DomekIOgrodek.pl
krzewuszka

pixabay.com/_Alicja_(CC0 Domena publiczna)

Cięcie krzewuszki – kiedy i jak prawidłowo przycinać?

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Krzewuszka jest pięknym krzewem z kolorowymi kwiatami, które kształtem przypominają dzwonki. Jest rośliną często uprawianą w przydomowych ogrodach. Jeżeli zdecydujemy się na jej uprawę, musimy pamiętać, że zabieg cięcia krzewuszki jest ważnym eleme

Cięcie krzewuszki – charakterystyka rośliny

To dekoracyjny, rozłożysty krzew, który dorasta do wysokości około 2-3 metrów. Okres kwitnienia przypada na późną wiosnę oraz wczesne lato. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i najczęściej przybierają barwy w różowych odcieniach. Można też spotkać odmiany o czerwonych i białych kwiatach. Liście są zazwyczaj zielone, ale często spotyka się odmiany o różnobarwnych liściach. Są ozdobą krzewu w trakcie okresu wegetacyjnego.

Cięcie krzewuszki – uprawa i pielęgnacja rośliny

Najlepiej posadzić ją w słonecznym lub półcienistym miejscu. Podłoże powinno być próchnicze i żyzne, bogate w składniki mineralne. Bardzo nie lubi suszy, dlatego regularnie ją podlewamy, szczególnie podczas suchych i gorących okresów. Aby przyspieszyć jej wzrost, możemy ją dodatkowo odżywiać, używając odpowiednich nawozów. Niezwykle ważnym zabiegiem jest cięcie krzewuszki. Pomaga utrzymać roślinę w zwartym pokroju oraz wpływa na intensywność kwitnienia.

Formujące cięcie krzewuszki

Ten rodzaj cięcia wykonujemy, aby uformować prawidłowy pokrój rośliny, pobudzić krzewienie i zwiększyć obfitość kwitnienia. Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po posadzeniu rośliny. Usuwamy wszystkie uszkodzone pędy, a resztę przycinamy mniej więcej do połowy długości. Dzięki temu na krzewie pojawi się więcej nowych, młodych pędów. Po przycięciu można wykonać zabieg ściółkowania i dodatkowo zasilić roślinę odpowiednim nawozem.

Po drugim roku od posadzenia zaczynamy regularnie przycinać wszystkie przekwitłe pędy. Najlepiej na około 1/3 długości. Zabieg najlepiej wykonać już po zakończeniu kwitnienia. Dotyczy to odmian, które kwitną przez okres wiosny i lata. Jeżeli jednak uprawiamy odmianę, która kwitnie dwa razy w ciągu roku, zabieg przycinania wykonujemy inaczej. Wycinamy jak najniżej wszystkie pędy, które mają uschnięte kwiaty, nie uszkadzając przy tym starszych, na których powstały już nowe pąki.

Odmładzające cięcie krzewuszki

To cięcie wykonujemy co 2-3 lata. Tuż po zakończeniu kwitnienia mocno skracamy wszystkie starsze pędy, na których jest najmniej kwiatów. Najlepiej do wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Pędy tegoroczne przycinamy na wysokość 2-3 pąka. Dzięki temu prześwietlimy krzew i zwiększymy ogólny dostęp do światła. Znacznie poprawi to kondycję rośliny, a w kolejnych latach kwitnienie będzie zdecydowanie bardziej intensywne.

Sanitarne cięcie krzewuszki

Ten typ cięcia krzewuszki najlepiej wykonywać każdego roku, w okresie wczesnej wiosny. Dokładnie sprawdzamy krzew i usuwamy wszystkie połamane, przemarznięte, suche oraz uszkodzone pędy. Najlepiej usunąć również wszystkie odrosty, które wchodzą do środka korony. Wycinamy również te pędy, które są zainfekowane chorobą. Regularne wykonywanie cięcia sanitarnego jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa ono na szybszą regenerację rośliny i jej ogólną kondycję, a także przygotowuje ją do okresu kwitnienia.

Cięcie krzewuszki na żywopłot

Krzewuszkę bardzo często sadzi się w formie żywopłotu. Aby utrzymać pożądany kształt, należy go regularnie przycinać. Zabieg ten wykonujemy po okresie kwitnienia. Przycinamy wszystkie pędy, które rozrastają się na boki lub są zbyt wysokie. Roślina uprawiana w formie żywopłotu jest sadzona blisko innych osobników, a co za tym idzie, nie kwitnie tak intensywnie jak egzemplarze rosnące pojedynczo.

Cięcie krzewuszki rosnącej w doniczce

Rośliny uprawiane w donicach podcinamy, mniej więcej, raz na pięć lat. Zabieg wykonujemy wczesną wiosną lub jesienią. Roślinę należy delikatnie wyjąć z donicy i dokładnie sprawdzić jej korzenie. Wszystkie suche i uszkodzone elementy usuwamy, oraz skracamy zdrowe korzenie. Następnie dokładamy świeżej gleby i ponownie sadzimy roślinę w doniczce. Na końcu usuwamy wszystkie uszkodzone pędy, a resztę z nich przycinamy, nadając naszej roślinie odpowiedni kształt.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Prosty sposób na całoroczne kwitnienie Anturium

Czytaj więcej >

Ogród

Kwiaty doniczkowe, których lepiej nie trzymać w sypialni

Czytaj więcej >

Ogród

Co musisz wiedzieć o monsterze? Ta roślina może być niebezpieczna

Czytaj więcej >
sianie roślin w lutym

Ogród

Jakie rośliny warto wysiać już w lutym? Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem

Czytaj więcej >

Ogród

Skorupki jajek jako nawóz dla roślin. Jak stosować?

Czytaj więcej >

Ogród

Sposób na utrzymanie chryzantem w świetnym stanie. Będą piękne wyjątkowo długo

Czytaj więcej >