenne – noże, widelce, łyżki, garnki patelnie i wszystkie inne sprzęty, które pozwolą nam na stworzenie wielu przepysznych dań.
Pokaż więcej
Suszenie grzybów to tradycyjny sposób ich przechowywania, który pozwala na długie korzystanie z leśnych darów, jednak czasem zdarza się, że suszone grzyby pleśnieją. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn tego zjawiska może być kilka, a większość z nich wynika z niewłaściwej techniki suszenia lub przechowywania.
Kawa z masłem, znana również jako bulletproof coffee, zyskała popularność jako element diety ketogenicznej oraz sposób na zwiększenie energii i poprawę koncentracji. Dodanie do porannej kawy masła, zwłaszcza tego wysokiej jakości, bogatego w tłuszcze nasycone, ma na celu dostarczenie organizmowi długotrwałej energii, bez nagłych spadków poziomu cukru we krwi.
Kiszenie ogórków nie zawsze wychodzi tak, jak byśmy tego chcieli. Jednym z częstych problemów, z którymi spotykają się domowi kucharze, są mętne ogórki oraz pojawiający się gaz w słoikach. Znam kilka przyczyn tego zjawiska oraz domowe sposoby, jak uniknąć takich problemów.
Kamień w czajniku to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie tylko wpływa on na estetykę urządzenia, ale także na smak przygotowywanych napojów. Przez lata testowałem różne metody usuwania osadu, aż w końcu odkryłem prosty i skuteczny sposób z wykorzystaniem Coca-Coli. Chciałbym podzielić się z Wami tym odkryciem, ponieważ jest to metoda łatwa do zastosowania w domowych warunkach.
Zawsze fascynowała mnie sztuka tworzenia domowych przetworów z naturalnych składników. Ostatnio, podczas spaceru po malowniczych polskich łąkach, natrafiłem na krzewy dzikiej róży pełne soczystych owoców. Pomyślałem wtedy: dlaczego by nie przygotować domowych przetworów z róży?
Magnesy na lodówkach to popularny element dekoracyjny w wielu domach. Służą nie tylko jako ozdoba, ale też jako praktyczny sposób na przypinanie notatek czy list zakupów. Okazuję się, że mogą one mieć negatywny wpływ na nasz sprzęt. W związku z tym postanowiłem zgłębić temat i sprawdzić, czy rzeczywiście warto usunąć magnesy z lodówki.
Miód to produkt, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Jest bardzo zdrowy i niezwykle smaczny, pasuje do wielu dań, a do tego ma długi termin spożycia i można go przechowywać nawet przez dłuższy czas.Tu jednak zaczyna się problem. Gdzie przechowywać miód, by na długo zachować jego walory smakowe oraz właściwości lecznicze? Zazwyczaj wybór pada na szafkę kuchenną, czy to jednak dobry pomysł? Ekspert wyjaśnia.
Niektóre rośliny uprawiamy ze względu na ich wygląd, inne na walory smakowe. Jak się okazuje, niektóre gatunki łączą w sobie te dwa atuty - stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu, ale mogą też wylądować na… talerzu.Wartości kulinarne oraz estetyczne łączy w sobie juka ogrodowa. To chętnie uprawiana roślina w naszych ogrodach, chociaż nie każdy wie o jej niezwykłych właściwościach i szerokich możliwościach zastosowania. Przekonaj się, jak można wykorzystać jukę w kuchni.
Wśród wielu chwastów, które możemy znaleźć naszych ogrodach, są te mnie i bardziej przydatne. Kilka z nich to jednak prawdziwe bomby witaminowe, które zdecydowanie nie powinny być nazywane tym przykrym określeniem.Należą do nich między innymi pokrzywy. O jej właściwościach prozdrowotnych i licznych zastosowaniach można by pisać godzinami, ale tym razem przedstawimy wam ciekawe dania, które można z niej przygotować.
Już niedługo początek sezonu ogórkowego. Oznacza to, że możemy się spodziewać dosłownie wysypu tych warzyw w sklepach, na straganach, czy na naszych działkach.Macie już pomysł, co z nimi zrobić? Przetworzenie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też proponujemy 3 najlepsze dodatki do słoików. Dzięki nim ogórki będą dosłownie nie z tej ziemi.
Zaczyna się sezon na przepyszne owoce jagodowe, w tym porzeczki. Te słodkie kuleczki najlepiej smakują na świeżo, ale przy obfitych plonach warto sprytnie zagospodarować nadmiar owoców.Przetwory to nie jedyny sposób na przechowanie porzeczek do kolejnego sezonu. Jeśli chcemy cieszyć się owocami w niezmienionej formie przez dłuższy okres, możemy je zamrozić. Jak prawidłowo to zrobić?
Nowoczesne lodówki, chociaż drogie, oszczędzają nam ogrom pracy, którą kiedyś należało wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteście właścicielami lodówki typu no-frost, koniecznie musicie poznać te metody.Lód w lodówce to fatalny objaw. Nie tylko powoduje on gorsze działanie urządzenia, ale także może powodować jego uszkodzenie. Koniecznie zobaczcie, jak rozwiązać ten problem.
Lada chwila zbierzemy pierwsze ogórki z własnych upraw, a tymczasem w warzywniakach już dostępne są te młode warzywa, które wprost idealnie nadają się nie tylko do jedzenia na surowo, ale także na przetwory, np. do kiszenia.Kiszone ogórki są pyszne i zdrowe, pasują do wielu dań, a zamknięte w słoikach mogą stać bardzo długo. Wszystko to pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie dodatki. Niezbędny wydaje się być koper, ale okazuje się, że może on zepsuć smak naszych przetworów.
Kuchenka to bez wątpienia miejsce, które w kuchni brudzi się najbardziej. Nie ma tu znaczenia, czy dysponujemy palnikami gazowymi, płytą elektryczną, czy też indukcyjną. Różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega jednak na sposobie ich czyszczenia.O ile z płyty indukcyjnej czy elektrycznej łatwo usuniemy zanieczyszczenia, to już brud gromadzący się w przypadku kuchenki gazowej stanowi większe wyzwanie. Palniki łatwo jednak wyczyścimy, stosując proste triki.
Kuchnia to zdecydowanie centrum domu. Nie bez przyczyny często łączymy ją z salonem. Często mamy w niej sporych rozmiarów stół i nie bez powodu to właśnie w niej odbywają się najciekawsze rozmowy na imprezach.Gdy jednak wpada nam do głowy remont kuchni, wiemy, że na miejscu tym nie warto oszczędzać. W końcu chcemy, aby cieszyło nas przez kolejne lata i nie wychodziło z mody. Czy wiecie, jaki jest najmodniejszy kolor kuchni w 2024 roku?
Czarny bez to bardzo ciekawa roślina, która poza właściwościami prozdrowotnymi i pięknym wyglądem, urozmaicającym nasz ogród, może również być ciekawym dodatkiem do dań.Czy wiedzieliście o jego mnogości zastosowań. Jeśli nie, koniecznie się z nimi zapoznajcie i posadźcie go w swoim ogrodzie. Kiedyś roślina ta rosła niemalże u każdego Polaka. Może pora powrócić do tradycji?
Obieranie czosnku wielu z nas sprawia problem. Nic w tym dziwnego – manewrowanie nożem na niewielkiej powierzchni zdecydowanie nie należy do najprostszych.Nie musimy jednak ryzykować własnych palców, aby cieszyć się idealnie obranym czosnkiem. Wystarczy zastosować patent z nakrętką, a proces ten będzie wręcz dziecinnie prosty.
Okap to zdecydowanie najmniej wdzięczne do czyszczenia kuchenne urządzenie. Wielu z nas czyści je tylko z zewnątrz, zapominając o tym, że przez tygodnie wciągania pary z gotowanych przez nas potraw, wnętrze urządzenia też wymaga konserwacji.Czy wiecie, jak wyczyścić okap? Dzięki naszym patentom pozbędziecie się z niego nawet wyjątkowo tłustych i trudnych do usunięcia plam. Spokojnie, nawet gdy nie czyściliście go przez tygodnie, razem damy sobie z tym radę.
Podstawową rolą lodówki jest przechowywanie jedzenia, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W wielu naszych domach ten sprzęt AGD pełni jednak jeszcze jedną, mniej oczywistą funkcję.Na lodówce bardzo często lądują… magnesy. Te różnokolorowe ozdoby przypominają nam o miłych chwilach, dalekich podróżach i najbliższych osobach. Czy jednak sprzęt AGD powinien być wykorzystywany w taki sposób?
Zapewne wielu z was zgodzi się, że zmywarka to niezwykle przydatne urządzenie w domu. W końcu kto z nas lubi myć ręcznie naczynia. Jednakże istnieją pewne patenty ze zmywarką, o których wiedzą nieliczni.Okazuje się, że w każdej zmywarce możemy zastosować patent, który ułatwia jej użytkowanie. Dzięki temu zapomnicie o jakichkolwiek nieprzyjemnościach związanych z myciem naczyń.
Większość z nas ma je w swojej kuchni, a mimo to mało kto zastanawia się nad ich praktycznym zastosowaniem. Szuflada pod piekarnikiem często staje się miejscem przechowywania patelni, czy brytfanek, a tymczasem służy ona do czegoś innego.Jej głównym zadaniem jest maksymalne wykorzystanie potencjału piekarnika. Jak to możliwe? W tym artykule rozgryziemy ten nurtujący problem.
Czyszczenie piekarnika zdecydowanie nie jest jedną z najbardziej przyjemnych czynności w domu. Przypalony tłuszcz, zaschnięty brud i mało wdzięczna do czyszczenia przestrzeń sprawia, że wielu z nas odkłada tę czynność w czasie tak długo, jak tylko można.Tymczasem istnieją dwa skuteczne sposoby na czyszczenie piekarnika, dzięki czemu wyczyścicie swój sprzęt kuchenny z łatwością.
Zdarzyło wam się kiedyś pomylić podobne do siebie rośliny? Natura, chociaż piękna czasem bywa myląca. Błędy zdarzają się nie tylko podczas zakupów, ale również podczas siewów.Szczególnie problematyka ta dotyczy ziół i przypraw. Przykładowo pietruszka i pasternak są do siebie podobne, a zjedzenie jednego z nich może się dla nas źle skończyć. Czy potrafilibyście rozróżnić od siebie te dwie rośliny?
Każdemu z nas podczas gotowania, zdarzyła się pozornie niegroźna wpadka, w postaci zabrudzenia palnika. Trochę niezbyt przyjemnego zapachu, nutka irytacji z racji zmarnowanej części sosu i można wracać do gotowania, czyż nie?Zabrudzenie kuchenki to jednak dopiero początek problemu – palniki te trzeba przecież wyczyścić. Jeśli kiedykolwiek mieliście problem podczas czyszczenia palników, wiecie, jak uporczywym brudem potrafi być przypalony tłuszcz. Specjalnie dla was przygotowaliśmy trik, który rozwiąże tę kuchenną zmorę raz na zawsze.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed tak zwanymi wiecznymi chemikaliami, które znajdują się w wodach podziemnych. Co oznacza ten termin?Jakiś czas temu zmieniła się klasyfikacja wód w naszym kraju. Trochę inaczej wygląda też badanie wody pod kątem niebezpiecznych substancji. PIG-PIB kładzie większy nacisk na wykrywanie zanieczyszczeń syntetycznych.
Niektóre produkty dostępne w sklepach mogą nie być najlepszej jakości. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego wykryły pestycydy w jednym z produktów.Sprawdź, czy masz tę herbatę w domu. Dostępna jest na Allegro, w Cerrefour lub E.Leclerc. Uważaj, zawarte w niej substancje są niebezpieczne dla zdrowia.
Wczesna wiosna to idealny moment na samodzielne przygotowanie miodu. Doskonale sprawdzi się na odporność i wesprze detoksykację organizmu. Jak zrobić go samodzielnie o tej porze roku?W kwietniu przygotowuję miód z mniszka lekarskiego. To jeden z najzdrowszych gatunków i działa zbawiennie na wiele dolegliwości. Zdradzę, jak go zrobić. Przepis jest niezwykle prosty.
Anna Dymna uwielbia święta wielkanocne. Przyznaje, że w jej domu jest sporo tradycji i wyjątkowych potraw. Co takiego znalazło się na wielkanocnym stole Anny Dymnej?Od lat Anna Dymna robi zakupy na targu w Krakowie. Aktorka zdradziła w Dzień Dobry TVN, że to właśnie tam można znaleźć najlepsze lokalne produkty. Zobacz, jak Anna Dymna obchodzi święta wielkanocne.